A A+ A++

Mała łazienka, mały kłopot? Niekoniecznie! Często zaaranżowanie niewielkiej przestrzeni stanowi spore wyzwanie. Zwłaszcza jeśli trzeba wziąć pod uwagę nie tylko design, lecz także różne uwarunkowania techniczne. Tak jest m.in. w przypadku grzejników łazienkowych. Jakie sprawdzą się w małym pomieszczeniu? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie i jak wybrać optymalny model.

Grzejnik łazienkowy to obowiązkowy element wyposażenia – bez niego komfortowe funkcjonowanie jest znacznie utrudnione. Po pierwsze, optymalna temperatura w łazience powinna wynosić 24°C. Gdyby nie kaloryfery, jej utrzymanie jesienią, zimą lub wczesną wiosną, nie byłoby możliwe. Po drugie, grzejnik przydaje się do suszenia ręczników i odzieży. W końcu im mniejsza jest łazienka, tym trudniej o miejsce do rozwieszenia prania. Na grzejniku można je wysuszyć bardzo szybko.

Wybór odpowiedniego modelu nie zawsze jest jednak prosty, zwłaszcza w przypadku łazienek, które mają pewne ograniczenia. Niewielki metraż może znacząco zawęzić pole wyboru. Czy trzeba jednak rezygnować z ciekawego designu na rzecz funkcjonalności lub odwrotnie? Na szczęście nie.

Oferowane współcześnie dekoracyjne grzejniki łazienkowe dorównują parametrami tym klasycznym. Jednocześnie są bardzo estetyczne i mogą diametralnie odmienić wygląd łazienki – na lepsze.

Na co szczególnie warto zwrócić uwagę w tym kontekście? Jaki grzejnik sprawdzi się w małym wnętrzu?

Dobór koloru

Standardowe, białe kaloryfery, nie są już modne. Biel, choć uznawana za kolor uniwersalny, nie pasuje do wszystkich wnętrz. Obecnie paleta kolorów jest jednak bardzo bogata, obejmuje m.in. czerń, srebro, złoto, czerwień, beż itd. Co istotne, każdy z wymienionych kolorów może dobrze pasować do małej łazienki. Wcale nie pomniejszy jej wizualnie, wbrew temu, że wedle niektórych opinii czerń tak właśnie działa. Kluczowe jest bowiem dopasowanie koloru grzejnika do łazienkowych mebli, sprzętów i akcesoriów.

Złote i srebrne grzejniki łazienkowe będą świetnym dopełnieniem wnętrz w stylu glamour lub nowoczesnym. Czarne sprawdzą się praktycznie w każdej łazience, zwłaszcza eleganckiej, w stylu glamour, nowoczesnym albo loftowym. Intensywniejsze barwy, jak np. czerwień, będą pasowały do wnętrz boho lub vintage – mogą podkreślić wybrany styl.

Kształt grzejnika łazienkowego

Prosty grzejnik szczebelkowy, a może zygzak lub plaster miodu? Wybór jest bardzo duży, a każdy kształt ma nieco inną specyfikę. W tym kontekście warto odnieść się do funkcjonalności. Kaloryfer w małej łazience często pełni przecież funkcję suszarki albo wieszaka. Do tego idealnie nadają się modele wyposażone w szczebelki.

Co jednak istotne, wcale nie muszą być nudne! Szczebelki mogą mieć bowiem wykończenie okrągłe albo proste, biec równolegle do podłogi bądź skośnie, być jedno- lub wielokolorowe itd. Pod tym względem największe znaczenie również mają styl łazienki oraz zamierzony efekt.

Grzejnik o odpowiednich wymiarach

Wielkość grzejnika to jedna z jego najważniejszych cech – ma ona wpływ i na wygląd, i na funkcjonalność. To od niej często zależy ilość wytwarzanego ciepła; im większą powierzchnię ma grzejnik łazienkowy, tym wydajniej pracuje. Nie jest to jednak regułą, ponieważ pod tym względem kluczowa jest tak naprawdę moc grzewcza. Może iść w parze z wielkością, lecz wcale nie musi. Dlatego należy wnikliwie przeanalizować parametry techniczne, podane przez producenta.

