A A+ A++
  • NIK sprawdziła jak w Polsce wygląda sprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wyszło fatalnie.
  • Wśród sprawdzanych instytucji znalazła się policja i okazało się, że używa ona nieskalibrowanych alkomatów.
  • Brak kalibracji skutkuje nieprawidłowymi odczytami – czasem zawyżeniem, czasem zaniżeniem. 

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała ostatnio raport o bezpieczeństwo ruchu drogowego w Polsce. Wśród wielu nieprawidłowości, na które natrafiono podczas czynności kontrolnych, pojawiła się też ta dotycząca urządzeń do pomiaru trzeźwości stosowanych przez policję. Aż w 9 na 10 skontrolowanych komend policji wykryto zaniedbania związane z użytkowaniem alkomatów. Osoby odpowiedzialne za okresową kalibrację urządzeń niedopełniały swoich obowiązków, w efekcie czego aż połowa posiadanego sprzętu mogła generować nieprawidłowe odczyty.

Brak okresowej kalibracji alkomatu powoduje stopniowe przekłamywanie wyników podawanych przez urządzenie. W efekcie, podczas kontroli, zupełnie trzeźwy kierowca może wydmuchać wynik nawet przekraczający próg nietrzeźwości – 0,5 promila. Nawet jeśli kierowca zażąda badania krwi, które ostatecznie rozwieje wątpliwości co do odczytu, policjant ma prawo zatrzymać mu prawo jazdy.

Jest też inny aspekt tej sprawy – nieskalibrowane urządzenie może także pokazać wynik mniejszy niż w rzeczywistości. Oznacza to, że kierowca pod wpływem alkoholu wydmucha podczas kontroli 0 promili i będzie mógł kontynuować jazdę.

Policja ma obowiązek kalibrować alkomaty dowodowe co sześć miesięcy. Z podobną częstotliwością powinno się kalibrować modele półprzewodnikowe osobistego użytku. Alkomatom elektrochemicznym wystarczy kalibracja raz w roku.

Przeczytaj także: NIK – bezpieczeństwo drogowe w Polsce to katastrofa.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolejne staże już w sierpniu
Następny artykułBez chwili wahania, ryzykując swoje zdrowie, a nawet życie pomógł rodzinie, która znalazła się w sytuacji zagrożenia