A A+ A++

Także na Jasnej Górze trwają już ostatnie przygotowania do 310. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. Nazywana paulińską, bo prowadzona przez „białych mnichów” jest jedną z najstarszych kompanii i uznawaną za „matkę” wszystkich pielgrzymek, bo nie ustała ani podczas wojny ani w czasie komunizmu.

Pielgrzymka wyruszy już w najbliższy piątek, tradycyjnie 6 sierpnia w święto Przemienia Pańskiego. Na 9-dniowe rekolekcje uda się wielu ojców posługujących w częstochowskim klasztorze. Będzie wśród nich o. Piotr Łoza, definitor generalny Zakonu Paulinów. – Dla nas paulinów ma to ogromne znaczenie, kiedy możemy doświadczyć tego, czego doświadczają inni pielgrzymi, którym przez cały rok posługujemy: jak bardzo Matka Boża jest wpisana w serca Polaków – powiedział paulin.

Kleryk, Filip Kaczmarczyk zauważył, że pielgrzymkowe „zamieszanie” trwa już od dawna. – Przygotowujemy się już długo, bo trzeba zorganizować noclegi, całe zaplecze logistyczne, bracia opracowują rozważania do modlitw itd. wylicza.

Do wyruszenia w Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej przygotowują się nie tylko paulini. Niektórzy, jak pan Krzysztof z Niemiec, przyjechali tu wcześniej, by nabrać sił duchowych i mobilizacji do wyjścia na szlak.

– Od 6 lat chodzę na warszawską pielgrzymkę, bodźcem, który mnie do tego skierował było znikniecie nowotworu prostaty. Po przerwie, bo w zeszłym roku ze względu na pandemię nie mogłem wyruszyć, bardzo się cieszę, że znowu mogę iść. Nabieram siły przez te kilka dni tu na Jasnej Górze i wyruszam w drogę, chociaż boję się, bo lat przybywa i sił coraz mniej, ale z wielkim zaufaniem, że dam radę, idę – podkreśla pątnik.

Jeszcze tylko dzisiaj można zapisać się do grupy duchowych pielgrzymów organizowanej, jak zwykle, przez Radio Jasna Góra.
Rozgłośnia zachęca tych, którzy fizycznie nie mogą wybrać się na pątniczy szlak – chorych, osoby w podeszłym wieku, pracujących, aby pozostali w duchowej łączności z pielgrzymami, wyrażonej przez modlitwę oraz codzienną Mszę świętą odprawianą na pątniczym szlaku, podczas której w sposób szczególny będą polecane Bogu złożone intencje. Duchowa obecność na trasie pielgrzymki będzie także wsparciem i umocnieniem dla pątników zmierzających ku Jasnej Górze.

Zapisy do grupy Duchowych Pielgrzymów przyjmowane są w Radiu Jasna Góra a także poprzez stronę: radiojasnagora.pl.

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę, która pierwszy raz wyruszyła 6 sierpnia 1711 r., była wypełnieniem ślubowania złożonego w imieniu mieszkańców stolicy przez członków Bractwa Pana Jezusa Pięciorańskiego za uwolnienie miasta od szalejącej zarazy.

Ani druga wojna światowa, ani powstanie warszawskie nie przerwały tradycji pielgrzymowania. Jedna z pątniczek, idąca na Jasną Górę w 1944 r., napisała potem: „Szłam tą samą trasą i od ludzi po drodze dowiadywałam się, że pielgrzymka idzie do Częstochowy, lecz w małych grupkach, po kilka osób”.

Stanisław Żaboklicki, który przejął kierownictwo pielgrzymki w 1940 r., wspomina, że podczas okupacji zawsze wychodzono z kościoła paulińskiego Świętego Ducha i każdorazowo grupa liczyła około 60-80 osób.

W 1957 r. kard. Stefan Wyszyński pojechał do Rzymu po kapelusz kardynalski, przywożąc ze sobą w drodze powrotnej siedem tub elektronicznych dla celów pielgrzymkowych, z krótkim mikrofonem przytwierdzonym na stałe.

W 1963 r. władze nie wydały zgody na pielgrzymkę, motywując swoją decyzję epidemią ospy na niektórych obszarach Polski. Mimo to do Częstochowy wyruszyła pielgrzymka nielegalna, którą na Jasnej Górze przywitał Prymas Tysiąclecia.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSieradz. Spowodował kolizję bez prawa jazdy
Następny artykułTym razem to wolontariusze otrzymali pomoc