A A+ A++

Współczesne społeczeństwo, a w szczególności młodzi ludzie, coraz częściej, podejmowanymi decyzjami i dokonywanymi wyborami, zadają kłam wielu stereotypom. Choć niektóre z nich, jak choćby te dotyczące płci, konsekwentnie spychane są do lamusa, to przykład młodej kobiety, której pasją jest… obróbka skrawaniem, wciąż może budzić zdziwienie. Tymczasem Karolina Gustek, uczennica Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle, nie tylko interesuje się technologią i obsługą obrabiarek sterowanych numerycznie, lecz jest w tym naprawdę dobra.

Karolina Gustek jest uczennicą Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle, a konkretnie klasy trzeciej technikum mechanicznego, kształcącego młodzież w zakresie programowania i obsługi obrabiarek CNC. – Maszyny i nowoczesne technologie są niezwykle interesujące. Od zawsze ciekawiło mnie, jak obrabia się i tworzy elementy ze stali. Zajmuje się tym mój tata. Od niego zaczerpnęłam zainteresowanie tą dziedziną. Chciałabym zajmować się tym zawodowo – tłumaczy.  

W zakończonym dzisiaj roku szkolnym, Karolina postanowiła wziąć udział w konkursie “ERKO-KREO – myśl technicznie”, zorganizowanym przez partnera szkoły, producenta i dystrybutora produktów dla sektora przemysłowego oraz branży lotniczej, firmę ERKO – oddział w Czeluśnicy. Zadaniem, jakie organizator postawił przed uczestnikami konkursu, było zaprojektowanie procesu obróbki części wraz z jej wykonaniem. Młodzież miała do wyboru trzy opcje. W przypadku Karoliny wybór padł na projekt wałka toczonego. – Wybrałam wałek. Największym wyzwaniem było przygotowanie karty technologicznej, w której należało opisać wszystkie poszczególne procesy – wyjaśnia.

Praca konkursowa Karoliny Gustek została uznana za najlepszą. Nagrodę o wartości 800 zł, z rąk Urszuli Marek, specjalisty ds. Kadr i Płac w ERKO, zwyciężczyni odebrała podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego 2021/22.  

Opinia komisji ERKO na temat pracy Karoliny, nie pozostawia złudzeń, co do tego, kto zasłużył na zwycięstwo. „Praca starannie przygotowana, zawierająca detal fizycznie wykonany, program obróbczy oraz kartę technologiczną opisującą szczegółowe zabiegi technologiczne. Dokumentacja profesjonalnie przygotowana pod produkcje małoseryjną lub jednostkową” – czytamy w opinii.

MD

Napisany dnia: 24.06.2022, 12:44

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDo końca 2023 roku wszystkie ulice w miejscowości zostaną przebudowane [FOTO]
Następny artykułLEGIONOWO. Oggie i Rossa oficjalnie przewodnikami dla osób niepełnosprawnych