A A+ A++

Od około V wieku naszej ery stoi tu nieduży, kamienny kościół. Przed setkami lat został on zalany i zburzony, a dopiero w XIX wieku odrestaurowany przez cara Mikołaja I, który nieco popuścił wodze wyobraźni: dodał mu wieże i malowidła. Niewiele już więc w nim zostało z pierwowzoru sprzed półtora tysiąca lat. Niewiele – oprócz lochów i katakumb, w których dzisiaj intensywnie pracują archeolodzy z Wydziału Zabytków Prowincji Antalya. Odkryli oni ostatnio w podziemiach kościoła kryptę, która ich zdaniem może być pierwotnym miejscem pochówku biskupa Mikołaja.


Fot.: Ullstein/Bild/Newspix.pl / Newsweek_redakcja_zrodlo

Dlaczego akurat Demre? Niegdyś to miasto nazywało się inaczej – Mira – i tutaj właśnie urodził się biskup Mikołaj, postać tajemnicza, na poły legendarna, która o wiele większą sławę zdobyła po śmierci niż za życia. Nie tylko dzięki temu, że dziś jego imię zna niemal każde dziecko na świecie, które wyczekuje w grudniu na podarki.

Niezwykłe są również losy jego szczątków, które wędrowały po świecie, lądem i morzami, i właściwie do dziś nie ma pewności, gdzie się znajdują. I czy przez te wszystkie stulecia mogły sobie spokojnie leżeć w podziemiach cerkwi w Demre?

Dzisiaj archeolodzy nie mogą na 100 procent potwierdzić tej hipotezy. Krypta nie została bowiem jeszcze otwarta. – Znajduje się ona pod podłogą, na której powierzchni położona jest bezcenna mozaika – tłumaczy Cemil Karabayram, szef lokalnego muzeum, które nadzoruje prace archeologiczne. Naukowcy odkryli, że coś może znajdować się w podziemiach kościoła po wykonaniu serii cyfrowych prześwietleń georadarem, które wykazały istnienie całej nieznanej dotychczas sekcji lochów kościoła. Jak donoszą archeolodzy, na skanach widać wyraźnie, że znajduje się tam zupełnie nienaruszony, prawdopodobnie nigdy nieotwierany grób.


Fot.: Ullstein/Bild/Newspix.pl / Newsweek_redakcja_zrodlo

O tym, czy znajdują się w nim kości i czy mogły należeć do Świętego Mikołaja, naukowcy przekonają się, kiedy uda im się dostać do krypty. W planach jest ostrożne zdjęcie mozaiki, aby móc otworzyć kryptę i sprawdzić, czy ktoś był w niej pochowany. – To jeszcze nie przesądzi sprawy – zastrzega prof. Piotr Dyczek z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. – Konieczne będą kolejne badania, a najwięcej mogłoby tu powiedzieć datowanie metodą radiowęglową, określenie profilu DNA albo badanie poziomu strontu w kościach, które może określić, czy należały one do osoby urodzonej na tym terenie – tłumaczy prof. Dyczek.

Wtedy dopiero będzie można postawić hipotezę, że szczątki w sanktuarium – o ile w ogóle tam się znajdują – mogły należeć do żyjącego na przełomie III i IV wieku naszej ery. – Najważniejsze będzie obecnie otwarcie sarkofagu i sprawdzenie, czy są tam jakieś szczątki, możliwe bowiem, że jest on pusty – mówi prof. Dyczek.

To, że archeolodzy zastaną pusty grób, jest prawdopodobne. Niektóre źródła historyczne twierdzą bowiem, że przed tysiącem lat szczątki św. Mikołaja zostały wywiezione z Miry. W Europie istnieje już kilka innych miejsc, które zarzekają się, że to właśnie u nich pochowany jest obecnie święty.

Dzisiaj oficjalnym grobem świętego jest katedra we włoskim mieście Bari. Tam, zgodnie z relacjami historycznymi, w 1087 roku dotarły relikwie świętego przewiezione przez włoskich marynarzy pod okiem ortodoksyjnych mnichów z domniemanego grobu w Mirze. W XI wieku tereny chrześcijańskiego Bizancjum coraz częściej najeżdżali Turcy. Szesnaście lat wcześniej cesarz Bizancjum, Romanosa IV Diogenesa, został rozgromiony przez wojska sułtana Alpa Arslana w bitwie pod Manzikert, która stała się wstępem do podboju Anatolii przez Turków. – Wtedy dwa włoskie miasta zaczęły ubiegać się o prawo do złożenia u nich szczątków Mikołaja. Chciały tego bardzo potężna wówczas Wenecja i położone na południu Bari – mówi prof. Dyczek.

