A A+ A++

Leki dostarczone prostu do domu – dzięki temu pacjent nie musi przebywać w szpitalu. Leki przewożone w mini lodówkach, w samochodach ze specjalnymi komorami. System informatyczny podłączony do światowego – jak na dłoni widać gdzie i ile jest danych leków. O nowoczesnej logistyce opowiadali przedstawiciele firmy UPS Heathcare, która pod Warszawą otworzyła duże centrum magazynowe dla farmacji.

Polskie magazyny farmaceutyczne inne niż europejskie

Ze względu na specyfikę polskich przepisów, magazyny wyglądają inaczej niż te, które można zobaczyć w innych krajach europejskich, np. w Holandii. W Polsce magazyny dla poszczególnych firm są wydzielane ścianami wewnątrz dużego budynku. Jeden magazyn UPS to w zasadzie kilkanaście magazynów, przedzielonych ścianami, dla poszczególnych firm. Utrudnia to możliwość zainstalowania nowoczesnej automatyzacji. Tomasz Kozłowski, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu UPS Healthcare zapowiedział, że jest w trakcie rozmów z kolejnymi klientami, firmami farmaceutycznymi. Oferuje im powierzchnie magazynowe w nowym centrum magazynowym w Błoniu pod Warszawą.

Ile Unia Europejska wydaje na leczenie chorób niezakaźnych?

UPS Healthcare Oferuje też dystrybucję leków w tzw. zimnym łańcuchu, czyli w temperaturze 2-8 stopni C. Firma dysponuje ponad 270 specjalnymi samochodami. Pojazdy są w stanie przewozić leki w dedykowanych kontenerach, które są podłączone do prądu, żeby utrzymywały właściwą temperaturę. UPS Healthcare dostarcza leki m.in. z nowej komory przeładunkowej, którą oddał do użytku w magazynie w Błoniu pod Warszawą. Na terenie Polski posiada jeszcze kolejnych 15 komór przeładunkowych. Firma dostarcza leki transportowane w kontrolowanej temperaturze do szpitali, do aptek, a także jest przygotowana do dostaw domowych.

Opieka zdrowotna, zorganizowana w domu może być bardziej efektywna dla systemu. Koszt opieki nad pacjentem przebywającym w domu jest kilkukrotnie niższy niż nad pacjentem przebywającym w szpitalu.

Projekt rozporządzenia dot. limitu przyjęć na kierunki lekarskie - skierowany do konsultacji publicznych
Projekt rozporządzenia dot. limitu przyjęć na kierunki lekarskie – skierowany do konsultacji publicznych

Każdy lek w systemie informatycznym

Tomasz Kozłowski opowiedział o wprowadzeniu nowoczesnego systemu informatycznego dla firm farmaceutycznych, który wesprze je w w obszarze magazynowania i transportu leków. System będzie zawierał informacje o wszystkich produktach magazynowanych w sieci UPS Healthcare na całym świecie. Dla przykładu, jeśli firma ma 50 magazynów na wszystkich kontynentach, leki z tych magazynów są dystrybuowane do milionów pacjentów, to taka firma będzie miała dostęp do informacji co i gdzie posiada, który lek jest w transporcie, który w magazynie itd. Umożliwi to lepsze zarządzanie informacją, co pozwoli optymalizować koszty.

Spółka rozwija  też sieć dystrybucji. Obejmuje ona coraz więcej krajów ,dzięki temu jest w stanie zaoferować firmom farmaceutycznym sprawniejszy i bardziej ekologiczny transport. UPS Healthcare przygotowuje się także do codziennego raportowania wpływu firmy na środowisko.

Logistyka w transporcie leków to bezpieczeństwo pacjenta i państwa 

Michał Pilkiewicz, IQVIA:  wychodzimy z ery patrzenia na logistykę tylko jako na koszt. Pracując na poziomie europejskim, prowadząc rozmowy w zakresie digitalizacji sektorów medycznych w poszczególnych państwach widzę trzy wyzwania. Pierwszy to jest zrozumienie strategiczne, np. dotyczące tego gdzie produkować leki, żebyśmy byli bezpieczni. Obecna wojna, przetasowania geopolityczne powodują, że politycy zaczynają dostrzegać zagrożenie np. w dostępności leków i wiedzą, że muszą podejść bardziej strategicznie do sektora farmaceutycznego. Teraz już widać jak na dłoni, że musimy mieć lokalną produkcję i zapewniony dostęp do leków.

Drugi element: nie da się już dalej oszczędzać. Wszystko kosztuje więcej, a za wysoką jakość trzeba odpowiednio dobrze płacić. Oczekuję refleksji w procesach zakupowych leków.

I ostatni, trzeci element. Ważny jest know how w logistyce. Duża wiedza, umiejętność planowania, przewidywania, ale też doświadczenia w wybranych obszarach terapeutycznych. Np. niektóre leki muszą być dostarczone do pacjenta szybko, więc niewyobrażalne jest, żeby kierowca wiozący lek utknął np. w korku.

Krzysztof Kopeć, prezes Krajowych Producentów Leków (PZPPF) podkreślił istotne znaczenie logistyki dla rynku farmaceutycznego. – Codziennie w Polsce lekarze wypisują 680 tys. recept. Kilkanaście milionów Polaków choruje przewlekle i potrzebuje leków codziennie. Prawie 1000 działających w Polsce szpitali wymaga stałego dostępu do leków. Leki są też niezbędne do badań diagnostycznych i zabezpieczenia wykonywania szczepień ochronnych – dodał. K. Kopeć.

Co zrobić z przeterminowanymi lekami? Wielu pacjentów nie zna tych wskazówek
Co zrobić z przeterminowanymi lekami? Wielu pacjentów nie zna tych wskazówek

Obowiazek noszenia maseczek w aptekach będzie zniesiony od 30 kwietnia
Obowiazek noszenia maseczek w aptekach będzie zniesiony od 30 kwietnia

Co robią inne kraje w Europie aby zapobiec brakom leków?

Portugalia – wprowadza administracyjną podwyżkę najtańszych leków  o 5%, a kosztujących do 15 euro o 2%.

Niemcy – podwyższają ceny niektórych antybiotyków i leków onkologicznych nawet o 50 proc., a przynajmniej ½ przetargów organizowanych przez niemieckich ubezpieczycieli ma być rozdysponowana między producentów z UE. Wydadzą też 1 miliard Euro z KPO na technologie lekowe, API i szczepionki.

Francja – w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego rozpocznie produkcję m.in. paracetamolu w kraju – inwestycja warta 500 mln euro.

Włochy – przeznaczyły 1,4 miliarda euro w swoim KPO na API i leki.

Hiszpania – planuje wydać 1,5 miliarda Euro ze swojego KPO na modernizacje (w tym technologie API).

Reklama wyrobów medycznych. Jakie zmiany od 13 maja?
Reklama wyrobów medycznych. Jakie zmiany od 13 maja?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułVolkswagen Amarok już w salonach. Ceny mocne jak sam pikap
Następny artykułO której godzinie mecz Świątek z Gauff? Gdzie oglądać ćwierćfinał Roland Garros? [TRANSMISJA NA ŻYWO, STREAM]