A A+ A++

Dzisiaj, w czwartek 24 listopada, w kościele p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Oławie, tuż po mszy, o godz. 18.45, odbędzie się pierwszy koncert muzyki barokowej, z serii pięciu zaplanowanych w naszym powiecie. Wykonane zostaną utwory Silviusa Leopolda Weissa, nadwornego muzyka rodu Sobieskich z Oławy, geniusza epoki baroku, zwanego drugim Bachem. Na wszystkie koncerty wstęp wolny!

Twórczość barokowego wirtuoza S.L Weissa zaprezentuje profesjonalny zespół muzyki lutniowej „Lute Duo Plus”, który wśród melomanów cieszy się znakomitą renomą. Przed publicznością wystąpi umuzykalniona rodzina, która od wielu lat upowszechnia i odtwarza na świecie dźwięki mistrza Weissa: Anton Birula i jego żona Anna Kowalska, którzy grają na lutniach oraz ich córka Alisa Birula, grająca na organach.

Wydarzenie z okazji 325. rocznicy urodzin księżniczki Marii Karoliny Sobieskiej organizuje Fundacja Ars Restituta z Krakowa, Związek Szlachty Rzeczypospolitej z siedzibą w Brzegu oraz Powiat Oławski – Starostwo Powiatowe w Oławie wraz z partnerami.

PROGRAM I

Anna Kowalska – lutnia barokowa
Alisa Birula – organy
Anton Birula – lutnia barokowa

Ouverture C-Moll – organy
Suita a-moll L’Infidele (Manuskrypt Drezdeński)
Entree – Courante – Musette – Menuet – Sarabande – Païsanne
Ciaccona A-dur – organy
Suite C-dur (Manuskrypt Drezdeński)
Prelude – Allemande – Courante – Sarabande – Presto
Siciliana & Presto c-moll – organy

Przypomnijmy, że umuzykalniona rodzina wystąpi również w piątek 25 listopada o godz. 16.00 z koncertem w kościele Miłosierdzia Bożego w Oławie, ale z innym repertuarem muzyki barokowej mistrza Weissa.

Założyciele i członkowie zespołu LUTE DUO Anna Kowalska i Anton Birula postarają się przybliżyć słuchaczom na długo zapomniany repertuar na dwie lutnie barokowe. Zafascynowani utworami powstałymi u schyłku historii lutni, zamierzają popularyzować tę wspaniałą muzykę wobec dzisiejszych odbiorców. Wyjątkowy program jest poświęcony rekonstrukcjom oraz aranżacjom duetów S.L. Weissa na 13-chórowe lutnie barokowe.

W skład zespołu wchodzą Anna Kowalska, Anton Birula i Alisa Birula. Anna Kowalska studiowała lutnię u prof. Toyohiko Satoh, Nigela North’a i Joachima Helda w Królewskim Konserwatorium w Hadze. Zanim zajęła się instrumentami historycznymi odebrała profesjonalne wykształcenie w zakresie gry na gitarze klasycznej. Muzyczne zainteresowania Anny sięgają daleko poza świat muzyki dawnej. Ojciec, choć amatorsko, to znakomicie grał na akordeonie i zawsze wspierał zainteresowania muzyczne córki. Rodzice byli często pierwszymi osobami, którzy przybliżali jej różne gatunki muzyki klasycznej czy popularnej. Zaznajomili Annę m.in. z tradycyjną muzyką celtycką, dzięki temu granie na koncertynie angielskiej i skrzypcach jest jej pasją, którą łączy z fascynacją lutnią i instrumentami szarpanymi.

Anna prowadzi klasę lutni w Akademii Muzycznej im F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Anton Birula rozpoczął swoją edukację muzyczną na fortepianie oraz gitarze, a na początku lat 90. ukończył również studia fotograficzne specjalizując się w fotografii artystycznej. Praca nad zdjęciami w ciemni była okazją, aby równolegle zapoznać się z ogromną ilością utworów, zwłaszcza muzyki dawnej. Sprawiło to, że Anton zainteresował się tą dziedziną muzyki, a przede wszystkim utworami lutniowymi Silviusa Leopolda Weissa oraz Jana Sebastiana Bacha. Ta fascynacja zaprowadziła go do Holandii oraz Niemiec, gdzie studiował lutnię u prof. Toyohiko Satoh w Królewskim Konserwatorium w Hadze oraz u prof. Konrada Junghaenela w Hochschule für Musik w Kolonii. Szczególnie zainteresowały go transkrypcje na lutnię barokową solowych utworów skrzypcowych i wiolonczelowych J. S. Bacha.

Anton Birula prowadzi klasę lutni w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Alisa Birula ur. 2003. Edukację rozpoczęła w 2010 roku w ZPSM im. K. Szymanowskiego w Warszawie w klasie prof. Marii Grzebalskiej gry na fortepianie. W roku 2015 zaczęła naukę gry na organach w klasie prof. Emilii Dziubińskiej. Doskonaliła umiejętności podczas lekcji i warsztatów u prof.: Urszuli Bartkiewicz, Ennio Cominetti, Vincenta Dubois, Marii Erdman, Vincenta Rangera, Johanna Vexo, Dmitry’a Zubova. W latach 2018–2020 Alisa zdobyła II miejsce w XI Krakowskim konkursie młodych organistów (18–25 listopada 2018 roku), wyróżnienie w IX Ogólnopolskim Konkursie Organowym uczniów szkół muzycznych I i II stopnia w Olsztynie (22–24 marca 2019 roku) oraz III miejsce w grupie starszej na XV Białostockim Festiwalu Młodych Organistów (10–11 października 2019 roku). Uczestniczyła w Festiwalu „Beethoven Plus 2019” w Altaussee, Austria, w VI Międzynarodowym Organowym Festiwalu Bożonarodzeniowym „Adeste Fideles” 2019 w Sankt Petersburgu, Rosja, w XXI Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Świnoujskie wieczory organowe – muzyczne perły baroku” 2019, a także w festiwalu „Jesień z Elsnerem i Weissem” 2018 w Grodkowie. Alisa jest stałym członkiem zespołu LUTE DUO PLUS, z którym prowadzi działalność koncertową od 2016 roku.

Serdecznie zapraszamy na koncerty w ramach Festiwalu muzyki baroku!

Weiss, muzyk z lutnią

Mężczyzna muzyk z lutnią

Kobieta muzyk grająca na organach

Kobieta muzyk z lutnią

Plakat promujący koncerty lutniowe

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRosja pożyczyła 823 mld rubli. To największa emisja obligacji
Następny artykułPoparzona dziewczynka już po operacji. Jej stan się poprawia