A A+ A++

Narzędzia do budowy huśtawki ogrodowej

Zanim sporządzimy projekt i rozpiszemy poszczególne wymiary huśtawki, powinniśmy zgromadzić niektóre ważne narzędzia niezbędne przy montażu. Z pewnością będzie nam przydatna wkrętarka, przyda się także wiertarka, dzięki której szybciej wykonamy np. otwory do zamocowania śrub. Może się też przydać papier ścierny – gdyby np. przyszło wygładzić belkę po obróbce. Oczywiście potrzebne są też pilarka tarczowa lub piła łańcuchowa. Będziemy nimi docinać poszczególne drewniane części.

Huśtawka ogrodowa – materiały

Podstawowy materiał stanowią oczywiście kantówki, które zwykle wykorzystuje się do budowy tego rodzaju huśtawek ogrodowych. Planując zakupy, trzeba zadecydować o wymiarach, które będą miały stelaż i siedzisko huśtawki ogrodowej. Wiele zależy od tego, jak zdecydujemy się wykonać drewnianą konstrukcję.

Projekt drewnianej konstrukcji z kantówek

Podstawę konstrukcji stanowią mające ok. 10 cm średnicy:

  • górna belka (dźwigar)
  • boczne elementy podtrzymujące dźwigar w kształcie litery ”A”: do ich stworzenia potrzebne są 4 belki, gdzie drewno powinno być solidne i wytrzymałe – najczęściej są to belki długości ok. 2,5 m
  • kantówki do stworzenia siedziska lub gotowe siedzisko na huśtawkę
  • belka pod huśtawkę: jej długość jest uzależniona od belki górnej, ale po obu stronach najlepiej jest zachować bezpieczną dla dzieci odległość (przynajmniej 40 cm) od belek bocznych
  • drewno potrzebne do wzmocnienia konstrukcji

Do tego, żeby zrobić huśtawkę ogrodową, przydatne będą również wkręty samowiercące 8 × 80 cm, śruby i łańcuch pozwalający na to, by huśtawka była zawieszona do belki (trzeba zadbać o odpowiednią wysokość!). Potrzebne będą też kotwy lub łączniki metalowe, których podstawowym celem będzie stabilizacja huśtawki ogrodowej. Haki umożliwią mocowanie łańcuchów i siedziska do drewnianej belki nośnej.

Impregnacja kantówek

Drewniana konstrukcja stojąca w ogrodzie będzie oczywiście narażona na szkodliwe oddziaływanie czynników atmosferycznych. Huśtawka ogrodowa powinna być więc zaimpregnowana bejcą lub olejem. Najlepiej zrobić to na etapie gromadzenia samego drewna – pozwoli nam to na to, żeby poszczególne elementy zostały dokładnie pomalowane i zdążyły wyschnąć, nim zabierzemy się za wykonanie huśtawki. Warto wybrać kolor, który mają pozostałe meble ogrodowe.

Huśtawka ogrodowa Fot. Shutterstock

Jak zrobić huśtawkę ogrodową krok po kroku?

Jak wykonać huśtawkę ogrodową? Idealny mebel do ogrodu z drewna, uświetniający niewielki plac zabaw, należy wykonać według prostego schematu, który bardzo ułatwi pracę. Jak robi się huśtawki ogrodowe krok po kroku?

  1. Montujemy słupki podporowe z elementów tak, żeby całość miała kształt litery ”A”. Wykorzystujemy też do tego niewielką belkę z drewna, która usztywni całą konstrukcję. Rozstaw (np. 200 lub 220 cm) musi być taki, żeby możliwy był montaż belki górnej, której długość jest zawsze większa.
  2. Mocujemy belkę górną i wzmacniamy zastrzałami – huśtawka ogrodowa z drewna posiada już szkielet.
  3. Robimy otwory, przykręcamy haki do górnej belki i mocujemy łańcuchy. Wykorzystujemy do tego nakładki samohamowne i karabińczyki
  4. Do łańcuchów przytwierdzamy siedzisko huśtawki. Możemy też zamontować je na dodatkowej belce (np. na śruby) lub przystąpić do wykonania tego elementu samemu.

Czy drewniana huśtawka ogrodowa to trudna konstrukcja do wykonania jej samemu krok po kroku? Wiele zależy od tego, jaki projekt wybierzemy i czy będziemy dysponować materiałami, które nie będą wymagały od nas dodatkowej obróbki. To podstawowa różnica pomiędzy prostą konstrukcją, którą wystarczy skręcić, a modelem huśtawki wykonanym z przycinaniem, szlifowaniem i wierceniem otworów. Może się więc okazać, że nawet mniej wprawione osoby są w stanie samodzielnie zrobić huśtawkę ogrodową.

Huśtawka ogrodowaHuśtawka ogrodowa Fot. Shutterstock

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpóźnianie się do pracy – powód zwolnienia dyscyplinarnego
Następny artykułZGK zaprasza do zabawy. Poszukiwane jest imię dla owieczki z Malinówki