Ostatecznie przewożone w 1087 roku szczątki spoczęły w Bari, jednak okazało się, że podczas pierwszego odkopywania grobu wydobyto połowę szkieletu, tylko większe kości. Na wieść o tym do Miry popędzili znowu marynarze wysłani przez władze Wenecji i – zgodnie z archiwalnymi przekazami – pozbierali resztę kości Mikołaja. Po przewiezieniu do Wenecji zostały one złożone w nowo wybudowanej świątyni w Lido.

Jak donoszą kronikarze, kości św. Mikołaja miały cudowne moce – wydzielały piękną woń wody różanej, po czym odróżniano je od szczątków zwykłych ludzi.

Cóż, dzisiaj trudno dawać wiarę takim metodom badawczym. Czy więc rzeczywiście w Bari i w Wenecji leżą szczątki samego Mikołaja?


Fot.: Getty Images / Newsweek_redakcja_zrodlo

Istnieją niejasne przekazy dotyczące tego, co i jak wykopywano z grobu w Mirze – mówi prof. Dyczek. W archiwach zachowały się informacje, że szczątki znajdowano nie tylko w samym sarkofagu, ale także wokół niego. Możliwe więc, że podobnie jak w wielu tego typu miejscach na świecie pochowanych tam było bardzo wiele osób, a nie tylko nasz święty. Nie wspominając już o tym, że zgodnie z relacjami mnichów przewożących kości na statku wielokrotnie dochodziło do podkradania kości świętego, bo były to przecież czasy rozbuchanego kultu relikwii. Nawet kawałek palca świętego kosztował majątek. A skoro podkradano, to może też podrzucano inne kości w zamian? – Wszystko to sprawia, że tak naprawdę nie mamy pojęcia, do kogo należą szczątki złożone w Bari i nigdy dotąd tego nie próbowano ustalić – tłumaczy prof. Dyczek. Być może pomogłyby specjalistyczne badania genetyczne, których nigdy do tej pory nie przeprowadzano. – Pytanie tylko, czy w ogóle uda się coś ustalić nawet za pomocą badań DNA – powątpiewa prof. Dyczek. – Przed tysiącem lat szczątków na pewno nie przewożono w sterylnych warunkach, mogły dostać się do nich grzyby, które całkowicie niszczą DNA, nie wspominając zanieczyszczeniach materiałem genetycznym ze skóry ludzi, którzy dotykali kości. To mogą być czynniki, które uniemożliwią identyfikację kości – twierdzi archeolog.

Złożenie w Bari i Wenecji to jednak nie koniec rzeczywistej lub nie epopei szczątków świętego. Wożone w tę i z powrotem kości były prawdopodobnie notorycznie uszczuplane, nie tylko przez żeglarzy podczas podróży z Miry, ale także potem, przez mnichów, którzy za wielkie pieniądze sprzedawali a to ząb, a to palec świętego. Dzisiaj więc mniejszych i większych kościołów zarzekających się, że posiadają relikwie Mikołaja, jest bez liku.

A w 1993 roku wybuchła kolejna bomba – zespół greckich archeologów prowadzących wykopaliska na maleńkiej wyspie Gemile w pobliżu tureckiego wybrzeża ogłosił, że grób św. Mikołaja musi znajdować się właśnie tam. Archeolodzy argumentowali, że wyspa położona jest zaledwie 20 kilometrów od miejsca urodzenia świętego, i znaleziono tam kilkadziesiąt grobów chrześcijan z IV wieku naszej ery. Nie wiadomo jednak, czy któryś z nich miałby być grobem samego Mikołaja.

Gemile rzeczywiście wygląda na ważne centrum pielgrzymkowe wczesnego chrześcijaństwa. Na wyspie znajdują się ruiny pięciu kościołów z IV-VI wieku naszej ery oraz licząca sobie 350 metrów droga pielgrzymkowa. Archeolodzy uważają, że tym, co przyciągało pielgrzymów na wyspę, były właśnie cudowne relikwie Mikołaja. Poszlak jest więcej – podobno kiedyś wyspa nosiła imię św. Mikołaja, a potem nazwano ją wyspą Żeglarzy – a przecież Mikołaj jest właśnie patronem żeglarzy. Co więcej, najważniejszy kościół powstał tu dokładnie wtedy, kiedy zmarł święty. Czyżby zbudowano go na jego cześć?

Sprawa pochówku Mikołaja robi się więc coraz bardziej zawikłana i możliwe, że nigdy nie zostanie rozwiązana.

Wciąż jednak wzbudza ogromne emocje – nic dziwnego, dotyczy przecież jednego z najbardziej uwielbianych świętych wśród chrześcijan. Choć Mikołaj nigdy najważniejszym świętym nie był, a jego kult na początku był raczej sztucznie podsycany w celu wzmocnienia chrześcijaństwa na rubieżach Europy.

