A A+ A++

Progi podatkowe to coś, co bardzo interesuje wszystkich składających zeznanie PIT-37. To właśnie próg podatkowy, w którym plasuje się Twój dochód, decyduje o tym, ile podatku będziesz musiał zapłacić za dany rok. Chodzi więc o to, jaka stawka (19 czy 32%) obowiązywała w stosunku do poprzednich dochodów i czy dotyczy to tylko sytuacji, gdy zakładamy, że nastąpił wzrost w stosunku do kwoty z lat ubiegłych, czy też nastąpił spadek, bo zmniejszyły się również nasze zarobki. Jakie były te progi? Jaki był ich wpływ?

Rozlicz PIT-37 za darmo

Dużą zaletą składania PIT https://www.podatnik.info/program-do-pit/pit-37 online jest jego prostota. Po zalogowaniu się, wystarczy kilka kliknięć myszką, aby całe zeznanie zostało wypełnione i wysłane do urzędu! Pamiętaj, aby zachować swoje UPO – Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które potwierdza, że złożyłeś wszystkie części zeznania podatkowego w terminie. Jeśli szybko wyślesz i złożysz swoje zeznanie, pieniądze z naszego konta bankowego mogą wpłynąć równie szybko! Oficjalny termin to 45 dni, ale praktyka pokazuje, że czasami jest to o tydzień lub dwa później niż przewidywano, dlatego rozlicz PIT-37 za darmo. Rozliczenie zasiłków oznacza, że na nasze konto może wpłynąć więcej pieniędzy – często dlatego, że przekazaliśmy drobne kwoty różnym fundacjom czy organizacjom wspierającym różne cele, np. na pomoc chorym dzieciom, czy walkę z COVID-19 razem z nami itd. Co by było, gdyby choć w niewielkim stopniu część (z) tej nadwyżki mogła wrócić tam, gdzie jej miejsce? Dlaczego więc nie skorzystać i samemu nie wykorzystać tych funduszy?

Jakie progi podatkowe obowiązują w rozliczeniu podatku

Rozliczenie podatkowe to proces ustalania zobowiązania podatkowego osoby. Proces może być skomplikowany, ale ważne jest, aby zrozumieć podstawy tego, co ma zastosowanie, a co nie. W rozliczeniu podatkowym obowiązują dwa rodzaje progów; to są dochody i wiek. Progi dochodowe określają, ile będziesz winien podatków, natomiast progi wiekowe określają, kiedy jesteś uprawniony do pewnych odliczeń.

Składając zeznanie za rok 2021, należy wziąć pod uwagę progi podatkowe obowiązujące w tym roku. Wysokość podatku liniowego zależy od wysokości zarobków:

  • pierwszy próg podatkowy – do 85 528 zł
  • drugi próg podatkowy – powyżej 85 528 zł.

W pierwszym progu podatkowym płaci się 17% od dochodu, ale można od niego odliczyć ulgi. W drugim progu podatkowym osoba musi zapłacić 32% podatku od dochodu, ponieważ przekroczyła określoną kwotę (pierwszy próg podatkowy). Trzecia stawka ryczałtowa, czyli podatek solidarnościowy, dotyczy w szczególności osób zarabiających ponad 1 milion złotych rocznie (~280 tys. USD) i wymaga zapłacenia dodatkowych 4%. Jeśli więc ktoś w 2022 roku zarobił 1 500 000 złotych (440 tys. USD), to oprócz swojej pensji będzie musiał zapłacić 20 000 euro (~33 tys. USD), co daje około 1800 dolarów (4%). Wymaga to wypełnienia kolejnego formularza DSF I, który należy złożyć do kwietnia 2020 r. oraz do 2 maja po 2022 r.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPodwyżki na rynku mieszkań. Ceny najmu w górę, robi się ciasno
Następny artykułNiewybuchy z okresu II wojny światowej wykopane podczas prac polowych