A A+ A++

Chodzi o działania obstrukcyjne właścicieli nieruchomości sąsiednich, posiadających status strony w postępowaniu administracyjno-budowlanym prowadzonym przez dewelopera, np. wielokrotne odwoływanie się od decyzji o pozwolenie na budowę, pisanie skarg, wystąpień w toku postępowania w trybie administracyjnym. Może to trwać nawet kilka lat.

Deweloperzy, który nie chcą opłacać „protestujących”, zwykle szybko tego żałują. Łatwiej im więc wkalkulować swoisty haracz w koszt inwestycji.

– Niestety, systemowych środków prawnych tutaj nie ma. Sądom najłatwiej powiedzieć, że sąsiad, który korzysta z przysługujących mu narzędzi prawnych, nie może ponosić za swoje działanie żadnej odpowiedzialności, działa bowiem w granicach prawa i przysługujących mu uprawnień. Mimo że to jedynie fasada dla innych celów – tłumaczy radca prawny Andrzej Szmigiel, partner w kancelarii DECISVE Szmigiel Papros Gregorczyk.

Proponowanym rozwiązaniem prawnym jest wprowadzenie do ustawy – Prawo budowlane, do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz do ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi odpowiedzialności odszkodowawczej za wnoszenie w złej wierze odwołań oraz skarg od decyzji o ustaleniu warunków zabudowy oraz o udzieleniu pozwolenia na budowę.

Czytaj więcej

– Zła wiara w praktyce orzeczniczej oznacza działanie przy braku uzasadnionych podstaw do wnoszenia określonego środka procesowego.

To z reguły obliczone jest na osiągnięcie innego celu niż formalnie objęty procedowanym środkiem, np. na uzyskanie swojego rodzaju odszkodowania w istocie o charakterze haraczu dzięki zaskarżeniu pozwolenia na budowę lub odstąpieniu od tego – wyjaśnia radca.

Jak wskazuje, przykładem podobnego rozwiązania jest regulacja z art. 34 Prawa upadłościowego – w zakresie odpowiedzialności za złożenie w złej wierze wniosku o ogłos … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPS5 z kapitalnym wynikiem. Grudzień był „najlepszym miesiącem w historii sprzedaży PlayStation 5”
Następny artykułPowiat Suwałki: Nabór do projektu pt. „Kształtowanie i rozwój kompetencji kadr subregionu suwalskiego”