A A+ A++

Była żona Jeffa Bezosa od czasu rozwodu, do którego jeszcze wrócimy, raczej nie była aktywna w przestrzeni publicznej. Jednak ostatnio na Twitterze i na swoim blogu na Medium.com umieściła dwie informacje. Po pierwsze, wróciła do swojego dawnego nazwiska Scott, które nosiła do 1993 r. Po drugie, podsumowała też swoje donacje dla organizacji non-profit i na cele charytatywne. Ma się czym pochwalić. Podarowane przez nią środki dla 116 organizacji to mniej więcej 1,7 mld dolarów. MacKenzie Scott, wspólnie z ekspertami, listę organizacji zaczęła opracowywać na jesieni ubiegłego roku i zapowiada, że to dopiero początek. Tymczasem już udzielone wsparcie można niejako pogrupować w dziewięciu kategoriach.

Organizacje zajmujące się problemami nierówności rasowych otrzymały ze strony MacKenzie Scott środki w wysokości 586,7 mln dolarów, te walczące o równość płci 133 mln dol., a wspierające społeczność LGBTQ+ kwotę 46 mln dol. W przypadku organizacji zajmujących się wsparciem ekonomicznym osób zamieszkujących obszary słabiej rozwinięte donacja wyniosła 399,5 mln dol., a dla podmiotów wspierających likwidację podziałów – 55 mln dol. Organizacje wspierające demokrację otrzymały 72 mln dol., odpowiedzialne za zdrowie publiczne – 128,3 mln dol., globalny rozwój – 130 mln dol., zmiany klimatu – 125 mln dol.

Wśród konkretnych podmiotów można wymienić: Asian Americans Advancing Justice, Black Girls CODE, Blue Meridian Partners, Center for Policing Equity, George W. Bush Presidential Center, Howard University, Obama Foundation lub United Negro College Fund.

Jak napisała MacKenzie Scott, wszystkie wsparte organizacje mają doświadczenie w skutecznym zarządzania projektami i dotychczas wykazały się sporym doświadczeniem w swoich dziedzinach. Dostały też wolną rękę w zagospodarowaniu otrzymanych środków. Scott chciała w ten sposób zapewnić im elastyczność w działaniu.

Była żona Jeffa Bezosa pozbywa się majątku

MacKenzie Scott dalej zamierza dzielić się swoim majątkiem. Jak pisze na Medium.com, „czyjeś bogactwo osobiste jest wynikiem zbiorowego wysiłku i struktur społecznych, które z jednej strony dają możliwości niektórym ludziom, ale jednocześnie stwarzają bariery dla rzeszy innych”.

Już w maju zeszłego roku sama dołączyła do kampanii Giving Pledge, która zachęca najbogatszych ludzi na świecie do podzielenia się swoim majątkiem i przeznaczenia jego większej części na cele charytatywne – albo po śmierci, albo jeszcze za życia. Inicjatywę powołali do życia w 2010 roku Warren Buffett oraz Bill i Melinda Gates. Do tej pory przystąpiło do niej ponad do niej 210 osób i rodzin.

Jeszcze wówczas MacKenzie Bezos zadeklarowała, że przeznaczy co najmniej połowę swojej fortuny na cele charytatywne. Napisała w liście informującym o przystąpieniu do Giving Pledge, że „ma nieproporcjonalnie dużo pieniędzy do podziału”. Natychmiast po ogłoszeniu decyzji, Jeff Bezos, wówczas już były mąż, pochwalił ten krok. „MacKenzie będzie niesamowita, rozważna i skuteczna w filantropii, a ja jestem z niej dumny” – napisał na Twitterze szef Amazona.

Najdroższy rozwód świata

Kojarząc wiele skandali, które miały miejsce w świecie nieco bardziej zamożnych ludzi (o celebrytach już nie wspominając) może nieco dziwić komplementowanie się byłych małżonków.

MacKenzie Scott poznała Jeffa Bezosa w 1992 r. Pobrali się w kolejnym roku. Po przeprowadzce do Seattle, w 1994 r. Jeff Bezos założył firmę o znanej wszystkim nazwie, a MacKenzie została jednym z pierwszych pracowników. Z biegiem lat Amazon stał się światowym gigantem handlu elektronicznego, co miało także bezpośrednie przełożenia na majątek założyciela i jego rodziny. W końcu to Jeff Bezos został według magazynu „Forbes” najbogatszym człowiekiem świata, detronizując Billa Gatesa.

Bezosowie doczekali się czwórki dzieci, a ich małżeństwo przez lata było udane. W końcu jed … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoniedziałek, 3 sierpnia 2020 r. Liczba osób w Powiecie Pabianickim: ▪️ Objętych kwarantanną: 106 ▪️ Zakażonych (objętych izolacją): 7
Następny artykuł20-latek zatrzymany na kradzieży w Elblągu