– Biskup Mikołaj za życia był zupełnie nieznany poza Mirą, a pierwsze przekazy hagiograficzne, które dotyczą jego postaci, pochodzą z VI wieku, 300 lat po jego śmierci, w czasie rządów bizantyjskiego cesarza Justyniana – opowiada prof. Dyczek. To właśnie ten cesarz agresywnie wprowadzał chrześcijaństwo w swoim imperium, wydawał dekrety przeciwko pogaństwu, a nawet zlikwidował ostatnią istniejącą Akademię Platońską.


Fot.: Newsweek_redakcja_zrodlo

Rządy Justyniana to przede wszystkim okres burzliwego poszukiwania fundamentów religii chrześcijańskiej. – Chodziło o to, żeby każdy obszar Cesarstwa Bizantyjskiego miał swojego świętego, którego kult jednoczyłby wiernych. Kościół bardzo potrzebował świętych, którzy zastąpiliby lokalne bóstwa pogańskie – tłumaczy prof. Dyczek. W starożytnej Licji jedynym kandydatem był św. Mikołaj, biskup Miry, żyjący na przełomie III i IV wieku, w czasach, kiedy chrześcijaństwo było już rozpowszechnione, gmin było dużo, choć jeszcze w Cesarstwie Rzymskim nie do końca były one legalne. – Z całą pewnością były jednak tolerowane, a biskup Mikołaj mógł zdobywać nauczaniem i swoimi dobrymi czynami kolejnych wiernych – mówi prof. Dyczek. A o jego uczynkach krążyły legendy – dzisiaj nie wiadomo, czy faktycznie inspirowane życiem świętego, czy po prostu zmyślone przez późniejszych pisarzy kościelnych. – Jedna z legend dotyczyła zdarzenia, w którym chciano skazać na śmierć trzech legionistów, żołnierzy cesarza Konstantyna, a Mikołaj wstawił się za nimi skutecznie i ocalił im życie – opowiada prof. Dyczek.

Kolejna legenda dotyczyła uspokojenia przez Mikołaja wzburzonego morza, a jeszcze inna – pewnego statku, którego kapitan, wiedziony miłosierdziem, rozdał całe przewożone zboże głodującym biedakom, narażając własną skórę i reputację, a św. Mikołaj sprawił, że doszło do cudownego rozmnożenia się tego zboża i ponownego zapełnienia się nim ładowni statku. – To legendy jasno nawiązujące do ewangelii i życia Jezusa, znakomicie pomogły zbudować kult Mikołaja w średniowieczu – mówi prof. Dyczek.

Najbardziej znana legenda dotyczy jednak podarków. Pewien mieszkaniec Miry cierpiał taką biedę, że chciał sprzedać swoje córki na nierządnice. Biskup Mikołaj, który wówczas jeszcze biskupem nie był, aby temu zapobiec, wrzucił mu do ogrodu cichaczem sakiewkę z pieniędzmi, które pozwoliły wyratować dziewczęta od tego losu. – To na podstawie tej legendy św. Mikołaj czczony jest do dzisiaj jako człowiek pełen miłosierdzia i dający potajemne prezenty – mówi prof. Dyczek.

Skąd to wszystko wiemy? Niestety wszelkie źródła pisane są w przypadku Mikołaja niepewne, bo powstały długo po jego śmierci. Dziś nawet Kościół ma wątpliwości co do znaczenia Mikołaja, a przede wszystkim wartości przekazów hagiograficznych na jego temat. – Sobór Watykański II w 1962 r. przeprowadził weryfikację listy świętych i de facto Mikołaj został z tej listy wycofany, podobnie jak wielu innych. Mikołaj był już jednak tak popularny, że sobór pozostawił jego święto jako nieobowiązkowe, dając mu najniższą ważność w hierarchii wszystkich świąt kościelnych – tłumaczy prof. Dyczek.

Czy więc w tych legendach jest choć odrobina prawdy i biskup był rzeczywiście tak wspaniałomyślny i skromny, jak opisują to hagiografowie? Odpowiedzi na to pytanie nie znajdziemy pewnie nigdy. Ale czy teraz, prawie dwa tysiące lat po śmierci świętego, to wszystko jest jeszcze ważne? Słusznie czy nie, pozycję i reputację św. Mikołaj ma ugruntowaną na wieki.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Nie dbał o siebie. Kiedy tylko zahaczaliśmy o jego zdrowie, machał ręką”. Jaki był Zbigniew Wodecki?
Następny artykułMarcin Gortat: Poczuć się zwycięzcą