A A+ A++

Symboliczne odsłonięcie kamienia z nazwą miejscowości Marki na terenie upamiętnienia Obozu Zagłady Treblinka II.

Marek wzięli udział w uroczystościach w Treblince. Uroczystości rozpoczęły się przywitaniem przez gospodarza miejsca – Dyrektora Muzeum Treblinka dr Edwarda Kopówkę. Odczytał on specjalnie na tę okazję wysłany na jego ręce list od Marszałka Województwa Mazowieckiego – Adama Struzika.

(…) Dzisiaj zostawiamy kolejny kamień pamięci w Treblince, który będzie opowiadał następnym pokoleniom, że Niemcy mordowali tu innych ludzi: Polaków, Żydów, Romów, Sinti i inne narody Europy. Tylko dlatego, że hitlerowska ideologia uważała ich za podludzi. Dzisiejsza ceremonia uzmysławia nam wszystkim, jakim koszmarem była ostatnia wojna, okrucieństwo i upadek moralności, gdy bestialsko mordowani byli ludzie niewinni, słabi i bezbronni. Oni już nie powiedzą nic, dlatego oddajemy im hołd odsłaniając kamień z nazwą Marki.

Obecni mieszkańcy Marek, jednego z podwarszawskich miast, oddają hołd pomordowanym Żydom, których około 800 zamieszkiwało tę osadę przed wojną. Ich liczba po utworzeniu przez Niemców getta wzrosła w latach 1940-42 do około 1.200 osób. Byli to także Żydzi z Pustelnika, Strugi, Wyszkowa, Serocka, a nawet z Mławy. 6 kwietnia 1942 roku zostali wywiezieni do getta w Warszawie, a stamtąd do obozu zagłady w Treblince. Ciągle uzupełniamy wiedzę i prawdę o ich wojennych losach. Ufam, że jeśli będziemy je przypominać młodym pokoleniom, tragedia na tak niewyobrażalną skalę nie powtórzy się już nigdy. (…)

Następnie głos zabrał Burmistrza Miasta Marki Jacek Orych.

W roku 1942 od ośmiuset do tysiąca naszych sąsiadów, mieszkańców Marek, właśnie w tym miejscu straciło swoje życie. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy zainicjowali to wydarzenie i przyczynili się do niego. (…) Jest to niezmiernie ważne, aby o tych wydarzeniach mówić, pamiętać i przekazywać kolejnym pokoleniom.

Szczególne podziękowania Burmistrz złożył Pawłowi Pniewskiemu, który był inicjatorem upamiętnienia żydowskich mieszkańców Marek w Treblince.

W pięknych i wzruszających słowach rys historyczny przedstawił regionalista, honorowy prezes OSP Marki – Antoni Widomski.

(…) Tu zakończyła się w zasadzie historia naszych mieszkańców, naszych żydowskich sąsiadów. Byli z nami kilkaset lat. Żyliśmy razem, wspólnie. […] Kolejność jaką zastosował okupant była następująca: pozbawiono własności, pozbawiono Żydów całego ich majątku, pozbawiono późnej wolności, stłoczono w getcie w Pustelniku, a na końcu pozbawiono ich wszystkich życia. I jesteśmy tu w miejscu, które ma nam o tym przypominać, że cała duża społeczności, nasza społeczność została tu zamordowana i ten kamień będzie nam i nie tylko nam, przypominał. (…) Pamiętajmy o nich (…).

Po przemowach nastąpiło symboliczne odsłonięcie kamienia z napisem Marki przez Dyrektora Muzeum Treblinka, Burmistrza Miasta Marki oraz Przewodniczącego Rady Miasta Marki.

Uroczystość zakończyło złożenia wieńca i zapalenie zniczy pod pomnikiem upamiętniającym Ofiary Obozu Zagłady Treblinka II.

Wspomnieć należy, że jeszcze przed oficjalną Burmistrz, Dyrektor Muzeum i Przewodniczący Rady Miasta złożyli wiązanki i zapalili znicze pod pomnikami upamiętniającymi polskie i romskie ofiary nazizmu w Treblince.

Po zakończeniu oficjalnej części dzięki uprzejmości władz muzeum goście mieli okazję zwiedzić wraz z przewodnikami muzealnymi tereny poobozowe i wystawę.

Więcej informacji z Marek

Marecki ratusz ogłosił postępowanie rekrutacyjne.
Poszukujemy podinspektora, który wzmocni Wydział Strategii i Funduszy Zewnętrznych. Idealny kandydat musi wykazać się m.in. wyższym wykształceniem, co najmniej
[…]

0 komentarzy

Mieszkańcy Marek uczcili ofiary sowieckiej agresji

17 września 1939 r. Armia Czerwona, łamiąc pakt o nieagresji, zawarty między Polską a Rosją Sowiecką w 1932 r., wkroczyła na tereny II
[…]

0 komentarzy

Już we wrześniu ekipa Ratownika Cegiełki wraca na lekcje. Będzie można spotkać ich w szkołach i przedszkolach miejskich. Dzieci w wieku  od 3 do
[…]

0 komentarzy

śmieci

Ostatni tydzień na zgłaszanie nieruchomości.
Zasady odbioru odpadów wielkogabarytowych:
1) osoby zainteresowane odbiorem zgłaszają posesję najpóźniej do 24 września 2021 roku do godz. 12:00,
2) odpady
[…]

0 komentarzy

Taniec z Łukaszem Józefowiczem w Markach

W poniedziałki, na sali widowiskowej MOK-u będą królować nowe trendy i ciekawe techniki taneczne. Kameralne grupy i artystyczna atmosfera pomogą odkryć talent taneczny!
Zapraszamy
[…]

0 komentarzy

Sześć zwycięstw i tylko jedna porażka – taki jest bilans Escola Varsovia po siedmiu meczach. To pozwoliło warszawskiemu zespołowi zająć pierwsze miejsce w
[…]

0 komentarzy

22 września to Dzień Bez Samochodu. Z tej okazji Nextbike, który w Markach jest operatorem systemu roweru miejskiego KołoMarek, w Warszawie Veturilo, na
[…]

0 komentarzy

Niezwykłe serce w sercu Marek

Jak wesprzeć osoby potrzebujące i jednocześnie wykorzystać niepotrzebny odpad? Zbierając plastikowe nakrętki po napojach! Takie rozwiązanie zastosowano przy jednej z alejek w Parku
[…]

0 komentarzy

Marecki ratusz poszukuje wykonawców sześciu ulic, 15 września ogłosił trzecie postępowanie. Termin składania ofert minie 30 września.
Tym razem UM Marki szuka firm, które
[…]

0 komentarzy

13 września 2021 r. UM Marki podpisał umowę ze spółką Spectare na modernizację rowów R-4, R-4-5, R-4-5-3, R-4-6, R-4-7, R-4-8, R-4 (E) –
[…]

0 komentarzy

Komentarze

komentarzy

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNarodowe znaczenie, komercyjny dostęp. Prezes EXATEL o inwestycji w teleport satelitarny [Space24 TV]
Następny artykułCztery seta w Katowicach na korzyść zawiercian