A A+ A++
Reklama

Pobyt w szpitalu lub konieczność częstych wizyt lekarskich ze względu na zły stan zdrowia to bardzo stresujące przeżycie. Wiele osób jest sfrustrowanych i oburzonych funkcjonowaniem publicznej służby zdrowia. Nie każdego stać na leczenie w prywatnych placówkach. Prawo zapewnia jednak pacjentom szereg praw, które powinny być przestrzegane przez podmioty lecznicze. Pacjenci mają prawo domagać się ich egzekwowania.

Reklama

Pacjent ma prawo do świadczeń zgodnych z aktualnym poziomem wiedzy medycznej, zgodnie z przejrzystą procedurą dostępu do świadczeń (powinniśmy rozumieć zasady prowadzenia zapisów na wizyty, badania i zabiegi, znać terminy oczekiwania, móc je porównywać w różnych placówkach). W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia pomoc lekarska musi zostać udzielona natychmiast.

Pacjent ma prawo do uzyskania informacji o swoim stanie zdrowia, o rozpoznaniu, dostępnych metodach leczenia oraz rokowaniach. Może do pozyskania tych informacji upoważnić bliskie sobie osoby. Lekarzy oraz cały personel medyczny obowiązuje przy tym bezwzględny zakaz udzielania informacji o naszej sytuacji zdrowotnej osobom nieupoważnionym.

W czasie udzielania świadczeń zdrowotnych przy pacjencie ma prawo być obecna bliska mu osoba. Możemy również odmówić zgody na obecność w trakcie udzielania świadczeń innych osób (praktykantów, personelu technicznego itd.).

Pacjent ma prawo wglądu do swojej dokumentacji medycznej, otrzymywania z niej odpisów i kopii. Może do tego upoważnić również inne osoby.

W trakcie pobytu w szpitalu, hospicjum, sanatorium, zakładzie opiekuńczo – leczniczym i innych tego typu placówkach pacjentom przysługuje prawo do opieki duszpasterskiej zgodnej ze swoim wyznaniem. Placówki te powinny zapewnić także miejsce do przechowywania rzeczy wartościowych.

To tylko krótkie wyliczenie podstawowych praw pacjenta. Warto je znać i wymagać od osób wykonujących zawody medyczne ich przestrzegania. Tylko wtedy, kiedy pacjenci będą znać swoje prawa i je respektować, poziom udzielanych świadczeń zdrowotnych może być lepszy. Nikt nie zadba o nasze interesy lepiej niż my sami.

Dla osób, które chciałyby skorzystać z pomocy prawnej, informuję że BEZPŁATNE PORADY PRAWNE organizowane są w poniedziałki w godzinach 16:00-20:00 w siedzibie Kancelarii Radcy Prawnego – ul. Piłsudskiego 33 lok. 302 w Legionowie, II piętro (kontakt telefoniczny do fundacji: +48 724 543 692).

Kancelaria jest Lokalnym Punktem Bezpłatnej Pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem Ministerstwa Sprawiedliwości. Możliwe jest również uzyskanie wsparcia finansowego i psychologicznego.

Joanna Regent-Cendrowska
Radca prawny

W razie pytań, kontakt z autorką artykułu pod numerem tel. 669-134-666.

Masz pytanie natury prawnej? Prześlij je na adres [email protected] – odpowiedzi udzieli współpracujący z Legio24 radca prawny. Zastrzegamy możliwość odpowiedzi na wybrane pytania. Pytanie (zanonimizowane) i odpowiedź zostaną opublikowane w Legio24.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzczepienia przeciwko COVID-19. Kto jeszcze zaszczepi się w pierwszej grupie?
Następny artykułPamiętaj o dokładnym odśnieżaniu pojazdu