A A+ A++

19 proc. ankietowanych lekarzy stwierdziło, że “brakuje im dostępu do aktualnej wiedzy na temat nowych leków psychotropowych oraz zaleceń dotyczących leczenia chorób i zaburzeń psychicznych”, choć nie jest to główna trudność wskazywana przez lekarzy POZ. Aż 86 proc. ankietowanych lekarzy przyznaje, że w “POZ mają zbyt wielu pacjentów, a czas wizyty jest za krótki, aby prowadzić pacjentów z zaburzeniami psychicznymi”. Sondaż przeprowadzony przez Centrum Terapii Dialog wskazuje, jakie zmiany są potrzebne.

Za krótki czas wizyt, zbyt wielu pacjentów, a także trudność z szybkim skierowaniem pacjenta do psychiatry lub psychologa to tylko kilka ważnych wniosków z sondażu przeprowadzonego przez Centrum Terapii Dialog z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, który obchodzony jest co roku 10 października.

W sondaży przeprowadzonym w dniu 14 września 2024 roku, wzięło udział 121 lekarzy pracujących w POZ z całej Polski. Pytanie brzmiało: Co jest dla Ciebie najtrudniejsze w pracy w przychodni POZ, gdy zgłaszają się pacjenci z chorobami i zaburzeniami psychicznymi? Ankietowani mogli wybrać maksymalnie 3 odpowiedzi.

Z roku na rok rośnie liczba pacjentów z dolegliwościami natury psychicznej, a od 2022 roku lekarze pierwszego kontaktu w ramach opieki koordynowanej mają szerszy wachlarz możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych, w tym również zaburzeń psychicznych. W związku z tym postanowiliśmy zapytać lekarzy rodzinnych, co jest dla nich najtrudniejsze w pracy w przychodni POZ, gdy zgłaszają się pacjenci z chorobami i zaburzeniami psychicznymi. 

– mówi Michał Feldman, lekarz psychiatra z Centrum Terapii Dialog i dodaje: 

Sondaż przeprowadziliśmy z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, ponieważ właśnie ta okazja skłania do mówienia o tym, jak powszechne są problemy zdrowia psychicznego oraz jak można skutecznie im zapobiegać i je leczyć. I to już na etapie wizyty u lekarza pierwszego kontaktu.

Z danych GUS wynika, że w ramach ambulatoryjnej opieki zdrowotnej w 2023 r. udzielono 312,3 mln porad lekarskich, w tym aż 181,1 mln w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) – czyli 58 proc. wszystkich wizyt. Lekarze rodzinni i POZ są na pierwszej linii frontu w walce o zdrowie pacjentów. To oni są najczęściej pierwszym wyborem pacjenta, który zaobserwował u siebie niepokojące objawy.

Jak lekarze rodzinni pracujący w przychodni POZ odpowiadali w sondażu?

Ponad 86% ankietowanych lekarzy stwierdza, że “lekarze POZ mają zbyt wielu pacjentów, a czas wizyty jest za krótki, aby prowadzić pacjentów z zaburzeniami psychicznymi”.  Z kolei 60% ankietowanych wskazało trudność z szybkim skierowaniem pacjenta do specjalisty zdrowia psychicznego. 34% ankietowanych lekarzy wskazało, że najtrudniejsze jest to, że  “pacjenci wymuszają leki psychiatryczne”.

Zdaniem 24,8% lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej współpraca z osobami z zaburzeniami psychicznymi jest trudniejsza niż z innymi pacjentami. 

Z kolei 19 proc. lekarzy stwierdziło, że “brakuje im dostępu do aktualnej wiedzy na temat nowych leków psychotropowych oraz zaleceń dotyczących leczenia chorób i zaburzeń psychicznych”. Choć nie jest to główny problem wskazywany przez lekarzy, to w tym zakresie warto byłoby rozważyć dodatkowe szkolenia dla lekarzy POZ w tym zakresie, również w kontekście dbania o swój dobrostan. 

Medyku, sięganie po pomoc to akt odwagi!

Stres i wypalenie zawodowe lekarzy – to wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia
Stres i wypalenie zawodowe lekarzy – to wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia

 Jak informuje Centrum Terapii Dialog ankietowanie lekarze wskazywali, że przydatny byłby dostęp do prostych i skutecznych narzędzi diagnostycznych/terapeutycznych ułatwiających wstępne rozpoznanie i włączenie leczenia.

 

– Lekarze rodzinni i lekarze POZ mają trudne zadanie, ponieważ trafiają do nich pacjenci z bardzo różnymi dolegliwościami, również osoby, z problemami natury psychicznej. Medycyna tak szybko się rozwija, że aby móc skutecznie leczyć swoich pacjentów konieczne jest ciągłe dokształcanie się i rozwój. Jednak – jak wynika z sondażu, to nie brak dostępu do wiedzy jest największą trudnością dla lekarzy POZ, gdy do gabinetu przychodzi pacjent z zaburzeniami psychicznymi

 – mówi prof. dr. hab. n. med. Marek Jarema, lekarz psychiatra, wieloletni Konsultant Krajowy Ministra Zdrowia w dziedzinie psychiatrii, Dyrektor ds. Nauki w Centrum Terapii Dialog. – To niemożność poświęcenia pacjentowi wystarczającego czasu na dokładną analizę jego/jej problemów natury psychicznej.

Dlatego tak ważne jest ułatwienie współpracy między lekarzami rodzinnymi a psychiatrami

 – dodaje Michał Feldman.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułУранці росіяни здійснили авіаудари по Запоріжжю, є постраждалі
Następny artykułProfesor: Mężczyzn odmawiających głosowania na kobietę do szeregu i zastrzelić