A A+ A++

Spektakle, wystawa, projekcja filmu i dyskusja to punkty spotkania, które odbyło się dzisiaj w Miejskim Ośrodku Kultury z okazji Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Wzięli w nim udział przedstawiciele władz miasta, podopieczni PSONI Koło w Świdniku oraz młodzież ze szkół podstawowych i średnich.

Wydarzenie zorganizowali: Centrum Usług Społecznych, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdniku i Miejski Ośrodek Kultury. Patronatem honorowym objął je burmistrz Waldemar Jakson, który ufundował również nagrody dla najbardziej aktywnych uczestników.

– Będziemy rozmawiać o bardzo ważnych sprawach, ludzkich namiętnościach, miłości, pragnieniach, talentach i tym, jak trudno czasami te talenty i pragnienia realizować – podkreślał Andrzej Mańka, dyrektor CUS, otwierając spotkanie.

– Cieszymy się z burmistrzem Waldemarem Jaksonem, że możemy wspierać i brać udział w takich wydarzeniach – mówił Marcin Dmowski, zastępca burmistrza. – W Dniu Godności najważniejsze jest, żebyśmy, jako społeczeństwo otwarte i nowoczesne, byli zjednoczeni i szanowali siebie nawzajem. Dzieci traktują niepełnosprawność jako coś naturalnego. Wychowałem się z niepełnosprawnym ruchowo tatą. Pracował, działał społecznie i nigdy nie patrzyliśmy na niego jakoś inaczej. Sportowcy na paraolimpiadach osiągają ogromne sukcesy, podobnie osoby, którzy zajmują się różnymi dziedzinami sztuki. Nie mówmy więc niepełnosprawni, mówmy, że wszyscy, chociaż różni, jesteśmy tacy sami.

Iwona Ratajczak, przewodnicząca zarządu PSONI Koło w Świdniku, opowiedziała o pracy stowarzyszenia: – Nasze Koło funkcjonuje od 1987 roku. Jesteśmy jednym z ponad 100 kół terenowych w Polsce. Prowadzimy placówki, które zajmują się szeroko pojętą rehabilitacją osób z niepełnosprawnościami. Dzienne Centrum Aktywności obejmuje opieką dzieci od urodzenia do 18. roku życia. Mogą korzystać z zajęć logopedycznych,  psychologicznych, pedagogicznych, rehabilitacji ruchowej i zabiegów fizjoterapeutycznych. Warsztat Terapii Zajęciowej i Środowiskowy Dom Samopomocy to placówki dla dorosłych. Do WTZ uczęszcza 45 osób, a jego głównym celem jest ich rehabilitacja społeczna i zawodowa. ŚDS prowadzi zajęcia terapeutyczne, mające na celu usamodzielnienie osób niepełnosprawnych.  W każdej placówce są grupy zainteresowań, które pomagają naszym podopiecznym realizować pasje i marzenia. Mottem stowarzyszenia są słowa „Otwórzmy przed nimi życie”. Staramy się wspólnie, od wielu lat, otwierać przed osobami niepełnosprawnymi życie, z poszanowaniem ich praw i zwracając szczególną uwagę na ich godność.  5 maja przypada Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych i Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Z tej okazji zapraszamy również na festyn integracyjny, który odbędzie się 22 maja, w godz. 11.30-19.00, na placu przed budynkiem PSONI przy ul. Kościuszki 8.

Panel dyskusyjny poprowadzili Maria Pietrusza-Budzyńska, prezes Fundacji Teatroterapia Lubelska, jej aktorzy oraz  Andrzej Mańka i Renata Elmerych, organizator społeczności lokalnej CUS. Rozmowy skupiły się na różnicach między patrzeniem a gapieniem się na kogoś i emocjach, jakie wzbudzają oba przypadki. Młodzież bardzo chętnie wypowiadała się na ten temat, opowiadając o swoich doświadczeniach.

Publiczność obejrzała również dwa spektakle: „Niespełnienie” w wykonaniu grupy taneczno-teatralnej „Pasjonaci” (Anna Skrzetuska, Mariusz Jaworski, Zofia Werner, Anna Krupska, Paweł Wasilak, Tomasz Łój, reżyser Renata Elmerych, ŚDS PSONI Koło w Świdniku) i „Siłę namiętności” grupy taneczno-teatralnej „Motyle” (Sylwester Burnita,  Anna Binkiewicz, Tomasz Kruk, Aneta Mazurek, Seweryn Cioczek, Agnieszka Zając, Sebastian Golik, Barbara Pietraś, Daniel Woliński, reżyser Justyna Zembrzycka, WTZ PSONI Koło w Świdniku), a także wielokrotnie nagradzany film pt. „Amatorzy”, w którym występują, między innymi Anna Dymna, Roma Gąsiorowska, Krzysztof Kowalewski oraz aktorzy z niepełnosprawnością intelektualną Teatru Biuro Rzeczy Osobistych z Gdyni.

 W holu kina można było podziwiać prace plastyczne i rękodzieło podopiecznych świdnickiego PSONI. Nie zabrakło pięknych witraży, obrazów, ceramiki, sznurkowych ozdób i rzeczy wykonanych techniką decoupage.

Na zakończenie na gości spotkania czekały catering i słodkie co nieco.

aw

CUS Świdnik Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną grupa Motyle PSONI Świdnik grupa Pasjonaci Środowiskowy Dom Samopomocy PSONI koło w Świdniku Głos Świdnika Marcin Dmowski MOK Świdnik PSONI koło w Świdniku Urząd Miasta w Świdniku

Artykuł przeczytano 312 razy

Last modified: 18 maja, 2022

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBlisko 2 mln zł kary za opóźnienia w filmie “Klecha”
Następny artykuł„Dzień Dziecka połączony z Piknikiem Integracyjno-Sportowym Gminy Dębica” zapowiada się wystrzałowo!