A A+ A++

– Kamienica przy ul. Strumykowej 19 w Toruniu jest przykładem wielkomiejskiej kamienicy czynszowej o bogatym, neorenesansowym wystroju elewacji frontowej i wysokim standardzie wystroju wnętrza – informuje kujawsko-pomorski wojewódzki konserwator zabytków. – Georg Soppart zastosował, podobnie jak w kilku innych swoich realizacjach, kontrast czerwonej cegły licowej z jasnym detalem z zaprawy tynkarskiej. Detal architektoniczny stosowany przez Sopparta odznacza się wysoką plastycznością, pozwalającą na uzyskanie efektów światłocieniowych i znaczną różnorodnością form czerpiących z neostylów. Niewątpliwie zarówno obfite zastosowanie detalu na elewacji frontowej, jak i wystrój wnętrza kamienicy na czele z pokrytą barwną polichromią sienią przejazdową, miał na celu podkreślenie rangi inwestycji i statusu mieszkańców kamienicy. Elewacja kamienicy ma również znaczną wartość jako element kształtujący najbliższe otoczenie urbanistyczne, zamykając od południa oś widokową ulicy Zaułek Prosowy.

Kamienica przy ul. Strumykowej 19 jest jednym z wielu budynków zaprojektowanych przez mistrza budowlanego Georga Sopparta (1854-1895?). Konserwator wojewódzki podkreśla, że jego działalność w naszym mieście odcisnęła widomy ślad na zabudowie Bydgoskiego Przedmieścia, a także Starego i Nowego Miasta.

Ojciec i syn projektowali w Toruniu

Georg Soppart urodził się w 1854 r. w Brzegu (niemiecki Brieg), w 1880 r., przeprowadził się do podtoruńskiego wtedy Podgórza, a potem do Torunia, gdzie założył przedsiębiorstwo i skład budowlany “G. Soppart, Thorn Baugeschäft Holzhandlung, Dampfsäge – und Holzbearbeitungswerk, Bautischlerei”.

– Jest projektantem wielu neohistorycznych kamienic czynszowych położonych na terenie Bydgoskiego Przedmieścia (np. ul. Bydgoska 100/Kochanowskiego 1, Sienkiewicza 13, Sienkiewicza 15), w tym willi własnej przy ul. Sienkiewicza 11 oraz pojedynczych obiektów na terenie Starego Miasta (kamienica Zährera przy ul. Ducha Świętego 3) – przypomina wojewódzki konserwator zabytków.

A schedę po ojcu przejął najmłodszy syn Georga Sopparta – Georg Soppart junior (urodzony w 1888 r.), w którego imieniu przedsiębiorstwo prowadził przez pewien czas brat ojca – Hermann Soppart.

Georg kontynuował działalność projektową i budowlaną ojca, założył tartak parowy na Mokrem, a także produkował meble. Koniec lat dwudziestych XX w. przyniósł kres firmy Soppartów. Georg Soppart jr ogłosił upadłość, a w 1931 r. wyjechał z Torunia do Gorzowa Wlkp.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTales of Maj'Eyal Tales of Maj'Eyal v.1.7.2 PC
Następny artykułMicrosoft Train Simulator Open Rails v.1.3.1 PC