Jej celem jest dostosowanie polskiego prawa na potrzeby stosowania tzw. rozporządzenia prospektowego (rozporządzenie 2017/1129) oraz wdrożenia dyrektywy SRD II (Shareholder Rights Directive II – dyrektywa 2017/828).
Celem dyrektywy SRD II jest zachęcanie akcjonariuszy do długoterminowego zaangażowania. Służyć mają temu m.in. umożliwienie akcjonariuszom aktywnego kształtowania wynagrodzeń zarządu oraz rady nadzorczej, a także obowiązki sprawozdawcze i informacyjne z tym związane.
zobacz także:
W wyniku nowelizacji do ustawy o ofercie publicznej dodany zostanie m.in. Rozdział 4a (Polityka wynagrodzeń i sprawozdanie o wynagrodzeniach). Obowiązki w nim określone będą dotyczyły wszystkich spółek z siedzibą w Polsce, której co najmniej jedna akcja jest dopuszczona do obrotu na rynku regulowanym, z wyjątkiem banków, towarzystw funduszy inwestycyjnych oraz zarządzających ASI oraz maklerskich.
Polityka wynagrodzeń zarządu i rady nadzorczej
Przedmiotem polityki wynagrodzeń będą członków zarządu oraz rady nadzorczej. Polityka wynagrodzeń będzie uchwalana przez walne zgromadzenie, niezależnie od tego, że uprawnienie do powołania zarządu będzie w rękach rady nadzorczej. Jej konstrukcja powinna służyć realizacji strategii biznesowej, długoterminowych interesów oraz stabilności spółki. Jakiekolwiek zmiany polityki wynagrodzeń mogą być dokonywane przez walne zgromadzenie. Dodatkowo, nowelizacja nakłada obowiązek ich rewizji nie rzadziej niż co 4 lata.
Nowelizacja wymienia elementy, które musi zawierać każda wynagrodzeń, są nimi między innymi: 1) opis stałych i zmiennych składników , jak również premii i innych pieniężnych i niepieniężnych, które mogą zostać przyznane oraz 2) wskazanie wzajemnych proporcji ww. składników wynagrodzenia. Gdy członkom zarządu lub … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS