A A+ A++

Jeśli mamy pilny problem i chcemy skorzystać z rehabilitacji możliwie najszybciej, to warto rozważyć prywatną wizytę. Problem kolejek w służbie zdrowia na „NFZ” jest powszechnie znany, do tego dochodzi szereg unormowań prawnych. Jak znaleźć dobrego rehabilitanta oraz jak przygotować się na wizytę rehabilitacyjną?

Niestety, ale pierwsza wizyta po urazie na Narodowy Fundusz Zdrowia odbywa się u lekarza rodzinnego. Lekarz rodzinny orzeka o skali problemu i skierowaniu do specjalisty. Po otrzymaniu skierowania umawiamy się na wizytę u ortopedy, neurologa czy lekarza rehabilitacji. Jeśli chcemy, aby wizyta nastąpiła szybciej, np.: gdy uraz pogłębia się, możemy skorzystać z opcji prywatnej, ale z lekarzem, który ma kontrakt z NFZ. W ten sposób nie tylko przyspieszymy wizytę, ale również samą rehabilitację. Dlaczego jest to tak ważne? Gdyż oszczędzana kończyna lub nawet unieruchomiona gipsem, traci masę mięśniową i zakres ruchów, jaki wykonuje. Im dłuższy czas unieruchomienia danego miejsca, tym większe ograniczenia pojawią się podczas rehabilitacji.

Gdzie szukać specjalisty?

W celu wyszukania specjalisty można poradzić się znajomych, którzy mieli do czynienia ze świadczeniem usługi rehabilitacji. Ich doświadczenia mogą okazać się nieocenione, ponieważ na własnym przykładzie przekonali się o skuteczności konkretnego rehabilitanta. Rehabilitacja u tego samego specjalisty może zaowocować szybką i bezproblemową rekonwalescencją.

Alternatywą dla znajomych jest Internet. Jest to wręcz nieograniczona baza wiedzy na temat specjalistów z okolicy. W przeglądarkach typu Google znajdziemy szereg opinii innych pacjentów konkretnych centrów rehabilitacyjnych czy pojedynczych specjalistów. Poza tym, na poszczególnych stronach internetowych możemy zapoznać się z konkretnymi usługami czy zabiegami, jakie świadczą wytypowane jednostki. Jak wyszukać specjalistę od rehabilitacji? Wystarczy wpisać odpowiednią frazę typu rehabilitacja Ruda Śląska i wyświetlą nam się strony poszczególnych rehabilitantów lub strony, które zrzeszają wielu specjalistów w okolicy miejsca zamieszkania.

Jak przygotować się na wizytę u rehabilitanta?

Jeśli uraz jest poważny i wymagał leczenia zabiegowego, to należy zabrać ze sobą opinię lekarza prowadzącego, wszelkie wykonane badania (RTG, USG, MRI, laboratoryjne) oraz opis wykonanego zabiegu. Na tej podstawie rehabilitant określi sposób prowadzenia zajęć i przebieg leczenia. Wymagane mogą być też dokumenty typu dowód osobisty, celem podania danych adresowych, PESEL czy numer ubezpieczenia – NFZ. W przypadku leczenia z funduszu dane są niezbędne, a jeśli mowa o prywatnej wizycie, rehabilitant może nie wymagać wszystkich danych.

Podczas rehabilitacji wykonywane są różne ćwiczenia fizyczne, wykorzystywana jest aparatura do stymulowania prądem, falami elektromagnetycznymi, ultradźwiękami czy skrajnie niska temperatura. Dlatego ważne jest przygotowanie odpowiedniego, sportowego obuwia, odzieży – najlepiej elastycznej. Do tego nie zabieramy biżuterii, zegarka, metalowych przedmiotów typu klucze czy telefonu na zabiegi i ćwiczenia. Po pierwsze, urządzenia elektroniczne lub bazujące na zasilaniu elektrycznym zakłócają działanie aparatury. Po drugie same mogą ucierpieć lub ulec całkowitemu zniszczeniu. Po trzecie, stanowią zagrożenie dla zdrowia, przez przepięcia czy rozlane baterie. Nie stosujemy również kosmetyków, które mogą nie być obojętne dla żeli stosowanych podczas badań czy podczas korzystania z aparatury medycznej.

Takie poszukiwania i przygotowania do wizyty u rehabilitanta powinny zaowocować odpowiednią oraz bezproblemową rehabilitacją.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoronawirus a opłaty w prywatnych żłobkach, przedszkolach i szkołach (odpowiedź UOKiK)
Następny artykułPrezydent pyta przedsiębiorców o ich potrzeby