A A+ A++

Cithara Sanctorum Silesia to festiwal, który już po raz drugi gości na Śląsku Cieszyńskim. W jego ramach odbędzie się siedem koncertów. Nie braknie też innych wydarzeń.

Festiwal startuje 9 października. Koncert inauguracyjny odbędzie się o 18.00 w kościele Jezusowym w Cieszynie, gdzie spotkać się będzie można z twórczością kompozytorów cieszyńskich, Karola i Adama Hławiczków. Na organach zagra Ewelina Bachul, a zaśpiewa Wyższobramski Chór Kameralny. Tego dnia zaplanowano także wydarzenia w Książnicy Cieszyńskiej – o 16.00 Jolanta Sztuchlik opowie o „Cithara Sanctorum” w domach cieszyńskich ewangelików, a godzinę później otwarta zostanie wystawa „Monumentalne oprawy śpiewnika Jerzego Trzanowskiego Cithara Sanctorum ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej”.

Kolejne wydarzenia zaplanowano na 15 października. O 18.00 w kościele ewangelickim Ap. Piotra i Pawła w Wiśle Centrum odbędzie się koncert muzyki renesansowej „Żywot człowieczy według Reja, czyli człowiek między ziemią a rajem”. Na lutni zagra Henryk Kasperczak, a zaśpiewa sopranistka Katarzyna Wiwer. Dzień później, 16 października o 17.00, przenieść się będzie można do kościoła ewangelickiego w Jaworzu. Tam na słuchaczy czeka koncert „Modlitwy biblijnych kobiet”, w którym renesansowa muzyka i teksty zabrzmią w oryginalnym opracowaniu z użyciem niezwykle ciekawych i rzadko słyszanych instrumentów.

21 października o 18.00 w kościele ewangelickim Ap. Jakuba Starszego w Ustroniu zaplanowano recital organowy mistrza Juliana Gembalskiego oparty na motywie B-A-C-H. Ukoronowaniem festiwalu będzie koncert 22 października o 18.00 w kościele Jezusowym w Cieszynie, gdzie usłyszeć będzie można dwa mistrzowskie opracowania tekstu „Jesu, meine Freude”.

Kościół Jezusowy w Cieszynie. Fot. UM w Cieszynie / Wojciech Wandzel

To jednak nie koniec festiwalowych wydarzeń. 23 października o 18.00 warto wstąpić do Willi Sixta – Galerii Bielskiej BWA na koncert „Claveduo”, czyli Anny Huszczo i Joanny Soleckiej. 26 października o 17.00 przyjdzie czas na spotkanie w Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, gdzie Jan Paweł Borowski zaprasza na prelekcję „Jerzy Trzanowski – postać i epoka”. Na koniec, 29 października o 15.00 w Bielsku-Białej, można będzie pospacerować śladami bielskich i bialskich ewangelików. Opowie o nich przewodnik PTTK Katarzyna Sylwestrzak. Zbiórka przy kościele Marcina Lutra. Natomiast o 18.00 w ewangelickim kościele Zbawiciela w Bielsku-Białej zabrzmią organy i trąbka, a koncert oparty będzie na pieśni „Warownym grodem jest nasz Bóg”.

Patronem festiwalu Cithara Sanctorum Silesia jest Jerzy Trzanowski. Festiwal ukazuje nową ideę prezentacji muzyki we wnętrzach sakralnych w kontekście historycznym ziemi cieszyńskiej i w odwołaniu do tradycji zbioru śpiewów nabożnych i kościelnych „Cithara Sanctorum” od którego wziął nazwę, a którego autor, Jerzy Trzanowski, urodził się w Cieszynie. Ambitna i interesująco dobrana muzyka nawiązuje do tradycji ziemi śląskiej i jej związków z postacią, zwaną bardem trzech narodów (Polski, Czech, i Słowacji), a czasem również słowiańskim Lutrem.

Główną ideą, która wyróżnia ten festiwal, jest czerpanie z tradycji muzycznej kościoła ewangelicko-augsburskiego. Ks. Jerzy Trzanowski (1592–1637), duchowny ze Śląska Cieszyńskiego, wybitny pisarz religijny, pozostawił po sobie znakomite dzieła: “Ody łacińskie” (Brzeg 1629), “Phiala adoramentorum” (“Czara modlitw”) z 1635 r., a przede wszystkim w 1636 r. “Cithara sanctorum” (“Pieśni duchowe”), kancjonał napisany w dialekcie morawskim, zawierający 402 pieśni, który doczekał się ponad 150 wydań. Jerzy Trzanowski, jego postać i dzieła są znane i żywe w pamięci mieszkańców regionu po obu stronach Olzy. Ma swoje pomniki w Liptowskim Mikulaszu oraz w Cieszynie. Festiwal muzyczny Cithara Sanctorum Silesia, którego repertuar w najróżniejszy sposób nawiązuje do tego autora, szeroko czerpiąc z tradycji muzyki ewangelickiej, będąc nie tylko świętem muzyki, ale też okazją do celebrowania nowych brzmień w niecodziennych kontekstach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Blachowni od czwartku 29 września są już wypłacane dodatki węglowe
Następny artykułFallout 2 FOnline v.4.96.45 PC