A A+ A++

Oparzenia należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych i wyjątkowo bolesnych urazów – nie tylko głębokie, penetrujące do mięśni i kości, ale też powierzchowne, obejmujące jedynie skórę. Oparzenia wymagają specjalnej troski. Jaki opatrunek wybrać? I jak uśmierzyć nieprzyjemny ból po oparzeniu?

Oparzenia, jak również odleżyny i otarcia, czyli urazy o podobnej charakterystyce, to rany z tendencją do powolnego i trudnego gojenia się. Często obejmują dużą powierzchnię i wiążą się z wysokim ryzykiem powstania potencjalnie groźnej infekcji. Dlatego tak ważne jest, aby od samego początku dbać o czystość rany i stosować specjalne opatrunki i preparaty ułatwiające rekonwalescencję.

Czym tak właściwie jest oparzenie?

Oparzeniem nazywany uszkodzenie tkanek spowodowane działaniem wysokiej temperatury. Do powstania rany może dojść na skutek:

  • kontaktu skóry z gorącym przedmiotem, cieczą lub ogniem,
  • kontaktu skóry ze żrącymi substancjami,
  • promieniowania ultrafioletowego lub rentgenowskiego,
  • przepływu prądu przez ciało.

Oparzenia dzielimy na 4 stopnie (niezależnie od przyczyny). Pierwszy jest najłagodniejszy. Zwykle objawia się zaczerwienieniem i niewielkim obrzękiem skóry. Nie pozostawia po sobie blizn. Drugi stopień ma dwie kategorie: powierzchowne oparzenia IIA z pęcherzami i głębsze oparzenia IIB, które pozostawiają po sobie blizny. Najgorsze są oparzenia typu III i IV. W trzecim stopniu dochodzi do uszkodzenia skóry właściwej, czasem też organów wewnętrznych i kości. Pojawia się martwica skóry. Czwarty stopień odpowiada zwęgleniu tkanek.

Opatrunki na oparzenia – jakie wybrać?

Podstawowym rodzajem opatrunku na oparzenia jest gaza jałowa, czyli sterylny, higroskopijny materiał, najczęściej otrzymywany z rzadko przędzonej, wybielonej bawełny. Gazę można stosować bezpośrednio na ranę. Aby opatrunek utrzymał się w miejscu, należy zabezpieczyć go bandażem.

Alternatywą dla klasycznej gazy są opatrunki hydrożelowe. Hydrożel wykonany jest z wodnych, naturalnych i syntetycznych polimerów połączonych za pomocą wiązki elektronów. Na rynku znajdziemy produkty półpłynne (żele w butelkach) lub w formie stałych płatów o różnej wielkości. Na stronie https://sklep.salvadormedical.pl/ dostępne są między innymi płaty Burntec w rozmiarach 10 x 10 cm, czy też 12 x 24 cm. Oferowane opatrunki hydrożelowe mogą być stosowane w przypadku odparzeń I, II i III stopnia, oparzeń słonecznych, a także otarć i podrażnień naskórka. Hydrożele zapewniają otrzymanie optymalnego wilgotnego środowiska i w ten sposób przyspieszają procesy epitelializacji (naskórkowania). Co ważne, opatrunki przepuszczają powietrze i jednocześnie stanowią solidną barierę dla bakterii z zewnątrz, chroniąc ranę przed skażeniem.

Co na ból, czyli skuteczne metody łagodzenia bólu po oparzeniu 

Długotrwały, piekący i niesamowicie uporczywy – ból po oparzeniu potrafi porządnie dać w kość. Dlaczego oparzenia bolą tak mocno? To wina receptorów nerwowych, które znajdują się w skórze. Kiedy skóra styka się z wysoką temperaturą, dochodzi do podrażnienia tkanek. To z kolei powoduje mniej lub bardziej intensywne dolegliwości bólowe. Na szczęście można je złagodzić.

Doskonale sprawdza się do tego wspomniany wcześniej opatrunek hydrożelowy. Hydrożelowa powłoka daje efekt natychmiastowego chłodzenia. Co ważne, opatrunek nie przywiera do rany, dzięki czemu jego zmiana jest bezbolesna dla pacjenta.

Na oparzenia słoneczne można zastosować preparat łagodzący, np. z alantoiną. Pod żadnym pozorem nie wolno zrywać łuszczącej się skóry. W kolejnych dniach warto stosować specjalne balsamy regenerujące i nawilżające, a także zimne kompresy.

W przypadku ciężkich oparzeń można wspomóc się środkami przeciwbólowymi. Warto jednak wcześniej skonsultować to z lekarzem.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWorld of Warships: Kultowy marynarz Popeye w szczytnym celu
Następny artykułUczniowie z Gliwic przejechali na rowerach 739 km. Cel charytatywny