A A+ A++

Bardo (woj. dolnośląskie)

Kiedy wpisuje się nazwę tej miejscowości w wyszukiwarkę, jako pierwsza pojawia się strona Urzędu Miasta opatrzona hasłem “Bardo – Miasto cudów”. Jednym z niezwykłych miejsc, z których słynie miasteczko, jest Przełom Bardzki nazywany również cudem Sudetów. Jest bardzo malowniczy, zaliczany nawet do jednego z najpiękniejszych przełomów Nysy Kłodzkiej. Nic więc dziwnego, że zasłużył sobie na takie miano.

Wśród atrakcji Barda i jego okolic wymienić trzeba też obryw skalny z krzyżem, który upamiętnia wydarzenia z XVI wieku, gdy po deszczach osunęła się część zbocza Bardzkiej Góry. Powstał tam taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta.

W mieście warto zobaczyć również Most Kamienny, który przetrwał m.in. potężną powódź z 1997 roku. Bardo słynie też m.in. z obiektu pocysterskiego, którym jest Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny z Cudowną Figurą Matki Bożej Bardzkiej uważaną za najcenniejszych zabytek w mieście. 

Miłośnicy gór, szczególnie tych mniej uczęszczanych przez turystów, powinni wybrać się na wycieczkę w Góry Bardzkie. Jesienią prezentują się przepięknie, więc widok na pewno będzie niezapomniany.

fot. Poconaco / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0 pl

Biecz (woj. małopolskie)

Wiedzieliście, że miasto wymieniane jest w gronie dawnych stolic Polski? Jedna z mieszkanek Biecza wyjaśniała nam kiedyś, skąd wzięło się to przekonanie. – W Bieczu, w jednym z zamków, a były tu kiedyś aż trzy, mieszkał razem z całym dworem król Władysław Łokietek. Przy wjeździe do miasta wciąż znajduje się tzw. Góra Zamkowa – opowiadała. Choć Biecz oficjalnie stolicą Polski nigdy nie był, to miejska tradycja pozostała.

Biecz jest niewielkim miasteczkiem, którego tłumy nie odwiedzają. Jeżeli więc szukacie miejsca, w których nie będzie tłoczno, być może znaleźliście idealną propozycję. Miasto niekiedy kojarzone jest z katami. Choć regularnej szkoły katowskiej jako takiej nigdy tam nie było, to Biecz miał prawo miecza, czyli prawo do sądzenia spraw zagrożonych karą śmierci i jej wykonywania. Śladem po bieckich katach ma być też Baszta Radziecka nazywana również Katowską.

embed

fot. Air Vision / Shutterstock

O nieoficjalnej stolicy mówi się też czasem, że jest “polskim Carcassonne”. To określenie Biecz zawdzięcza fragmentom średniowiecznych murów, które się tam zachowały. W okolicy miasteczka też jest ciekawie. Można np. wyruszyć na wycieczkę rowerową Szlakiem Historycznego Traktu Królewskiego lub wybrać się na wycieczkę do Binarowej – stoi tam gotycki, drewniany kościół św. Michała Archanioła. Jest częścią Szlaku Architektury Drewnianej i został wpisany na listę UNESCO.

Kłodzko (woj. dolnośląskie)

Leży w północno-wschodniej części Kotliny Kłodzkiej. Jeżeli nigdy nie mieliście okazji zwiedzać tego regionu, Kłodzko zdecydowanie powinniście wpisać na listę.

Miasto słynie z okazałej twierdzy, która zaliczana jest do najważniejszych zabytków Dolnego Śląska. Wizyta w obiekcie to nie tylko okazja, aby zapoznać się z kulturą militarną – twierdza jest również świetnym punktem widokowym (znajduje się na Górze Fortecznej), z którego rozciąga się piękna panorama miasta i okolic. W twierdzy można zwiedzać również podziemne labirynty, a także wybrać się na nocną wycieczkę. Szczegóły można znaleźć na oficjalnej stronie atrakcji.

embed

fot. Curioso.Photography / Shutterstock

Charakterystycznym punktem Kłodzka jest most gotycki. Wciąż nie ma pewności, kiedy dokładnie został zbudowany, ponieważ w zapisach kronikarzy znajduje się sporo sprzeczności. Wiadomo jednak, że przez lata był wielokrotnie niszczony, odbudowywany i umacniany. Most ozdobiony jest sześcioma figurami wotywnymi.

