A A+ A++

Zbiornik CWU jako magazyn dla ciepłej wody musi być przede wszystkim trwały i solidnie wykonany. Jakimi cechami powinien się jeszcze charakteryzować? Jaki zbiornik CWU do pompy ciepła sprawdzi się najlepiej? Przeczytaj w poniższym artykule.

Zbiornik CWU do pompy ciepła – najważniejsze informacje

Zbiornik, inaczej nazywany zasobnikiem c.w.u, np. marki Shizen to urządzenie, w którym magazynowana jest ciepła woda. Dostarcza ją inny wymiennik ciepła.

Kształtem zbiornik przypomina owal lub prostopadłościan wyposażony w izolację. Najczęściej jest ona wykonana z pianki poliuretanowej. Warto także zwrócić uwagę na to, czy dany model pokryty jest emalią ceramiczną. Chroni ona przed korozją.

Popularnym elementem jest także anoda aktywna tytanowa lub magnezowa. Te substancje zapobiegają występowaniu korozji oraz osadzaniu się kamienia. Stosuje się je w zbiornikach produkowanych ze stali. Jeśli obiekt wykonany jest z wysokojakościowej stali szlachetnej, dodatkowe zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami w postaci anody nie jest potrzebne.

Zbiornik c.w.u do pompy ciepła – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przede wszystkim dobierz zbiornik pod względem liczby punktów poboru ciepłej wody użytkowej oraz dostosuj jego rozmiar do liczby osób, które będą korzystać z podgrzewanej wody. Najczęściej używa się modeli od 150l do pojemności takich, jakie ma zasobnik cwu 300l. Do pompy ciepła dopasować można też znacznie mniejsze lub większe urządzenia.

W zależności od ułożenia pomieszczenia oraz jego wielkości należy rozważyć sposób montażu zasobnika. Może on występować w formie wiszącej, stojącej lub jako element wbudowany w kocioł. W ostatnim przypadku chodzi o kocioł dwufunkcyjny, który oprócz zasilania instalacji c.o., podgrzewa także wodę użytkową.

Dodatkowe elementy, na które warto zwrócić uwagę to wskaźnik temperatury, system sterowania, czy dodatkowa grzałka elektryczna, wbudowana do zasobnika.

Sposoby ogrzewania wody – jaki zbiornik c.w.u do pompy ciepła wybrać?

W tym przypadku zasobnik c.w.u można podzielić ze względu na model warstwowy oraz ten z wężownicą.

Zasobnik warstwowy to rozwiązanie, od którego powoli się odchodzi. Co ciekawe, urządzenie ma większą wydajność pomimo mniejszej pojemności. Nie jest to jednak równomierne z kosztami, ponieważ taki rodzaj zbiornika jest droższy.

Szczególne różnice zauważalne są w samym sposobie ogrzewania wody. Zimna część płynu znajduje się na dole, natomiast ciepła u góry. Woda z dołu pompowana jest do kotła, a następnie zostaje podgrzana. W takiej formie dostarczana jest do obiegu poprzez wylot w górnej zabudowie zbiornika.

Zaletą jest to, że urządzenie podgrzewa wodę w małych ilościach. Takie działanie skraca czas zwiększania temperatury cieczy, co wpływa na lepszą wydajność.

Zasobnik z wężownicą to zdecydowanie bardziej popularne rozwiązanie, stosowane często do powietrznych pomp ciepła (szacuje się, że powierzchnia wężownicy nie powinna być mniejsza niż 0,25 m2 na 1 kW pompy ciepła). Jego powierzchnia jest większa w porównaniu do zbiornika warstwowego. Korzystanie prezentuje się cena – jest niższa niż w przypadku pierwszego rodzaju zasobnika.

Jeśli chodzi o działanie to cała pojemność wody, która akurat znajduje się w zasobniku, jest podgrzewana równocześnie. Taki sposób pracy wydłuża czas oczekiwania na ciepłą ciecz. Głównym punktem jest wymiana ciepła między wężownicą (to spiralnie zwinięta rura, która znajduje się w dolnej części zbiornika), a wodą dostarczaną z kotła, która magazynowana jest w zasobniku.

Rozwiązaniem, które zapewnia najwyższą wydajność przez cały rok jest zasobnik z 2 lub 3 wężownicami. To opcja dla osób korzystających z różnych źródeł energii, które można ze sobą połączyć np. ogrzewające wodę kolektory słoneczne z kotłem c.o., czy z kominkiem.

Jeśli zastanawiałeś się jaki zbiornik c.w.u do pompy ciepła wybrać, to wiesz już, czym charakteryzują się konkretne rodzaje zasobników. Możesz wybrać model, który najlepiej będzie współpracował z pompą ciepła, zapewniając odpowiednie ilości ciepłej wody użytkowej.

artykuł sponsorowany
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPomoc z PROW dla hodowców świń: czas na składanie wniosków wydłużony do 7 lutego
Następny artykułUwaga! Nowa, sprytna metoda oszustwa! Nie daj się nabrać i sam zadzwoń!