A A+ A++

Zapewnienie płynności finansowej firmy, to priorytetowa zasada w prowadzeniu biznesu. Konieczność terminowego regulowania należności oraz rozwoju przedsiębiorstwa, wymagają stałego dostępu do środków pieniężnych. W jaki sposób firma może poprawić swoją kondycję finansową? Przyjrzyjmy się bliżej usłudze faktoringu oraz koncie firmowym z limitem na rachunku.

Finansowanie faktur, czyli faktoring – czym jest i kto może z niego skorzystać?

Nawet dla dużych przedsiębiorstw oczekiwanie na opłacenie faktur przez klientów może stanowić problem w płynności finansowej.

Niestety terminy płatności często są długie i ciężko jest pospieszać do zapłaty, a jednak dodatkowa gotówka potrzebna jest już teraz.

To dlatego coraz większą popularnością cieszy się faktoring, czyli finansowanie faktur zaraz po ich wystawieniu.

Tak, jest dokładnie tak, jak myślisz – wystawiasz fakturę, a faktor opłaca ją nawet tego samego dnia, podczas gdy Twój klient cieszy się odroczonym terminem płatności.

Potrzebujesz jedynie podstawowych danych na temat swojej firmy, aby skorzystać z usługi faktoringu.

Co to jest faktoring?

Finansowanie faktur polega na natychmiastowym opłaceniu Twojej faktury zaraz po jej wystawieniu.

Nigdy więcej oczekiwania na przelewy od klientów, kiedy termin opłacenia faktury daje im na to jeszcze sporo czasu.

Przekazujesz zadanie odebrania zapłaty faktorowi i nie musisz wybierać pomiędzy swoją płynnością finansową a wygodą klienta.

Teraz i Ty cieszysz się natychmiast opłaconą fakturą, i klient korzysta z odroczonej płatności, tak samo, jak miało to miejsce wcześniej.

Czy to nie brzmi dobrze? Klienci nie odczują różnicy, za to Ty odetchniesz z ulgą!

Przelew bankowy z zapłatą za wystawioną przez Ciebie fakturę najczęściej wysyłany jest już w dniu jej wystawienia.

Czas, w którym dotrze na Twoje konto, uzależniony jest co prawda od sesji bankowych, lecz nie przekracza dwóch dni roboczych.

Kto może skorzystać z finansowania faktur?

Płynność finansowa może być szczególnym problemem dla młodych firm i przedsiębiorstw z niedużym doświadczeniem, dlatego wystarczy, że Twoja firma ma już 6-miesięczną historię, aby mogła skorzystać z tej usługi.

Tak niewielkie doświadczenie w zupełności wystarcza, jeśli mowa o pewnego rodzaju zaufaniu, jakiego wymaga finansowanie faktur.

Jedyne czego potrzebujesz, żeby skorzystać z możliwości zapewnienia sobie płynności finansowej, to dane Twojej firmy i wyciąg z konta firmowego z ostatnich 6 miesięcy.

Przygotuj również dane Twoich odbiorców łącznie z numerem NIP, ponieważ dodasz ich do swojego profilu jako nabywców.

Oczywiście podczas dalszej współpracy będziesz mógł poszerzać swoją listę odbiorców – ważny jest rozwój Twojego przedsiębiorstwa, w którym finansowanie faktur ma za zadanie Ci pomóc.

Właśnie po to powstał faktoring – przez konkretną pomoc z płatnościami ma on ułatwić rozwój nawet niedużych firm.

Aktualnie na rynku jest sporo sprawdzonych firm faktoringowych. Ich listę można znaleźć w rankingu na stronie https://darmowekontobankowe.org/faktoring-ranking/

Konto firmowe z limitem kredytowym

Kredyt obrotowy, to podstawowe narzędzie do utrzymania płynności finansowej. Banki za każdym razem kiedy potrzebujemy pieniędzy analizują naszą sytuację finansową więc możemy nie mieć dostępu do kwoty która jest nam na daną chwilę potrzebna.

Wynika to z prostej kalkulacji. Przychodzimy do banku kiedy potrzebujemy gotówki, co oznacza że ostatnio nie wiedzie się nam najlepiej. Może to wynikać z tego że nasi kontrahenci nie regulują należności z faktur.

Może to być jakiś zator w płatnościach, który zwyczajnie sprawia że nie mamy pieniędzy na nasze zobowiązania. W takiej sytuacji nie jesteśmy atrakcyjnym klientem dla banku i dostaniemy bardzo drogą ofertę o ile w ogóle cokolwiek uda nam się dostać.

Można się jednak przygotować wcześniej i mieć problem z głowy. Prowadząc konto firmowe mamy na nie różne wpływy i opłacamy nasze zobowiązania.

Na tym koncie jest nasz cały obrót i wszystkie transakcje jakich dokonujemy. Gdy zabraknie na nim pieniędzy zaczyna się problem.

Najlepszym sposobem na unikniecie takich sytuacji jest otworzenie kredytu obrotowego w formie limitu w rachunku.

Kredyt taki uruchamiamy kiedy jesteśmy w doskonałej kondycji finansowej, a co za tym idzie jest na najlepszych dostępnych nam warunkach.

Jeśli korzystamy z konta firmowego to wpływy automatycznie spłacają nasze zobowiązanie, więc koszty są niewielkie.

Oprocentowanie kredytu obrotowego może wynosić ok. 10% w skali roku. Jeśli spłacamy zobowiązanie od razu kiedy mamy środki oprocentowanie jest stosownie pomniejszone.

Jeśli spłacimy to zadłużenie w ciągu miesiąca jego łączny koszt wyniesie 0. 83 %, a jeśli w tydzień – to zaledwie 0. 2%.

Jedyną opłatą jaką musimy ponosić co roku, jest prowizja za odnowienie, która wynosi 1% kwoty limitu w rachunku. Przykładowo dla kwoty 50 000 PLN jest to 500 PLN.

Kredyt obrotowy w formie limitu w rachunku bieżącym to rozwiązanie przeznaczone na poprawę płynności finansowej. Można nim finansować również drobne zakupy i niespodziewane wydatki.

Dzięki niemu zyskujemy wiele możliwości i warto przemyśleć jak takie rozwiązanie może się przydać w działalności którą prowadzimy.

Rachunek firmowy posiada praktycznie każdy duży bank w Polsce. I co ważne, w większości przypadków można go otworzyć przez internet – https://przyjaznebanki.pl/konto-firmowe-online/

Artykuł Jak zapewnić płynność finansową firmy? pochodzi z serwisu Beskidzka24.pl.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZ Dolnego Śląska na Górny Śląsk – KGHM pomaga górnikom w kopalniach węgla
Następny artykuł​Rafał Sonik zaczyna przygotowania do Rajdu Dakar 2021