A A+ A++

27. edycja Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu “Jazz na Starówce” jest wyjątkowa, tak jak wyjątkowe są czasy w związku z pandemią – zwłaszcza dla muzyków, którzy z powodu lockdownów nie mogli koncertować i zarabiać na życie. Z tego powodu międzynarodowy Jazz na Starówce jest w tym roku bardziej lokalny, poświęcony rodzimym twórcom, o czym świadczy sam szyld – “Polish Edition”. Festiwalowy program, obowiązujący przez całe wakacje, został skrojony pod artystów z Polski. Do tej pory wystąpili Zbigniew Namysłowski, RGG Trio i Purple In The Color.

Festiwal “Jazz na Starówce”. Andrzej Jagodziński i jego trio

W nadchodzącą sobotę najpierw o godz. 19. wystąpi Andrzej Jagodziński ze swoim triem (Andrzej Jagodziński – fortepian, Adam Cegielski-kontrabas, Czesław „Mały” Bartkowski – perkusja). Jagodziński to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej, znakomity pianista, akordeonista, kompozytor, aranżer. Sławę i uznanie szerokiego grona słuchaczy w kraju i na świecie zdobył w wspaniałymi jazzowymi interpretacjami muzyki Chopina. Najnowszą inspiracją Jagodzińskiego stała się muzyka mistrza polifonii Jana Sebastiana Bacha. W odróżnieniu od muzyki Chopina, w której złożone harmonie i wysmakowane melodie były podstawą i inspiracją do improwizacji, w muzyce Bacha dla Jagodzińskiego i jego Tria tą inspiracją jest wielogłosowość i nieskończone możliwości przenikania i wpływania na siebie poszczególnych głosów oraz próba osadzenia tej muzyki w idiomie jazzowym. Płyta Bach została nominowana do nagrody Fryderyki 2021.

Festiwal “Jazz na Starówce”. Koncert Jeremy’ego Pelta

O godz. 20. zagra gwiazda amerykańskiego jazzu Jeremy Pelt. Przywiezie do Warszawy swój nowojorski kwintet. Godzinę po nim zagra gwiazda amerykańskiego jazzu Jeremy Pelt. Przywiezie do Warszawy swój nowojorski kwintet. Sam gra na trąbce, i to tak, że jurorzy prestiżowego plebiscytu magazynu “Down Beat” wielokrotnie przyznawali mu nagrody. Pelt zadebiutował na scenie w 1998 r. A kiedy zamieszkał w Nowym Jorku, stało się jasne, że jego kariera nabierze rozpędu. Koncertował ze słynnymi orkiestrami (The Duke Ellington Big Band) oraz ze sławami jazzu (Ravi Coltrane). Ma w dorobku 18 płyt, a na początku bieżącego roku nagrał kolejną – “Griot: this is important”. Poza muzyką napisał też książkę (“Griot: examing the lives of jazz’s great storytellers”), a kompozycje z premierowej płyty są inspirowane książkowymi rozmowami Pelta o historii jazzu i wywiadami z wpływowymi przedstawicielami tego gatunku. Właśnie ten oryginalny materiał po raz pierwszy usłyszy na żywo stołeczna publiczność w sobotni wieczór na Starówce.

Wstęp na festiwal jest bezpłatny.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMikkelsen i Floene pojadą pierwsi
Następny artykułFogo Unia wykonała plan z GKM-em