Pręty żebrowane należą do grupy wyrobów stalowych, które najczęściej wykorzystywane są w budownictwie. Ich właściwości sprawiają, że doskonale nadają się do zbrojenia, a także do tworzenia konstrukcji żelbetowych i betonowych. Dowiedzmy się, co decyduje o tym, że materiały te są tak chętnie wykorzystywane.
Pręty żebrowane – czym się charakteryzują?
Pręty żebrowane to materiały doskonale przygotowane na duże obciążenia, zarówno statyczne, jak i dynamiczne. Cechuje je wysoka twardość i odporność na odkształcenia. Pozytywne jest również to, że mimo zmiennych warunków otoczenia zachowują swoje rozmiary, dzięki czemu konstrukcje tworzone z ich wykorzystaniem są zawsze stabilne. Jeśli mowa o warunkach otoczenia to warto dodać, że pręty żebrowane są wysoce odporne na negatywne oddziaływanie takich czynników jak wilgoć, skrajne temperatury czy promieniowanie UV. Nie ulegają korozji, a także cechują się dobrymi parametrami ogniotrwałości.
Warto wiedzieć, że właściwości prętów żebrowanych można doskonalić poprzez obróbkę plastyczną. W jej wyniku następuje zwiększenie parametrów wytrzymałościowych oraz zmniejszenie podatności na wyginanie. Obróbka ta wymaga jednak fachowej wiedzy i posiadania odpowiednich narzędzi.
Właściwości prętów żebrowanych w zależności od klasy
Trzeba pamiętać, że właściwości prętów żebrowanych mogą mniej lub bardziej różnić się od siebie w zależności od tego, jaką klasę tych wyrobów wybierzemy. Wyróżnia się trzy klasy prętów żebrowanych:
- pręty żebrowane klasy A-II – to pręty żebrowane jednoskośnie. Z uwagi na swoją umiarkowaną podatność na wyginanie, polecane są raczej do tworzenia dodatkowego zbrojenia, które w mniejszym stopniu narażone jest na zmienne obciążenia;
- pręty żebrowane klasy A-III – to pręty żebrowane dwuskośnie. Polecane są do tworzenia zbrojenia głównego, ze względu na dużą sztywność i wytrzymałość;
- pręty żebrowane klasy A-IIIN – to również pręty żebrowane dwuskośnie, ale o podwyższonej wytrzymałości, przez co wykorzystuje się je głównie jako podstawowe zbrojenie nośne w konstrukcjach żelbetowych.
Gatunek stali a właściwości prętów żebrowanych
W kwestii właściwości prętów żebrowanych duże znaczenie ma także gatunek stali zbrojeniowej, z której powstały. Stal może mieć bowiem różną klasę ciągliwości, granicę plastyczności, a także charakteryzować się różną spajalnością. Przykładowo, stal klasy A ma niską ciągliwość, klasy B – średnią ciągliwość, a klasy C – wysoką ciągliwość. Pręty żebrowane produkowane są z różnych gatunków stali, a poszczególne gatunki oznaczane są za pomocą symboli literowych i liczbowych, np. RB400W.
Szeroka oferta elementów konstrukcyjnych dostępna jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/elementy-konstrukcyjne
Podsumowując, pręty żebrowane to wyroby o wielu właściwościach bardzo ważnych z punktu widzenia przydatności w budownictwie. Warto też być świadomym, że waga pręta żebrowanego może być bardzo zróżnicowana, mimo porównywania wyrobów o takiej samej długości. Przykładowo, waga pręta żebrowanego fi 6 to około 0,222 kg, masa pręta fi 12 – 0,888 kg, ale waga pręta fi 32 to nawet 6,35 kg.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS