A A+ A++
  • Tak niskiego poziomu wody w jeziorze Gopło nie notowano od lat
  • O istniejącym w tym miejscu od IX do XII wieku grodzisku Mietlica wciąż niewiele wiadomo. Potocznie mówi się o nim jako o legendarnej stolicy Goplan
  • Odkryta konstrukcja składa się z palisady i rynny szczelnie wypełnionej drobnymi kamyczkami

Konstrukcja drewnienia (palisada z wyciosanych desek, rynna kłodowa i pale) ma kilkadziesiąt metrów długości. Zdaniem archeologów może pochodzić z okresu funkcjonowania mietlickiego grodu (IX-XII wiek). Jest rozlokowana wzdłuż obecnego brzegu Gopła (woj. kujawsko-pomorskie). Przez lata elementy drewniane skrywała woda, co nie pozwalało na ich odkrycie. Obecnie poziom wody w jeziorze jest bardzo niski.

– Zdarza się, że Gopło ma niższy lub wyższy stan wody, ale tak niskiego nie notowano od lat. Zawsze, gdy jest susza, archeolodzy ruszają w teren, bo rzeki i jeziora ujawniają wówczas prawdziwe skarby – mówi archeolog Robert Wyrostkiewicz, który dokonał odkrycia razem z żoną Darią – również archeologiem.

Jako pierwszy o odkryciu nad Gopłem napisał portal iKruszwica.pl.

Port przy grodzisku

Odkrycie w gminie Kruszwica być może nie jest skarbem w potocznym rozumieniu, bo nie są to złote czy srebrne monety, ale może pozwolić na poznanie historii miejsca, o którym niezwykle mało wiadomo, bowiem o grodzisku w Mietlicy do dziś nie powstała żadna monografia naukowa.

– Na pewno nie były to umocnienia dla całego grodziska. Widać … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWisła gorsza w starciu z imienniczką
Następny artykułMass Effect 3 ME3Explorer v.3.0.0 PC