A A+ A++

Filia nr 3 Książnicy Karkonoskiej
prezentuje

Patroni zabobrzańskich ulic


Stefan Strahl
ur. 1931, zm. 2009

dyrygent i pedagog,
po wojnie budował od podstaw środowisko muzyczne i propagował je w świecie

*

Człowiek legenda. Zapisał się w panteonie jeleniogórzan, o których nie sposób zapomnieć. Był znaczącą postacią w kulturze regionu, poświęcił się muzyce i muzykom. Stefan Strahl był jednym z pionierów polskiego życia muzycznego na Dolnym Śląsku. Podwójny absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, ukończył Wydział Wychowania Muzycznego oraz Wydział Kompozycji, Teorii i Dyrygentury. Przez blisko 50 lat związany był z Jelenią Górą, dyrygent i pedagog, po wojnie budował od podstaw środowisko muzyczne i propagował je w świecie. Był założycielem, a potem w latach 1964-90 Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Orkiestry Symfonicznej w Jeleniej Górze, która stała się podstawą do późniejszego utworzenia Filharmonii Dolnośląskiej. W czasie wieloletniej pracy poprowadził dziesiątki koncertów z udziałem wielu najwybitniejszych solistów polskich, a także artystów zagranicznych. Był pomysłodawcą, a potem prekursorem Festiwalu Społecznych Orkiestr Symfonicznych, Festiwalu Muzyki Polskiej i Europejskiej oraz Spotkań z Muzyką Dawną. To on też wpadł na pomysł przyjęcia muzycznych patronów dla nazw ulic nowo powstającego osiedla na jeleniogórskim Zabobrzu.

Od 1963 roku był Dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. S. Moniuszki w Jeleniej Górze, a potem z jego inicjatywy szkoła rozszerzyła swoją działalność i powstała szkoła II stopnia, w której od 1968 roku był dyrektorem.
Po wieloletnich staraniach w 1985 roku szkoła otrzymała do adaptacji budynek (obecnie ulica Piłsudskiego 26), w którym po remoncie przybyło sporo nowych klas, w tym Sala Kameralna. W 1991 r. Stefan Strahl po 28 latach ustąpił ze stanowiska dyrektora, a jego imieniem nazwano aulę szkoły.

Natomiast na emeryturze, do końca swoich dni był aktywny zawodowo, pracował jako nauczyciel i dyrygent. Kształcił młodzież w dziedzinie kameralistyki i prowadził Szkolną Orkiestrę Symfoniczną. Jego życiem cały czas kierowała muzyczna pasja i niebywała skromność, był typem społecznika. Jelenia Góra potrzebowała takiej osobowości.

Bez niego nie byłoby Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia, którą współtworzył i przez długie lata prowadził. Nie byłoby Filharmonii Dolnośląskiej, której podwaliny – Jeleniogórską Orkiestrę Symfoniczną – najpierw stworzył i którą przez wiele lat zarządzał jako dyrektor artystyczny i dyrygent oraz nie byłoby kilku pokoleń muzyków wykształconych w tutejszej szkole.

Wielki mistrz zmarł po ciężkiej chorobie w wieku 78 lat.


Ulica Stefana Strahla.

Ulica Strachla została powołana na mocy uchwały Rady Miejskiej w Jeleniej Górze w 2016 roku. Zlokalizowana jest na końcu Zabobrza III, przy drodze wylotowej na Dziwiszów. Ulica oddziela Galerię Sudecką od marketu budowlanego Leroy Merlin. Mało kto wie o tej ulicy, ponieważ nie ma tu ani budynków mieszkaniowych, ani obiektów infrastruktury przemysłowo-handlowej. Stanowi ona drogę wyjazdową z obu marketów.

Opracowała: EL


Czy wiesz jak rozbudowywało się Zabobrze?
Zajrzyj TUTAJ i odkryj kolekcję fotografii Pana Andrzeja Szpaka
w Jeleniogórskiej Bibliotece Cyfrowej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWracają spacery historyczne po Limanowszczyźnie
Następny artykułSystem śmieciowy nie bilansuje się, samorząd musi dokładać z budżetu