A A+ A++

JSW: wyniki spółki pod wpływem epidemii, spadku popytu na stal i surowce do jej produkcji

20.11.2020r. 09:40


Na wyniki Grupy JSW, która w trzech kwartałach br. miała blisko 1,1 mld zł straty, wpłynęło gwałtowne zahamowanie aktywności gospodarczej w efekcie pandemii, osłabienie popytu i spadek produkcji stali oraz zmniejszenie zapotrzebowania na surowce do jej wytwarzania – oceniła spółka.


W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku Grupa Jastrzębskiej Spółki Węglowej odnotowała 1 mld 88,6 mln zł straty netto wobec 704,4 mln zł zysku rok wcześniej. Wartość wskaźnika EBITDA za trzy kwartały br. (bez zdarzeń jednorazowych) była ujemna i ukształtowała się na poziomie minus 80,5 mln zł.

W piątek spółka skomentowała osiągnięte w trzech kwartałach wyniki w komunikacie prasowym. Prezes JSW Włodzimierz Hereźniak ocenił, że dekoniunktura w europejskiej branży stalowej niekorzystnie wpłynęła na sytuację finansową Grupy JSW, jednak trzeci kwartał przyniósł poprawę sytuacji.

“Po bardzo trudnym drugim kwartale, kiedy z powodu COVID-19 drastycznie ograniczona została aktywność gospodarcza, w trzecim kwartale uzyskaliśmy jednak znaczący wzrost sprzedaży. Wolumen sprzedaży koksu w stosunku do drugiego kwartału 2020 r. wzrósł o ponad 54 proc., a w przypadku węgla odnotowaliśmy wzrost o blisko 30 proc. Niestety, uzyskiwane ceny sprzedaży produktów, które determinują wysokość przychodu naszej grupy kapitałowej, były w dalszym ciągu znacząco niższe niż w okresie przed pandemią” – powiedział prezes, cytowany w komunikacie.

Przychody Grupy JSW ze sprzedaży spadły z ponad 6 mld 861 mln zł w ciągu trzech kwartałów 2019 r. do 5 mld 183 mln zł po dziewięciu miesiącach tego roku, czyli o 24,5 proc. Spadek przychodów jest efektem kryzysu związanego z pandemią koronawirusa, która spowodowała zmniejszenie popytu na węgiel i koks oraz wpłynęła na spadek cen tych surowców. Średnia cena węgla metalurgicznego w trzech kwartałach br. wyniosła 457,13 zł za tonę, i była niższa niż przed rokiem o 32,4 proc. Podobny spadek dotyczył ceny sprzedaży koksu, która osiągnęła wartość 750,02 zł za tonę – to 32,7 proc. mniej niż rok wcześniej.

Zatrudniająca niespełna 30,7 tys. pracowników (w tym ponad 22,1 tys. w samej JSW) Grupa poniosła też znaczące (84,6 mln zł) koszty związane z epidemią SARS-CoV-2. “To m.in. koszty związane z zarażeniami naszych pracowników wirusem COVID-19, ich kwarantanną, działaniami profilaktycznymi polegających na przebadaniu pracowników i zmianą organizacji pracy, tak by mogły być realizowane podstawowe zadania przy wzmożonej absencji pracowników” – wyjaśnił Hereźniak.

Z powodu epidemii od kwietnia do września JSW wydobywała mniej węgla niż zakładano. W ciągu trzech kwartałów łączna produkcja węgla wyniosła 10,6 mln ton, o 2,8 proc. mniej niż rok wcześniej. Produkcja koksu wyniosła 2,4 mln ton i była niższa o 4 proc. w stosunku do tej sprzed roku.

Z powodu pandemii, wydobycie węgla w JSW – w porównaniu do prognoz wynikających z planów techniczno-ekonomicznych kopalń – w kwietniu było mniejsze o 325,3 tys. ton, w maju o 378,8 tys. ton, w czerwcu o 342,5 tys. ton, w lipcu przekroczyło plan o 0,9 tys. ton, w sierpniu było znów mniejsze o 41,6 tys. ton, a we wrześniu mniejsze o 70 tys. ton.

Sprzedaż węgla była nieznacznie niższa niż rok wcześniej i wyniosła w trzech kwartałach prawie 10 mln ton. Przychody ze sprzedaży tego surowca od odbiorców zewnętrznych (2,6 mld zł) spadły o 28,4 proc. Sprzedaż koksu była wyższa o 14,3 proc., natomiast przychody ze sprzedaży koksu i węglopochodnych (2,3 mld zł) były niższe o 22,7 proc. i wyniosły 2,3 mld zł.

Przed kilkoma dniami JSW poinformowała, że otrzyma 1 mld zł wnioskowanej pożyczki płynnościowej w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju, przeznaczonej dla dużych firm. Spółka nadal czeka natomiast na decyzję ws. kolejnych wnioskowanych 750 mln zł pożyczki preferencyjnej. JSW ma dostać przyznany już 1 mld zł jeszcze w tym roku, a spłata pożyczki powinna nastąpić nie później niż 30 września 2024 r.

PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułZmarł patriarcha Serbskiego Kościoła Prawosławnego Ireneusz
Następny artykułDwaj 17-latkowie włamali się do hydroforni w gminie Dywity. Straty oszacowano na blisko 7 tys. złotych