A A+ A++

Lubimy smartfony, bo to wybitnie wielofunkcyjne urządzenia, które na dodatek mieszczą się w kieszeni. Funkcji mają mnóstwo, począwszy od przeglądania internetu, przez robienie zdjęć, komunikację głosową i tekstową, tworzenie i udostępnianie multimediów, aplikacje narzędziowe, aż do gier. Jednak jedną z cech, które są najbardziej przydatne na co dzień, jest informowanie o nadchodzących powiadomieniach. To właśnie dzięki nim możesz szybko dowiedzieć się o wiadomości w komunikatorze, aplikacji społecznościowej czy e-mailu oraz szybko na nią zareagować. Co jednak zrobić, jeśli przez przypadek odrzucisz jakieś powiadomienie, które mogło być ważne? Okazuje się, że jest opcja, by je odnaleźć i przeczytać. Zobacz, jak to zrobić.

Autor: Tomasz Duda

Czy wiesz, że w Androidzie można włączyć historię powiadomień? Jeśli tak, to brawo dla Ciebie, ale od razu warto dodać, że jesteś w mniejszości. Nie każdy zna tę funkcję i wie, gdzie jej szukać. Z tego właśnie powodu ten poradnik przeznaczony jest dla osób, które nie mają aż tak głębokiej wiedzy lub wręcz nigdy nie słyszały o możliwości sprawdzenia powiadomień po ich odrzuceniu. Na początek ważne są trzy informacje. Po pierwsze: historia powiadomień nie jest fabrycznie włączona w Androidzie (a przynajmniej nie w każdym smartfonie). Zazwyczaj trzeba ją ręcznie aktywować. Po drugie: odrzucone powiadomienia można przeczytać dopiero po jej włączeniu (to chyba zrozumiałe), a na odczytanie masz 24 godziny. Wcześniejsze powiadomienia zostaną usunięte. Po trzecie: teoretycznie historia powiadomień jest dostępna w systemie Android 11 lub nowszym, ale przynajmniej w kilku starszych Androidach też można było z niej skorzystać poprzez widżet lub dodatkową aplikację pobraną ze sklepu Google Play.

CYTAT: W telefonie z Androidem możesz włączyć historię powiadomień, która pozwoli Ci przeczytać przypadkowo odrzucone informacje z aplikacji i systemu. Konieczne jest jednak ręczne uruchomienie tej funkcji.

Jak przeczytać odrzucone powiadomienia na Androidzie? To bardzo proste! Zobacz nasz krótki poradnik [1]

Android 14: Google planuje zablokować instalację przestarzałych aplikacji. Także poprzez tzw. sideloading

Poniższą procedurę wykonałem na smartfonie z czystym systemem Android 13 (Google Pixel 6a), w skrócie opiszę ją również na bazie telefonu Samsung z One UI 5.1. Pamiętaj jednak, że na urządzeniach mobilnych innych producentów może to wyglądać trochę inaczej. Różnice zazwyczaj nie są duże i ograniczają się do trochę innych nazw menu. Aby włączyć historię powiadomień, wyciągnij z górnej krawędzi menu powiadomień i wejdź w Ustawienia, następnie w Powiadomienia, a na końcu w Historię powiadomień. Tutaj aktywuj funkcję Używaj historii powiadomień. Od teraz powiadomienia będą zachowywane przez 24 godziny od ich nadejścia.

Jak przeczytać odrzucone powiadomienia na Androidzie? To bardzo proste! Zobacz nasz krótki poradnik [2]

Jak przeczytać odrzucone powiadomienia na Androidzie? To bardzo proste! Zobacz nasz krótki poradnik [3]

Tak jak napisałem wcześniej, w innych smartfonach mogą pojawić się drobne różnice. Przykładowo w Samsungu z nakładką One UI 5.1 (Android 13) należy wysunąć górne menu powiadomień, następnie wejść w Ustawienia, potem w Powiadomienia, dalej Ustawienia zaawansowane i na końcu w Historię powiadomień. W tym miejscu można przesunąć suwak, aby włączyć historię powiadomień. Funkcja ta rzecz jasna będzie też dostępna w innych popularnych modelach, takich jak Xiaomi, POCO, Redmi, Oppo, realme, Motorola, Asus itp. Jeśli nie możesz jej znaleźć, to najlepiej skorzystaj z wyszukiwarki na górze menu ustawień, gdzie wpisać możesz hasło historia powiadomień. Wtedy istnieje duża szansa, że od razu system podpowie, w jakie miejsce należy się skierować. Wynik wyszukiwania pojawi się poniżej.

Jak przeczytać odrzucone powiadomienia na Androidzie? To bardzo proste! Zobacz nasz krótki poradnik [4]

Jak przeczytać odrzucone powiadomienia na Androidzie? To bardzo proste! Zobacz nasz krótki poradnik [5]

Jak pokolorować stare czarno-białe zdjęcia w Adobe Photoshop? To szybkie, bardzo proste i darmowe!

A co zrobić, jeśli nie chcesz za każdym razem zagłębiać się w menu ustawień i wolisz od razu mieć dostęp do historii powiadomień z poziomu pulpitu? Wtedy możesz skorzystać z alternatywnej metody dostępu i stworzyć widżet z dziennikiem powiadomień. Aby tego dokonać, przytrzymaj palec na pulpicie do momentu, aż wyświetli się menu kontekstowe z pozycją o nazwie Widżety. Po jej dotknięciu pojawi się lista widżetów, która jest dość długa, więc, zamiast szukać na chybił trafił, lepiej jest skorzystać z wyszukiwarki na górze. Wpisz w niej słowo ustawienia i poniżej powinien zostać wyświetlony skrót do ustawień. Rozwiń go i przytrzymaj palec na ikonie, a następnie umieść ją w wybranym miejscu na pulpicie. W wyświetlonym menu znajdź dziennik powiadomień i dotknij jej. To wszystko! Od teraz masz bezpośredni dostęp do dziennika, za jednym dotknięciem palca. To bardzo szybka i wygodna metoda przeglądania odrzuconych powiadomień. Co ciekawe na smartfonie Samsung nie znalazłem tego widżetu wcale. Wydaje się to dość dziwne, ponieważ ta funkcja jest obecna w czystym Androidzie (sprawdzone na Google Pixel 6a oraz w systemie LineageOS). Najwyraźniej Samsung usunął ją z jakiegoś powodu z nakładki One UI.

Jak przeczytać odrzucone powiadomienia na Androidzie? To bardzo proste! Zobacz nasz krótki poradnik [6]

Jak przeczytać odrzucone powiadomienia na Androidzie? To bardzo proste! Zobacz nasz krótki poradnik [7]

Test smartfona Samsung Galaxy S23 Ultra – potwornie wydajny akumulator, przyjemnie niskie temperatury i ceny dla burżujów

Na koniec pozostaje jeszcze jedna metoda dostępu do dziennika powiadomień. Należy skorzystać w tym celu z aplikacji mobilnej Uruchamiacz Aktywności (Activity Launcher), stworzonej przez polskiego programistę Adama Szalkowskiego. Zainstaluj ją na swoim smartfonie i uruchom. Gdy pojawi się lista różnych funkcji, skorzystaj z wyszukiwarki na górze, wpisując dziennik powiadomień. Gdy odpowiednia pozycja zostanie znaleziona, dotknij trzech kropek po prawej stronie i wybierz opcję Utwórz skrót. Następnie potwierdź, że chcesz dodać ikonę do ekranu głównego. Od teraz możesz otwierać dziennik powiadomień dosłownie jednym dotknięciem. Warto wypróbować tę metodę na smartfonach, w których trudno jest zlokalizować menu z historią powiadomień. Nie ma jednak gwarancji, że dziennik zostanie znaleziony. Jeśli producent smartfona usunął go z systemu, to nawet Uruchamiacz Aktywności może nie pomóc. Napisz w komentarzu czy funkcja sprawdzania odrzuconych powiadomień jest przydatna.

Jak przeczytać odrzucone powiadomienia na Androidzie? To bardzo proste! Zobacz nasz krótki poradnik [8]

Jak przeczytać odrzucone powiadomienia na Androidzie? To bardzo proste! Zobacz nasz krótki poradnik [9]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGaleria pod psem i kotem (Odc. 236) [ Wiadomości ]
Następny artykułPrzyspieszone zatrzymają się w Łodygowicach Górnych!