A A+ A++

Dobiega końca rewitalizacja starego toru saneczkowego na Koziej Górze w Bielsku-Białej. Inwestycja od samego początku wzbudzała spore emocje. Jedni uważali, że to kolejny przykład „betonozy” w mieście, inni przyjęli inicjatywę z entuzjazmem.

Byli nawet tacy, którzy uważali, że miasto powinno przywrócić tor do pierwotnego stanu i na powrót urządzać tam zawody saneczkowe. Zamierzenie Ratusza było jednak inne. Chodziło o odrestaurowanie pozostałości po dawnym torze saneczkowym, lecz w w celu utworzenia tam trasy turystycznej o walorach historyczno-edukacyjnych. Sprawdziliśmy, co z tego wyszło.

Betonowa nawierzchnia dolnego odcinka, która wywołała oburzenie wielu osób, wskazujących właśnie to jako przykład betonozy, jest w gruncie rzeczy rekonstrukcją istniejącej tam od blisko 50 lat oryginalnej trasy dla sankorolek. Z kolei górny odcinek po rewitalizacji wygląda prawie tak, jak w latach swojej świetności. W praktyce odtworzono i odrestaurowano jedynie stare kamienne bandy, a podłoże utwardzono drobnym tłuczniem. Choć tak powstała trasa przeznaczona jest dla pieszych, to z pewnością kusić będzie wszelkiej maści „zjazdowców”. Od biedy, gdy spadnie śnieg, można ją nawet – jak dawniej – pokonać na sankach.

Oprócz tego wzdłuż trasy pojawiły się elementy małej architektury w postaci drewnianych bram powitalnych oraz zdobniczych drewnianych konstrukcji z motywem liścia. Przy trasie ustawiono też, w kilku miejscach, siedziska wykonane z wypolerowanych bloków granitu. Odrestaurowana została też opuszczona betonowa rudera (dawny budynek techniczny) położona na styku górnego i dolnego odcinka. Na jej płaskim dachu przygotowano taras widokowy z leżakami, a wewnątrz urządzono hotel dla nietoperzy.

Prace związane z rewitalizacją toru powinny zakończyć się na początku maja. Wówczas pierwsi turyści wyruszający na Kozią Górę – już oficjalnie – będą mogli korzystać z przygotowanej z myślą o nich ścieżce edukacyjnej. Odtworzenie – w nowej formie – dawnego toru saneczkowego to jedna z inwestycji realizowanych przez miasto w ramach większego projektu rewitalizacji miejskich systemów nadbrzeżnych. W jego ramach wybudowano między innymi na szczycie Koziej Góry efektowną drewnianą altanę, a w Cygańskim Lesie powstaje przyrodnicza trasa edukacyjna.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWorki na bioodpady stanowiły problem, więc znikają. Zostaną zastąpione przez kubły
Następny artykułCo się dzieje z Piotrem Zielińskim? “Kwestia charakteru”