Obowiązkowe pierwsze pranie ręczników
Dlaczego należy prać ręczniki przed pierwszym użyciem? Najbardziej oczywistą odpowiedzią jest kwestia higieny. Na materiale mogą bowiem znajdować się zabrudzenia związane z transportem i przebywaniem na sklepowej półce. To jednak nie wszystko. Nowe ręczniki mogą nie chłonąć wody ze względu na pozostałości barwników i innych substancji zastosowanych podczas produkcji. Pierwsze pranie usunie te chemikalia, przygotowując materiał do regularnego użytku.
Zrób jedną rzecz przed uruchomieniem pralki
Na co dzień pranie ręczników nie jest skomplikowaną czynnością. Bardziej należy skupić się na niej, gdy właśnie przynieśliśmy nowe tkaniny ze sklepu. Zanim jednak załadujesz i włączysz pralkę, namocz ręczniki przed pierwszym użyciem. Użyj do tego chłodnej wody z dodatkiem octu — potrzebujesz około pół szklanki produktu na pięć litrów wody. Moczenie powinno potrwać przynajmniej trzy godziny.
Ocet pomaga usunąć chemiczne środki, a jednocześnie zmiękcza włókna ręczników i poprawia chłonność materiału. Neutralizuje również nieprzyjemne zapachy. Cała procedura pozwala też na wyeliminowanie części drobnych włókien, które w naturalny sposób oddzielają się od ręczników podczas prania.
Jak prać ręczniki, żeby były chłonne i miękkie?
Początkowy etap już za nami. Czas przejść do uruchomienia pralki i pierwszego prania ręczników. Przestudiuj wnikliwie metkę, na której producent zamieścił podstawowe informacje na temat dbania o materiał. Z niej dowiesz się, w jakiej temperaturze prać ręczniki. Nie służą im bardzo wysokie wartości, przez które tkaniny szybciej się zużywają. Ustaw program piorący w temperaturze 40-60°C – nie wyższej.
Możesz użyć standardowego proszku lub płynu do prania. Do przegródki na płyn do płukania wlej szklankę octu rozcieńczonego wodą w proporcji 1:1. Dzięki tej metodzie ręczniki zachowują kolor i nie blakną. Ocet wypłukuje również resztki detergentów, więc o tym patencie warto pamiętać na co dzień — nie tylko podczas pierwszego prania po zakupach. Zrezygnuj ze stosowania płynów do płukania. Być może zostawiają przyjemny aromat, ale jednocześnie zlepiają włókna ręczników, przez co stają się one spłaszczone i gorzej wchłaniają wodę. Zwyczajnie przestają spełniać swoją funkcję. Pamiętaj też, że ręczniki nie lubią wybielaczy.
Przydatne porady
Warto pamiętać o tym, by unikać przepełnienia pralki. W bębnie powinien zostać pewien luz, aby zarówno pranie, jak i płukanie było bardziej efektywne. Nie pierz ręczników z innymi rzeczami — zawsze może się zdarzyć, że nawet po kilku lub kilkunastu praniach będą “pylić”, a drobne włókna osiądą na wyjściowych ubraniach. Kupując ręczniki, unikaj modeli z licznymi zdobieniami. W miejscach, gdzie umieszczono dekoracyjne wzory, materiał zwykle nie wchłania wody.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS