A A+ A++

Wybór odpowiedniej pilarki to gwarancja sprawnej realizacji różnych zadań. Pilarki różnią się między sobą budową, napędem i mocą. Urządzenia dobiera się przede wszystkim pod kątem typowych zadań, do których ma być przeznaczony sprzęt. Pilarki dzielą się na kilka rodzajów. Jako najczęściej wybierane wymienia się pilarki łańcuchowe, tarczowe, szablaste, taśmowe i wyrzynarki. Jak wybrać dobrą pilarkę? Przede wszystkim trzeba dobrać właściwe urządzenie do typowego trybu pracy.

Zasilanie pilarki – z sieci czy akumulatorowe?

Wybierając pilarkę, trzeba też rozważyć, jaki rodzaj napędu będzie odpowiedni. Zdecydowanie najpopularniejszy jest napęd elektryczny. Firmy i fachowe ekipy coraz chętniej korzystają ze sprzętu zasilanego akumulatorowo. To doskonała alternatywa dla niektórych pilarek z napędem spalinowym, ponieważ urządzeń elektrycznych można z powodzeniem używać we wnętrzach oraz w innych przestrzeniach, w których zastosowanie urządzeń z silnikami spalinowymi jest wykluczone.

W przypadku pilarek zasilanych elektrycznie dostępne są dwa rodzaje zasilania – z sieci i akumulatorowe. Pilarki na przewód sieciowy to doskonałe urządzenia, ale jak już wspomnieliśmy, swoboda operowania narzędziem akumulatorowym powoduje, że urządzenia bezprzewodowe są kupowane nawet do stacjonarnych warsztatów.

W przypadku urządzeń akumulatorowych można wybierać pomiędzy sprzętem wyposażonym w tradycyjne silniki szczotkowe oraz nowsze trwalsze i wydajniejsze silniki bezszczotkowe. Nowa technologia jest wydajniejsza i niezawodna, ale cały czas urządzenia z napędem tradycyjnym cieszą się sporą popularnością. Decydując się na sprzęt akumulatorowy, warto wybrać urządzenia wyposażone w jednakowy system akumulatorów. Możliwość zamiennego stosowania baterii i ładowarek znacznie ułatwia obsługę kilku elektronarzędzi na stanowisku pracy.

Pilarki tarczowe do drewna

W przypadku pilarek do drewna użytkownicy wybierają kilka różnych rozwiązań. Przy pracach z elementami konstrukcyjnymi bardzo dobrze sprawdzają się uniwersalne pilarki łańcuchowe, które większości mogą kojarzyć się z wycinką drzew. Bardziej wyspecjalizowani wykonawcy, którzy realizują precyzyjne prace budowlane i wykończeniowe częściej sięgają po typowe pilarki tarczowe.

Pilarki tarczowe dostępne są w wersjach zasilanych z sieci, jak i akumulatorowo. Nowe wydajne akumulatory i mocne, a jednocześnie lekkie silniki bezszczotkowe to idealne połączenie, które sprawdza się rewelacyjnie w przypadku elektronarzędzi tego typu. Ręczne pilarki tarczowe pozwalają na pracę z dużymi ciężkimi elementami konstrukcyjnymi. Dają możliwość wykonywania precyzyjnych podcięć. Użytkownik ma spory zakres kontroli w kwestii głębokości podcięć i kąta, pod jakim może podcinać detal.

W przypadku realizacji precyzyjnych prac wykończeniowych i podcinania wielu powtarzalnych elementów warto rozważyć zakup pilarki kątowej przystosowanej do montażu na stole warsztatowym. Urządzenia tego typu są dostępne zarówno w wersjach z zasilaniem przewodowym, jak i akumulatorowym. Pilarki stolikowe można nabyć wraz ze specjalnym statywem lub z kompletną zabudową w formie stołu. Możliwości jest sporo i z pewnością każdy użytkownik znajdzie właściwe rozwiązanie, które zrealizuje jego potrzeby.

Pilarki szablaste

Alternatywą dla lekkich ręcznych pilarek tarczowych mogą być pilarki szablaste. To stosunkowo proste urządzenia wyposażone w solidny brzeszczot, którym można podcinać elementy drewniane lub wykonane z tworzywa. Pilarki szablaste często są wykorzystywane do podcinania rur i profili metalowych lub z tworzywa. Urządzenia współpracują z różnymi typami brzeszczotów, dzięki którym piła szablasta może być wykorzystywana do cięcia różnych materiałów.

Pilarki szablaste to urządzenia bardzo uniwersalne, które znajdują zastosowanie w wielu branżach. Korzystają z nich fachowcy z branży instalacyjnej, wod-kan oraz stolarze. Specjalnym rodzajem pilarki szablastej są popularne wyrzynarki, które służą do wycinania otworów w płytach lub deskach. Wyrzynarki mogą być wyposażone w brzeszczoty do cięcia w płytach warstwowych, tworzywie itp.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMniej kibiców na trybunach, ale Widzew jeszcze nie ucierpi
Następny artykułTELEFAKTY – 08.10.2020 r.