A A+ A++

Wraz z końcem marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. To czas, w którym zieleniące się pola, łąki, drzewa i krzewy rozpoczynają produkcję pyłków. Sprawdź, co pyli w marcu.

Pylenie to trudny czas dla alergików. Po okresie zimowym przychodzi wiosna, a z nią pylenie roślin. Za oknem robi się ciepło i słonecznie, a alergicy na samą myśl o wyjściu z domu dostają gęsiej skórki. Pylenie drzew i innych roślin jest dla nich równoznaczne z katarem, łzawiącymi i zaczerwienionymi oczami oraz innymi nieprzyjemnymi objawami alergii.

Kalendarz alergika: co pyli w marcu?

W marcu główną przyczyną alergii wziewnych są kwitnące drzewa m.in. olsza (olcha), leszczyna, topola i wierzba. W okresie nasilonego pylenia, alergikom zaleca się unikanie miejsc, gdzie pylą drzewa wywołujące alergię. Na świeżym powietrzu najlepiej przebywać rano albo po deszczu, gdy ilość pyłku w powietrzu jest mniejsza.

• topola – pyli od połowy marca do połowy maja,
• olcha – pyli od lutego aż do połowy kwietnia,
• wierzba – pyli od marca do połowy maja,
• leszczyna – pyli od połowy lutego do końca marca,

Alergia może przyjąć różną postać i zależności od tego, z jakim uczuleniem mamy do czynienia to takie powinno zostać podjęte leczenie. Może być to m.in. cieknący nos, zatkane zatoki, łzawiące oczy lub zaczerwienienie skóry.

Oczywiście przy zaawansowanej alergii, która powoduje zaburzenie funkcjonowania w życiu codziennym lekarz będzie sugerował terapię sterydami. Przy podejrzeniu alergii u małych dzieci wykonywane są testy alergiczne, ale dopiero po ukończeniu przez dziecko 5 lat, takie testy są testami z krwi.

Po odczytaniu wyniku lekarz będzie wiedział, z jakim alergenem ma do czynienia i jaką terapię zastosować, w ciężkich przypadkach alergii stosuje się odczulanie. Jednak pytanie, co teraz pyli jest ważne nawet przy znajomości czynnika wywołującego alergię, ponieważ łatwiej wtedy jest zaplanować dzień alergika.

Sposoby walki z alergią na pyłki

Wszelkie objawy, które mogą świadczyć o alergii na pyłki, najlepiej skonsultować z alergologiem. Pomoże on ustalić, które pyłki lub inne alergeny odpowiedzialne są za reakcję naszego organizmu oraz dobierze odpowiednie leczenie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł#AleNumer – konkurs z nagrodami – ile punktów zdobędą gospodarze?
Następny artykułWarta do zapachu grzyba i pięknej historii dodaje woń aspiracji ekstraklasowych