Kilkudziesięciu patronów radomskich ulic i placów to osoby wielce dla Radomia – jego historii, życia politycznego, gospodarki, kultury – zasłużone. W wielu przypadkach jest jednak tak, że dowiadujemy się, kim byli, w momencie nazwania ich imieniem ulicy, a potem o ich wyjątkowości zapominamy.
Ulica Stanisława Zbrowskiego – Śródmieście, osiedle Nad Potokiem, osiedle XV-lecia, Gołębiów, Gołębiów I i II
Stanisław Zbrowski urodził się w 1887 roku w Radomiu. Według Izabelli Mosańskiej („Zasłużeni dla Radomia i okolic patroni radomskich ulic, czyli co wypada wiedzieć o swoim mieście…”) i Jerzego Sekulskiego („Encyklopedia Radomia”) uczęszczał najpierw do Gimnazjum Rosyjskiego Męskiego, z którego został w V klasie usunięty za „aktywny udział w walce o polską szkołę”. Stefan Res-Rodkiewicz w referacie przygotowanym z okazji 30-lecia Miejskiej Szkoły Handlowej „Uczniowskie piątki bojowe w Radomiu 1905-1907” wspomina, że relegowany z GRM Stach przeniósł się do Miejskiej Szkoły Handlowej.
„Kol. Stanisław Zbrowski był jednym z tych niewielu kolegów, który zniewolił dla siebie nasze uczucia swym miłym uśmiechem, serdecznym spojrzeniem i wysokim poczuciem koleżeństwa, był przytem kol. Stanisław Zbrowski marzycielem i równocześnie fatalistą” – pisał w referacie w 1936 roku Res-Rodkiewicz.
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
https://www.cozadzien.pl/radom/czy-uda-sie-usprawnic-ruch-w-rejonie-osiedli-golebiow-i-i-golebiow-ii/70467
W 1905 roku Polska Partia Socjalistyczna wydała wyrok na Michaiła Zabiełłę, kapitana 26 Mohylewskiego Pułku Piechoty w Radomiu. 4 lutego tego samego roku Zabiełło dowodził 27 Witebskim Pułkiem Piechoty i wydał rozkaz strzelania do pokojowo manifestujących w Bzinie (obecnie Skarżysko-Kamienna) robotników. Od kul carskich żołnierzy zginęło wtedy od 24 do 32 osób, rannych zostało 40-100. Do przeprowadzenia zamachu partia wyznaczyła Stanisława Zbrowskiego, który do Organizacji Bojowej PPS wstąpił jeszcze jako uczeń gimnazjum. „Na zamach poszedł sam, bez żadnej osłony – wyraźnie nie chciał jej. W odwrocie po zamachu zabił goniącego go policjanta Kandaurowa, wreszcie widząc, że nie zdoła się wycofać i ujść przed aresztowaniem, z okrzykiem „Niech żyje Polska, niech żyje rewolucja”, wystrzałem z rewolweru odbiera sobie życie” – wspominał po latach Rodkiewicz.
Rzecz miała miejsce 7 października 1905 roku, a rzucona przez Zbrowskiego pod nogi Zabiełły bomba nie wybuchła. Po nieudanym zamachu Zabiełło został oddelegowany na Kaukaz. Na stacji kolejowej w Brześciu nad Bugiem został zabity przez bojówkę PPS.
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
https://www.cozadzien.pl/radom/jest-taka-ulica-stanislawa-wernera/70398
„Pogrzeb kol. Stanisława Zbrowskiego był wielką, a cichą manifestacją odważniejszej inteligencji, robotników i młodzieży szkolnej” – napisał Stefan Rodkiewicz. Zbrowski został pochowany na cmentarzu przy ul. Limanowskiego.
Pośmiertnie tragicznie zmarły bojowiec został odznaczony Krzyżem Niepodległości z Mieczami. 23 września 1936 roku Rada Miejska Radomia w uznaniu zasług położonych w walce z caratem postanowiła imieniem Stanisława Zbrowskiego nazwać ul. Gołębiowską – na odcinku od ul. Żeromskiego do ul. Kozienickiej.
nika fot. Piotr Nowakowski/cozadzien.pl/
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS