A A+ A++

Kamienica ta ma bogatą historię, która do tej pory jest tam widoczna. Do 1939 roku mieściła się tam Żydowska Szkoła Powszechna im. Joselewicza – „Folks-szul”, której dyrektorem od 1916 roku był Kreindler. Budynek ten należał wówczas do Bugajskiego. Znalazłem też informację, że w czasie drugiej wojny światowej mieścił się tam szpital żydowski (od 1940 r. – pierwsza epidemia tyfusu, do 9 października 1942 r. – pierwsza masowa wywózka z pobliskiego getta). Podobno właścicielami budynku byli wówczas Blumsztajnowie, których potomkiem jest znany dziennikarz Seweryn Blumsztajn. W przewodniku po The Kesselman Museum obiekt przy dzisiejszej ulicy Wyszyńskiego 23 opisany jest jako wspomniana szkoła oraz dom Blumsztajna, pod numerami tabliczek 9 i 10, które można zobaczyć na chodniku (szpital ma tabliczkę z nr 10, a szkoła w rzeczywistości 11, a nie jak w drukowanym przewodniku – 9).

Maj 2020 r. fot. Paweł Dudek

Maj 2020 r. fot. Paweł Dudek

Maj 2020 r. fot. Paweł Dudek

Maj 2020 r. fot. Paweł Dudek

Maj 2020 r. fot. Paweł Dudek

Potem, już po zakończeniu wojny znajdował się tam oddział zakaźny radomszczańskiego szpitala, przeniesiony w późniejszym czasie do budynku przy ul. Komuny Paryskiej (dziś al. Jana Pawła II). Po drugiej wojnie światowej mieścił się tam Polski Związek Motorowy. Do dziś na rogu budynku można znaleźć starą tabliczkę, w dodatku jest tam jeszcze dawna nazwa ulicy: 1 Maja. Na bocznej ścianie budynku widoczny jest jeszcze fragment barwnego muralu reklamowego, przedstawiającego samochód z napisem „POMOC DROGOWA”. Wielu radomszczan będzie kojarzyło to miejsce z kultowym klubem bilardowym.

Luty 2020 r., fot. Paweł Dudek

Luty 2020 r., fot. Paweł Dudek

Luty 2020 r., fot. Paweł Dudek

Luty 2020 r., fot. Paweł Dudek

429 razy oglądano od początku 6 razy oglądano dzisiaj

Zobacz podobne artykuły:

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na [email protected] – wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na [email protected] – na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze 🙂

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDłuższa przerwa Marqueza
Następny artykułPoruszające wideo. Tak gwiazdor upamiętnił zmarłą żonę