A A+ A++

Sejm opowiedział się za przesunięciem terminu wejścia w życie przepisów ustawy z 1 stycznia na 1 marca 2023 r. Wszystkie poprawki opozycji przepadły. Większość głosów wstrzymujących się należała do posłów Konfederacji. Natomiast w głosowaniu nad całością ustawy nie było głosów sprzeciwu.

Jak działa kooperatywa

Kooperatywa to swego rodzaju grupa inicjatywna działająca na zasadzie spółki cywilnej, która będzie mogła skorzystać z gwarantowanego kredytu mieszkaniowego w BGK i wybudować, jako inwestor nieruchomość na własne potrzeby mieszkaniowe. Dlatego przedsięwzięcia te, co do zasady, nie będą mogły być nastawione na zysk. Kooperatywy będą mogły tworzyć wyłącznie osoby fizyczne, które mogą ją zawiązać przy minimum trzech udziałowcach. Nieruchomość w tej formule będzie mogła powstać na gruncie pozyskanym od gminy. Taka forma budowy ma być tańsza, ponieważ pozbawiona pośredników w rodzaju spółdzielni mieszkaniowej czy dewelopera.

Jak komentuje adwokat Łukasz Dubicki, kooperatywy były do tej pory bardzo mało popularne, z powodu braku szczególnych regulacji prawnych i trudności związanych z finansowaniem takiej inwestycji, czy też z rozliczeniami z kontrahentami.

Czytaj więcej

Kooperatywy mieszkaniowe z zastrzeżeniami, ale bez kontrowersji

– Być może nowe regulacje przyczynią się, zatem do upowszechnienia takiej formuły realizacji własnych inwestycji mieszkaniowych przez prywatnych inwestorów, gdyż sama idea kooperatywy mieszkaniowej ma niewątpliwie kilka zalet tj. obniżenie kosztów realizacji przedsięwzięcia, możliwość Indywidualnego dostosowania przestrzeni, w której będzie się mieszkało, czy też dobrowolny dobór sąsiadów, z którymi będzie dzieliło się najbliższe otoczenie – mówi Rzeczpospolitej mec. Dubicki.

Lepsze rozwiązania energetyczne

Członkowie kooperatywy mieszkaniowej będą mogli także rozważyć i podjąć decyzję choćby o zastosowaniu bardziej efektywnych energetycznie rozwiązań, niż rozwiązania stosowane w zbiorowym budownictwie inwestycyjnym. A to zdaniem mec. Dubickiego mocny argument za rozwijaniem tego rodzaju formuły budownictwa.

– W świetle aktualnie zwiększających się problemów z pozyskiwaniem źródeł energii, kwestie optymalizacji inwestycji pod tym względem są kluczowe również dla przyszłości budownictwa mieszkaniowego. Możliwość stosowania indywidualnych rozwiązań optymalizujących kwestie energooszczędności budynków to niewątpliwie spora zaleta takiej formuły realizacji inwestycji mieszkaniowych – podkreśla prawnik.

Czytaj więcej

Hipsterski pomysł rządu na mieszkania

Jeżeli strony umowy kooperatywy nie postanowią inaczej, będą ponosiły solida … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSejm uchwalił lex Czarnek 2.0. “To jest policzek dla pana prezydenta”
Następny artykułSebastian Umiński global marketing directorem w Brand New Galaxy