Przy polnej drodze znajduje się okazała kapliczka. Warto poznać jej historię.
Listopad 2023 r., fot. Paweł Dudek
Fandulanka to część wsi Bąkowa Góra, już w powiecie piotrkowskim, ale jednak tereny te są silnie związane z Ziemią Przedborską. Aby dotrzeć do Fandulanki należy jadąc od Przedborza w stronę Bąkowej Góry skręcić w tej drugiej wsi w prawo. Pośród pól znajdują się nieliczne, oddalone od siebie domy. Udając się na północ drogą równoległą do tej z Bąkowej Góry znajdziemy się prawie pod lasem. Kiedyś ta droga była główną drogą prowadzącą z Przedborza do Piotrkowa, dziś można tamtędy iść na pieszo lub ewentualnie jechać rowerem. Kapliczka stoi kilkaset metrów przed lasem, po lewej stronie. Wykonana jest z piaskowca, ma podstawę czworokątną z krzyżem u szczytu.
Datowana jest ona na 1921 rok, o czym mówi napis na bocznej ścianie. Zapisano tam:
Fundatorowie
PIOTR I
STANISŁAWA
ŚLUSARCZYK
1921 R.
Listopad 2023 r., fot. Paweł Dudek
Z kolei na przedniej ścianie w ozdobnej wnęce znajduje się owalny relief przedstawiający twarz Jezusa Chrystusa w koronie cierniowej. Relief ten jest współczesny, a ten pierwotny wykonał znany kamieniarz Andrzej Paruzel z Przedborza (jego nazwisko jest wyryte na boku kapliczki). We wnęce frontowej znajduje się napis:
JEZUS CHRYSTUS
OTO ZBAWICIEL
ŚWIATA KTÓRYŚ
CIERPIAŁ ZA NAS
RANY JEZU CHRYSTE
ZMIŁUJ SIĘ NAD NAMI
MATKO BOLESNA
PRZYCZYŃ SIĘ ZA NAMI
Listopad 2023 r., fot. Paweł Dudek
Listopad 2023 r., fot. Paweł Dudek
W 2023 roku dokonano remontu pochylonej i podniszczonej kapliczki. Na ten remont składały się następujące czynności: demontaż i przewiezienie do zakładu kamieniarskiego, wykonanie podstawy z obłożonymi kamieniami, wykonanie górnego ramienia krzyża, która została ułamana (nie wiadomo do końca w jakich okolicznościach oraz kiedy), wykonanie reliefu z wizerunkiem Chrystusa (prace kamieniarskie wykonywał Zdzisław Wojciech Słomka artysta rzeźbiarz, malarz, założyciel Zagrody Wyobraźni nad Czarną i Pilicą i Muzeum Słomki). Beton zasponsorowali Katarzyna i Łukasz Poborscy z hurtowni materiałów budowlanych „Juszczyk”. Wszystkie prace były wykonywane z inicjatywy ekipy pasjonatów skupionych pod nazwą Oko Pilicy: Michał Rudecki, Paweł Wtorkowski, Mariusz Warych, Paweł Czwartek, Jerzy Misztela.
Listopad 2023 r., fot. Paweł Dudek
Listopad 2023 r., fot. Paweł Dudek
Zobacz podobne artykuły:
Zobacz podobne artykuły:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS