A A+ A++

6 września w Kołaczkowie odbyło się uroczyste spotkanie z udziałem pań z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich oraz zaproszonych gości. Tego dnia świętowano jubileusz 65-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Kołaczkowie.Uroczystość poprowadziła przewodnicząca KGW Kołaczkowo Anna Wolender, która powitała wszystkie zgromadzone w sali osoby, a następnie zaprosiła do wspólnego oglądania filmu opowiadającego zarówno o historii i sukcesach Koła, jak i zespołu “Kołaczkowianki”.

W dalszej części spotkania przyszedł czas na przemówienia zaproszonych gości, m.in. przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowych gminy Szubin, powiatu nakielskiego oraz BS w Szubinie. Przy okazji tak zacnego jubileuszu 65-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Kołaczkowie, nie mogło zabraknąć poczęstunku oraz okolicznościowego tortu, a także wzniesienia toastu za zdrowie i dalsze sukcesy pań działających w Kole. Nie obyło się również bez części artystycznej. Panująca podczas spotkania miła, wręcz rodzinna atmosfera sprawiła, że tego dnia dosłownie cała sala śpiewała z członkiniami zespołu Kołaczkowianki. W dalszej kolejności swoje wokalne zdolności zaprezentowała także Joanna Kalka.

Koło Gospodyń Wiejskich w Kołaczkowie powstało w 1959 roku z inicjatywy dwóch mieszkanek Kołaczkowa – Pani Kazimiery Cholewczyńskiej i ówczesnej, długoletniej kierowniczki, a potem dyrektorki Szkoły Podstawowej Pani Heleny Filipowskiej. Założeniem KGW w Kołaczkowie jest działalność na rzecz kobiet, a także całej społeczności wiejskiej. Pierwszą Przewodniczącą została Pani Kazimiera Cholewczyńska, która aktywnie kierowała Kołem do lat 70-tych. Kolejnymi paniami , które stały na czele tej organizacji były: Marianna Jarmołowicz, Wanda Czapla, Alicja Jahnke, Danuta Grocholska, Daniela Krawczak-Wełnitz. Od 1998 roku funkcję tę pełni Pani Anna Wolender.

Kobiety zrzeszone w Kole Gospodyń Wiejskich były i są inicjatorkami wielu działań, które wpływają na styl życia mieszkańców wsi, na rozwój kultury. W 1985 roku były inicjatorkami budowy nowej Szkoły Podstawowej w Kołaczkowie i założycielkami Komitetu Budowy Szkoły. Anna Wolender, została sekretarzem komitetu budowy szkoły wkopując kamień węgielny oraz przecinając wstęgę otwarcia Szkoły Podstawowej w Kołaczkowie.

Koło Gospodyń Wiejskich organizowało i organizuje we wsi wiele imprez, m.in.: Dzień Matki, Dziecka, Kobiet, zabawy karnawałowe, sylwestrowe, wycieczki do różnych zakątków Polski oraz kursy gotowania i pieczenia, szycia, haftowania, rękodzielnictwa, na najpiękniejszy ogródek wioski. Ponadto były pierwszymi inicjatorkami kursów kucharza, kelnera ze znajomością kas fiskalnych z zaświadczeniem uprawniającym do zatrudnienia.

Dla mieszkańców wsi inicjowano spotkania np. z lekarzami, ogrodnikiem, ciekawymi osobami. Członkinie KGW w Kołaczkowie prezentują miejscowość na pokazach i konkursach na szczeblu gminnym, powiatowym, wojewódzkim, np. w 2005 roku zajęły pierwsze miejsce w ,,Konkursie Tradycji i Stołów Wigilijnych” organizowanym przez Urząd Marszałkowski w Toruniu. Przedstawicielki miejscowego KGW biorą udział w Krajowych (2004 r.) i Światowych( 2008 r.) Zjazdach Kółek Rolniczych w Warszawie. W 2015 roku przewodnicząca KGW w Kołaczkowie Anna Wolender uczestniczyła w wyjeździe do Parlamentu Europejskiego w Brukseli jako delegat KGW z powiatu nakielskiego. W 2003 roku z okazji 135-lecia Kół Gospodyń Wiejskich w Bydgoszczy członkinie KGW z Kołaczkowa otrzymały wyróżnienie w „Konkursie na najaktywniejsze KGW w regionie”, a jego przewodnicząca Anna Wolender została odznaczona Złotą Odznaką Kółek Rolniczych za pracę na rzecz wsi. Aktywność miejscowego KGW została dostrzeżona i wyróżniona również w 2007 roku przez Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Pomorza i Kujaw w Inowrocławiu.

Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich biorą czynny udział w obchodach dożynkowych. W 1979 były współorganizatorkami dożynek wiejskich w Kołaczkowie, a w 2004 dożynek powiatowo – gminnych. Wielokrotnie wieńce wykonane przez członkinie KGW zajmowały czołowe miejsca w konkursach gminnych i powiatowych, m.in. wieniec w roku 2005 otrzymał wyróżnienie w Żninie na dożynkach wojewódzkich, a wieniec 2006 roku w dożynkach wojewódzkich w Radziejowie został doceniony przez ówczesnego Ministra Rolnictwa Jana Krzysztofa Arandowskiego i zabrany do jego siedziby. Kilkakrotnie wieńce wykonane przez KGW Kołaczkowo zajmowały pierwsze miejsca na szczeblu gminnym i powiatowym m. in. od 2005 do 2007 – I miejsce za wieniec dożynkowy.

W 2010 roku Kołaczkowo za sprawą KGW w Kołaczkowie zdobyło wyróżnienie w gminnym konkursie „Najładniejsza wieś”.

W 2002 roku z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich w Kołaczkowie powstał zespół śpiewaczy ,,Kołaczkowianki”. Uzdolnione muzycznie mieszkanki wsi i okolic śpiewają głównie piosenki ludowe, ale także okazjonalne. „Kołaczkowianki” występują w strojach ludowych: spódnicach pałuckich, bluzkach z kryzami, czerwonymi koralami w surdutach, fartuszkach.

Zespół promuje Kołaczkowo na przeglądach, konkursach, dożynkach szczebla gminnego, powiatowego i wojewódzkiego.

„Kołaczkowianki” występowały m.in. w Bydgoszczy, Toruniu, Żninie, Nakle, Mroczy, Szubinie i w wielu sołectwach gminy Szubin. „Kołaczkowianki” zdobyły puchary m.in. na Festiwalach Pieśni Ludowych w Inowrocławiu w latach 2011-13, na festiwalu wojewódzkim w Sępólnie Krajeńskim w 2006r., w Przeglądzie Zespołów Ludowych w Golubiu Dobrzyniu w 2006 roku. W 2008 roku „Kołaczkowianki” wystąpiły na Ogólnopolskich Dożynkach na Jasnej Górze w Częstochowie, w 2009 w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu, wielokrotnie włączały się w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Koło Gospodyń Wiejskich w Kołaczkowie aktywnie współpracuje z innymi kołami z sołectwa Szubin, powiatu nakielskiego, Szubińskim Domem Kultury, Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy, Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Szkołą Podstawową w Kołaczkowie, radą sołecką wioski oraz Stowarzyszeniem Nasza Nadzieja z Kołaczkowa. Spotkania KGW, organizowane imprezy, wyjazdy są dla jej członkiń czasem, w którym jest miejsce na śmiech, rozmowę, wspólną zabawę, integrację, wsparcie w trudnych chwilach życia. Wspólne działania pań wyzwalają kreatywność i pobudzają do aktywnego spędzania czasu, a inicjatywy przyczynią się do integracji mieszkańców oraz uatrakcyjnienia życia kobiet w Kołaczkowie i okolicy.

Piotr Bembenek

Galeria fot. Piotr Bembenek

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAbsolutny hit! Przed Lidlem w poniedziałek ustawią się kolejki! 1+1 gratis
Następny artykułReprezentacja Polski ma nowego lidera. Hajto rozwiewa wątpliwości