Przespacerujcie się też po kłodzkiej starówce, zatrzymajcie na rynku i zobaczcie przykuwający uwagę ratusz. Rynek otoczony jest zabytkowymi kamienicami, z którymi związane są rozmaite legendy, jak np. ta o trucicielce. Przekaz głosi, że Charlotta Ursini, chcąc wesprzeć wojska Napoleona, zatruła wodę w studni na terenie twierdzy.

embed

fot. Emeryk III / Shutterstock

Kruszyniany (woj. podlaskie)

Obowiązkowy punkt wycieczki na Podlasie. Wieś znajduje się na Szlaku Tatarskim i nazywana jest mekką polskich Tatarów. Zobaczycie tam zielony, drewniany meczet oraz mizar, czyli tatarski cmentarz. Koniecznie spróbujcie też tatarskich przysmaków np. pierekaczewników (wielowarstwowe ciasto z mięsem) czy trybuszoków (kiszka ziemniaczana). To Dżenneta Bogdanowicz rozsławiła kuchnię tatarską, a zachwycał się nią nawet sam Robert Makłowicz. Więcej o Dżennecie oraz Dżemilu, który jest przewodnikiem w kruszyniańskim meczecie, przeczytacie w tym miejscu.

Przy okazji możecie zajrzeć również do innych miejscowości położonych na Szlaku Tatarskim. Jeżeli macie więcej czasu, wybierzcie Szlak Tatarski Duży, który liczy 57 kilometrów. Tym, którzy mają mało czasu, polecamy 19-kilometrowy Szlak Tatarski Mały. 

embed

fot. Fotozen / Shutterstock

Zobacz wideo Cud Podlasia. Wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Nałęczów (woj. lubelskie)

Razem z Kazimierzem Dolnym nad Wisłą i Puławami tworzą tzw. trójkąt turystyczny. Jest znaną w całej Polsce miejscowością uzdrowiskową. Jedną z jego atrakcji jest Park Zdrojowy, którego początki sięgają XVIII wieku. W słoneczny, jesienny dzień wygląda zjawiskowo. Możemy zachwycać się tam nie tylko urokami jesieni, lecz także podziwiać rzeźby, pomniki oraz niezwykle cenny zabytek architektoniczny miasta – Pałac Małachowskich.

Atrakcją regionu są również wąwozy lessowe, które są chętnie odwiedzane przez turystów i kuracjuszy. Okoliczne tereny ze względu na swoje ukształtowanie są atrakcyjne również dla rowerzystów. W związku z tym wytyczonych zostało kilka malowniczych tras rowerowych różnej długości, które łączą ze sobą pobliskie miejscowości. Ich szczegółowy przebieg znajdziecie na stronie Urzędu Miasta. 

embed

fot. ysuel / Shutterstock

Nowica (woj. małopolskie)

Ukryta gdzieś w Beskidzie Niskim. Świetna, jeśli potrzebujecie ucieczki od cywilizacji i zatłoczonych miast. Zobaczycie tam pozostałości po społeczności Łemków, która niegdyś zamieszkiwała tereny Beskidu Niskiego. Są tam m.in. chyże, czyli tradycyjne, łemkowskie chaty, we wsi stoi również malowniczo położona cerkiew św. Paraskewy z 1843 roku. Należy do Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.

Skuście się też na wyprawę górskimi szlakami – bardzo możliwe, że podczas swojej wędrówki nie spotkacie nikogo. O Beskidzie Niskim mówi się bowiem, że to najdziksze góry w Polsce. Choć nie mogą się pochwalić wysokimi szczytami, mają niepowtarzalny klimat, który warto poczuć przynajmniej raz w życiu.

Nie zapomnijcie zajrzeć do nieistniejącej już łemkowskiej wsi – Nieznajowej. Nadal można się tam natknąć na ślady ludzkiej obecności, m.in. przydrożne krzyże czy kapliczki.

embed

fot. tramper79 / Shutterstock

Płock (woj. mazowieckie)

To kolejna w naszym zestawieniu stolica Polski, choć tym razem oficjalna. Płock był nią przez kilkadziesiąt lat. Podobno to jedyne miasto w Polsce, w którym na ptaki patrzy się z góry. Jak to możliwe? Wyjaśniał nam to kiedyś Michał, który jest płockim przewodnikiem. 

Ścisłe centrum Płocka leży bowiem na wysokiej, 50-metrowej skarpie. Stojąc na niej, widzimy rozległą pradolinę Wisły. Dlatego bez problemu możemy z góry obserwować ptaki, które latają nad rzeką.

Gdy jesteście w Płocku po raz pierwszy, powinniście się skupić na miejscach “naj”, którymi może pochwalić się miasto. A jest ich sporo. Punktem obowiązkowym jest Wzgórze Tumskie, czyli wysoka, nadwiślańska skarpa, która mierzy około 50 metrów i jest kolebką Płocka. Poza tym koniecznie trzeba odwiedzić Stary Rynek i Browar Tumski z piwem warzonym na miejscu. Jest też Wieża Ciśnień, w której obecnie mieści się restauracja.

