A A+ A++

Wiele osób planuje swoje wakacje, biorąc pod uwagę długoterminową prognozę pogody. Kilka dni temu synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej podzielili się swoimi przypuszczeniami co do nadchodzącego lata. Modele i dane wskazują, że czeka nas bardzo ciepłe lato. Czy to jednak dobre wieści?

Zobacz wideo Ze słońcem nie ma żartów. Jak radzić sobie z upałami?

Pogoda na wakacje 2024. Temperatury w całym kraju “powyżej normy”

Centrum Modelowania Meteorologicznego opublikowało niedawno model eksperymentalnej prognozy długoterminowej na czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień 2024 roku. Z przedstawionych analiz jasno wynika, że tego lata możemy się spodziewać, że średnie temperatury powietrza będą “powyżej normy” w stosunku do danych zebranych w latach 1991-2020.

“W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej”, czytamy o prognozach dla czerwca, lipca i sierpnia. We wrześniu z kolei średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej.

Czeka nas ekstremalnie ciepłe lato? IMGW przedstawił prognozę

Bardzo możliwe, że tegoroczny okres wakacyjny znów upłynie pod znakiem upałów. W zwykle najgorętszych miesiącach (czerwcu, lipcu i sierpniu) możemy się spodziewać, że termometry wskażą znacznie powyżej 30 st. Celsjusza. Trzeba również być przygotowanym na tzw. tropikalne noce, podczas których temperatury przekraczają 20 st. Celsjusza. Nie tylko utrudniają one zaśnięcie, ale mogą nieść za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia. 

W ubiegłym roku Europę zalała fala upałów, która uderzyła z niespotykaną dotąd siłą. Eksperci Copernicus Climate Change Service (C3S) potwierdzili, że 2023 rok był najcieplejszym w historii pomiarów. Odnotowano wtedy wyjątkowy wzrost temperatur na całym świecie. W ubiegłym roku średnia temperatura od stycznia do listopada była o 1,46 st. Celsjusza wyższa od średniej temperatury z czasów przedindustrialnych, co mocno daje do myślenia. Klimatolodzy biją na alarm, że średnie temperatury będą rosły z roku na rok, prowadząc do wielu ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowy wiceprezydent Chorzowa wybrany spośród urzędników
Następny artykułMieszkańcy Nikiszowca posadzili rośliny i chcieli zamontować zbiornik na deszczówkę. Nie zgodził się na to konserwator zabytków