Jeśli zaś chodzi o względy estetyczne, można wyjść z założenia, że do małej łazienki nadaje się wyłącznie niewielki kaloryfer. Niekoniecznie! Współczesne grzejniki łazienkowe często prezentują się bardzo dobrze, więc warto potraktować je jako okazałą ozdobę, która podkreśli charakter wnętrza lub całkowicie go odmieni. Grzejnik może zatem zajmować nawet pół ściany! Nie jest też prawdą, że będzie on sprawiał przytłaczające wrażenie lub wizualnie pomniejszy i tak niewielkie pomieszczenie. Jeśli zostanie starannie wybrany, może dać całkiem odmienny efekt.

Grzejnik łazienkowy a metraż – sprawdź parametry techniczne

Nie można zapominać o wspomnianych już parametrach technicznych. W tym kontekście bardzo ważne są: typ podłączenia (boczne, dolne, centralne), możliwość podłączenia grzałki (lub jej brak), ciśnienie robocze, sposób montażu oraz moc grzewcza.

Jeśli chodzi o ostatnią kwestię, to właśnie moc odpowiada za to, czy grzejnik będzie w stanie ogrzać łazienkę. Taki o niewielkiej mocy może okazać się niewystarczający, o zbyt dużej – też nie jest idealny. Dlaczego? Prawdopodobnie przyczyni się do zauważalnego wzrostu rachunków za ogrzewanie. Jak zatem znaleźć grzejnik o optymalnej mocy? Trzeba ją po prostu obliczyć.

Jaka powinna być optymalna moc grzewcza – jak ją obliczyć?

Istnieje kilka sposobów na obliczenie optymalnej mocy grzewczej. Najprostszy opiera się na założeniu, że na każdy m2 łazienki potrzeba ok. 100-120 W. Warto jednak pamiętać, że ta metoda odnosi się do pomieszczeń o standardowej wysokości, czyli ok. 2,7 m.

Jeżeli łazienka ma 5 m2, odpowiedni będzie zatem grzejnik o mocy 500-600 W. Jeśli została jednak niedostatecznie ocieplona, wyposażona w okno lub przynajmniej jedna z jej ścian jest ścianą zewnętrzną – wówczas warto wybrać mocniejszy grzejnik. Sprawdzi się także jako suszarka na pranie albo wilgotne ręczniki. Jednak wykorzystywanie go do takich celów negatywnie wpływa na generalną wydajność kaloryfera (łazienka nagrzewa się wolniej). W takiej sytuacji warto podnieść hipotetyczną moc grzewczą o 10-15% (nawiązując do powyższego przykładu, moc grzejnika powinna wynosić ok. 600-700 W).

 

 

Gdzie zainstalować grzejnik? Łazienkowe porady

W małej łazience częstym problemem jest znalezienie odpowiedniego miejsca na grzejnik. Pomijając kwestię przyłączy, warto pamiętać o następujących zasadach:

  • grzejnik łazienkowy nie powinien znajdować się zbyt wysoko, np. pod sufitem. Zgodnie z prawami fizyki, ciepłe powietrze unosi się ku górze – w efekcie dolna część łazienki pozostanie niedogrzana i wzrosną straty ciepła;
  • grzejnik nie może być także umieszczony za nisko – powinien znajdować się co najmniej 10- 15 cm nad ziemią. Gdyby znajdował się niżej, ciepło mogłoby się nie rozchodzić równomiernie;
  • nie można niczym zasłaniać grzejników – lepiej ich więc nie obudowywać;
  • grzejnik powinien znajdować się co najmniej 50- 60 cm nad wanną, choć umieszczenie kaloryfera nad nią jest niekoniecznie dobrym pomysłem. Jeśli jednak nie ma innej opcji, to należy zadbać o to, aby grzejnik w żadnym wypadku nie miał styczności z wodą;
  • jeśli w łazience znajduje się okno, grzejnik warto zamontować pod nim – to właśnie ściany zewnętrzne generują największe straty ciepła. Tak ulokowany kaloryfer uchroni łazienkę przed wychłodzeniem.

Reasumując, nawet w małej łazience można zamontować estetyczny, funkcjonalny grzejnik. Trzeba zwrócić uwagę na jego parametry techniczne i odpowiednio dobrać moc grzewczą do rozmiarów pomieszczenia. Wybór jest jednak naprawdę duży. Bez problemu da się znaleźć zarówno kompaktowe modele o dużej mocy, jak i grzejniki o ciekawych, nietuzinkowych kształtach. Dzięki nim nawet nieduża łazienka stanie się stylowa i praktyczna.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLewandowski chwalony przez hiszpańskie media. “Wrócił w wielkim stylu”
Następny artykułDlaczego warto sięgać po komiksy?