Można też zrobić sobie kilka wycieczek po okolicy. W pobliskim Wiączeminie znajduje się skansen osadnictwa olenderskiego, a w Łącku Stado Ogierów. Niedaleko jest też do Żelazowej Woli, w której urodził się Fryderyk Chopin.

embed

fot. Tupungato / Shutterstock

Reszel (woj. warmińsko-mazurskie)

Niewielki, malowniczo położony na Pojezierzu Mrągowskim nad rzeką Sajną. Należy do sieci miast Cittaslow, której idea wywodzi się z ruchu slow food. Na oficjalnej stronie Cittaslow czytamy, że należące do sieci miasta “przyjmują wspólne cele dla polepszania jakości życia mieszkańców i przybliżania kultury dobrego życia. Przede wszystkim stawiają na działania prospołeczne i prośrodowiskowe, dbają o zachowanie niepowtarzalnego charakteru każdego z miast poprzez odnowę zabytków oraz pielęgnowanie lokalnej wytwórczość i kuchni. Charakterystyczną cechą miast Citttaslow jest również rozwijanie tradycji gościnności”.

Główną atrakcją Reszla jest zamek biskupi, którego budowa została rozpoczęta w 1350 roku przez biskupa Jana I z Miśni i trwała aż 50 lat. Obecnie w zamku mieści się hotel, ale jego wnętrza można również zwiedzać. Zobaczycie w nim wystawę narzędzi tortur m.in. z takimi eksponatami jak fotel czarownicy, żelazna dziewica czy kołyska judasza. Dla zwiedzających dostępna jest też sala rycerska oraz wieża, z której rozciąga się widok na urokliwe miasteczko.

Podczas spaceru po Reszlu przejdźcie się też zobaczyć gotyckie mosty oraz kościół farny i fragmenty murów obronnych. Z kolei w odległości ok. sześciu km od miasteczka znajduje się słynne Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce.

embed

fot. Krzysztof Gach / Shutterstock

Sandomierz (woj. świętokrzyskie)

Niektórym pewnie kojarzy się główne z popularnym serialem. Warto jednak wybrać się tam na weekend, by przekonać się, co może zaoferować. A jest tego sporo. Miasto leży nad Wisłą, na siedmiu wzgórzach, co sprawia, że bywa nazywane “małym Rzymem”. Jest królewskim miastem, pełnym zabytkowych budynków. Jednym z nich jest zamek wybudowany przez Kazimierza Wielkiego. Wielokrotnie przebudowywany, zmieniał również swoje przeznaczenie. Dziś jest siedzibą Muzeum Okręgowego.

W Sandomierzu stoi też jedna z najlepiej zachowanych bram miejskich w Polsce – Brama Opatowska. Miasto może pochwalić się również jednym z najpiękniejszych renesansowych ratuszy w kraju. Z pewnością mieliście okazję widzieć ten charakterystyczny budynek na zdjęciach.

Jedną z większych atrakcji miasta jest również Podziemna Trasa Turystyczna. Zwiedzanie odbywa się korytarzami, które przebiegają pod Starym Miastem. Długość trasy to 470 metrów. Podziemne korytarze i komory kryją wiele legend i tajemnic, z którymi zapoznacie się podczas wycieczki.

embed

fot. Nahlik / Shutterstock

Tarnowskie Góry (woj. śląskie)

Jest tam zabytek, który jako pierwszy w województwie śląskim zdobył prestiżowe wyróżnienie i trafił na listę UNESCO. To zabytkowa kopalnia srebra, która wpisu doczekała się w 2017 roku. Mówiąc precyzyjnie, wpis dotyczy aż 28 obiektów położonych w Tarnowskich Górach, Bytomiu i Zbrosławicach, które stanowią pozostałości po dawnych kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku. Kopalnia jest unikatem na skalę światową m.in. dzięki unikalnemu systemowi odwadniania. Wyjątkowe są też podziemia kopalni srebra. Jest tam jedyny szlak turystyczny w Polsce, który prowadzi przez podziemia będące pozostałością po dawnym górnictwie kruszców srebra, ołowiu i cynku. Całość znajduje się 40 metrów pod ziemią. Przed wizytą w tym miejscu zapoznajcie się z aktualnymi wytycznymi związanymi z COVID-19.

embed

fot. Bartłomiej Barczyk / Agencja Gazeta

Przespacerujcie się też po parku Repeckim, w którym znajduje się Sztolnia Czarnego Pstrąga. To fragment kopalnianej struktury Tarnowskich Gór. Napotkacie tam dwa szyby – “Ewę” i “Sylwestra” – z pewnością ich nie przeoczycie, bo wyróżniają się kształtem.

Tuż obok parku, na granicy Tarnowskich Gór i Bytomia znajduje się rezerwat “Segiet”. Idealny na spacery czy przejażdżki rowerowe. Przez rezerwat prowadzi ścieżka dydaktyczna “Las Segiecki” licząca około czterech kilometrów. Po drodze będziecie mijać malownicze leśne stawy oraz punkt widokowy “Blachówka”. Rezerwat położony jest na obszarze Garbu Tarnogórskiego, którego częścią jest Srebrna Góra – również doceniona przez UNESCO.

embed

fot. Velishchuk Yevhen / Shutterstock

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Geometria” solnych gór
Następny artykułKORONAWIRUS: Policjanci apelują o rozwagę i stosowanie się do obostrzeń