A A+ A++

Jak informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Opolu, wybudowana w drugiej poł. XIX w. w stylu niemieckiego neorenesansu kapliczka słupowa zlokalizowana u zbiegu ul. Krakowskiej i Leona Powolnego w Opolu została wpisana do rejestru zabytków ruchomych województwa opolskiego. Murowana z cegły i otynkowana jednokondygnacyjna kapliczka została wzniesiona w pobliżu budynków Królewskiej Kolei Żelaznej.

– Wspomniany zespół budynków został wzniesiony na podstawie planów urbanistycznych z lat 1889 i 1894, dzięki którym władze Opola starały się uregulować kilka starych ulic i zabudować m.in. ul. Krakowską i Książąt Opolskich. Powstała w tym czasie kapliczka została zlokalizowana zgodnie ze zwyczajem przy drodze prowadzącej do dworca kolejowego, by podróżny mógł polecić się opiece Opatrzności Bożej, Matki Boskiej i świętych – informuje Katarzyna Długosz-Niedbalec z biura WUOZ.

W niszach poszczególnych boków wybudowanej na planie kwadratu kapliczki zostały zamontowane obrazy. Od wschodu umieszczono w centrum przedstawienie Matki Boskiej Piekarskiej, nad którym wyeksponowano fotografię na porcelanie z przedstawieniem Jezusa Miłosiernego. Pod obrazem zamontowano kamienną tablicę z napisem: „BOGURODZICO DZIEWICO -/ MARYJO KRÓLOWO POLSKI/ PROŚ BOGA ZA NAMI I OKAŻ/ NAM MIŁOSIERDZIE JEGO”. Od północy w niszy umieszczono obraz, nad którym widać zdjęcie na porcelanie przedstawiające Praskie Dzieciątko Jezus. Pod obrazem zawieszono kamienną tablicę z napisem: „NAJŚWIĘTSZE DZIECIĘ/ JEZUS TO JEST ZBAWIENIE -/ ŚWIATA./ PRZYJDŹ KRÓLESTWO TWOJE”. Od południa pod wnęką niszy na zamontowanej kamiennej płycie widnieje napis: „CHRYSTE KRÓLUJ NAM/ ZAWSZE I WSZĘDZIE A NIE/ BĄDŹ NA NAS ZAGNIEWANY/ NA WIEKI”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak zacząć grać w piłkę ręczną?
Następny artykułDokąd pojedzie Rajd Koguta w tym roku?