A A+ A++

Już wkrótce rozpoczną się prace budowlane związanych z budową placówki opiekuńczo-wychowawczej w Owidzu. Geodeta wytyczył już obiekt, a niebawem na placu budowy pojawią się koparki.

Już w ubiegłym roku władze Powiatu Starogardzkiego podjęły decyzję o budowie placówki opiekuńczo-wychowawczej w Owidzu.

– W ramach tego przedsięwzięcia zaplanowaliśmy stworzenie placówki dla 14 wychowanków – wyjaśnia starosta Kazimierz Chyła. – Obiekt zostanie przystosowany na potrzeby pełnienia instytucjonalnej pieczy zastępczej.

Wyłoniono wykonawcę

Jeszcze przed końcem roku wyłoniony został wykonawca tego zadania – Przedsiębiorstwo Handlowe „Stella” Andrzej Stella ze Starogardu Gdańskiego. Nadzór inwestorski nad robotami pełni przedsiębiorstwo Inwestycje Budowlane „MARKON” Mariusz Konieczka, a dokumentację techniczną opracowała firma Archika Pracownia Architektoniczna Karol Szykowny.

– Jest to bardzo potrzebne, ale też ambitne zadanie – podkreśla wicestarosta Patryk Gabriel. – Nad tym przedsięwzięciem pracujemy już od kilku miesięcy. Zależy nam na zbudowaniu placówki, w której bezpieczny dom znajdzie 14 dzieci.

Całodobowa opieka

Placówka w Owidzu ma zapewnić całodobową opiekę i wychowanie dzieciom całkowicie lub częściowo pozbawionym opieki rodziców. Jej celem będzie również podejmowanie działań w kwestiach powrotu dziecka do rodziny, umieszczenia w rodzinnej opiece zastępczej lub przysposobienia. Rolą systemu pieczy zastępczej jest zapewnienie dziecku bezpiecznego środowiska wychowawczego respektującego jego prawa.

6 pokoi dla dzieci

W ramach inwestycji powstanie budynek mieszkalny parterowy o powierzchni użytkowej ok. 290 m kw. oraz budynek gospodarczy pełniący funkcję pomocniczą dla budynku głównego placówki. Budynek został podzielony na dwie strefy. W strefie administracyjno-socjalnej wydzielono wejście główne z wiatrołapem, korytarz zapewniający dostęp do salonu z aneksem kuchennym, pomieszczeń sanitarnych, pralni, pomieszczenia na sprzęt porządkowy, pokoju gościnnego, pokoju opiekuna, pokoju dyrektora i pomieszczenia technicznego. W strefie mieszkalnej dla dzieci znajduje się sześć pokoi z dwiema łazienkami dostępnymi z korytarza.

Budynek, jak i dostęp do budynku, zostanie dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Źródłem ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania w budynku będzie pompa ciepła. Na obiekcie zostanie również zamontowana instalacja fotowoltaiczna.

Inwestycja pochłonie 2,2 mln złotych

Łączna wartość inwestycji, którą z ramienia Starostwa Powiatowego nadzoruje Anna Flatau-Dłużewska z Wydziału Polityki Gospodarczej i Funduszy Europejskich oraz Beata Gradowska, naczelnik tego Wydziału, wynosi ponad 2,2 mln zł. Planowany termin zakończenia robót budowlanych to ostatni kwartał 2022 roku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułProdukcja “Twoja twarz brzmi znajomo” wstrzymana. Co się stało?
Następny artykułNowe wozy strażackie trafią do jednostek OSP w Wieluniu, Ożarowie i Stawie