A A+ A++

Recykling aluminium jest procesem wieloetapowym, skomplikowanym i czasochłonnym. Przetwarzanie aluminium wymaga ponadto użycia wielu wyspecjalizowanych urządzeń i zaawansowanych technologii. Jednak włożony w to trud nie idzie na marne. Recykling aluminium przekłada się bowiem na liczne korzyści, które dotyczą nie tylko ochrony środowiska i ograniczenia eksploatacji naturalnych złóż, ale też naszych portfeli.

Recykling aluminium – ciekawe fakty i liczby

Aluminium to metal wytrzymały, odporny na korozję, a przy tym bardzo lekki. Za sprawą swoich unikalnych właściwości aluminium znajduje zastosowanie niemal w każdej branży przemysłu – wykorzystuje się go do produkcji samochodów i samolotów, potrzebuje go branża budowlana, elektroniczna i farmaceutyczna. Z aluminium powstają więc nie tylko felgi i puszki do napojów, ale też folia aluminiowa, opakowania, a nawet przewody elektryczne. Aluminium jest nam niezbędne i zużywamy ogromne jego ilości. Niestety produkcja przy użyciu aluminium z naturalnych złóż jest droga i problematyczna. Do wyprodukowania tony aluminium potrzeba aż 4 ton boksytu i niemal tony ropy naftowej, ogromnych ilości energii i wody, a w dodatku boksyt jest złożem nieodnawialnym. Produkcji aluminium towarzyszą też ogromne koszty środowiskowe – wysoka emisja zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych. Tymczasem przetwarzanie aluminium to tańsza i zdecydowanie mniej szkodliwa droga pozyskiwania tego materiału. Szacuje się, że recykling aluminium pozwala zaoszczędzić nawet 95% energii w porównaniu z wytworzeniem aluminium z rud boksytu, o blisko 90% zmniejszyć ilość zanieczyszczeń przedostających się do atmosfery i wód gruntowych oraz ograniczyć o ok. 92% emisję dwutlenku węgla. Recykling aluminium umożliwia przy tym odzysk pełnowartościowego surowca, a więc odpady aluminiowe mogą być w 100% przetwarzane nieskończenie wiele razy. Odzysk aluminium jest także niezwykle opłacalny, ponieważ koszt jego produkcji z surowców wtórnych jest dziesięciokrotnie mniejszy niż wytworzenie aluminium z naturalnych złóż. Przetwarzanie aluminium wymaga jednak profesjonalnego podejścia i dużego doświadczenia, aby towarzyszyły mu wszystkie powyższe korzyści. Warunkiem nieodzownym jest m.in. poprawna i sumienna segregacja odpadów, a następnie dobra organizacja procesów przetwarzania. 

Na czym polega i jak wygląda recykling aluminium?

Recykling aluminium to jedna z wielu specjalizacji firmy Stena Recycling, która recyklingiem metali zajmuje się od pierwszych dni swojej działalności, a więc od ponad 80 lat. Stena Recycling prowadzi zakłady przetwarzania odpadów różnych frakcji w całej Europie, a kilka z nich ulokowanych jest również w Polsce. Są to m.in. zakłady przetwarzania metali wyposażone w nowoczesne linie recyklingu aluminium. Stosowane przez Stena Recycling rozwiązania technologiczne i urządzenia pozwalają na efektywny i przyjazny środowisku recykling aluminium, a odzyskiwany na wielką skalę wysokowartościowy surowiec trafia do europejskich hut i odlewni, gdzie następnie wykorzystywany jest do produkcji nowych wyrobów. Recykling aluminium przebiega w kilku fazach. W pierwszej kolejności odpady aluminiowe muszą być oddzielone od innych frakcji i zanieczyszczeń, posortowane i rozdrobnione. Do separacji postrzępionych drobin aluminium od innych elementów wykorzystuje się sita, magnesy, dmuchawy oraz sensory. Na kolejnym etapie poprzez termiczną obróbkę usuwa się z odpadów powłoki lakierowe i farby. Po ponownym przesiewie drobiny aluminium topi się w specjalnych piecach, a także oczyszcza w procesach filtracji i rafinacji. Ostatnia faza recyklingu aluminium to odlewanie. W Stena Recycling cały proces uzupełnia dodatkowo wnikliwa kontrola jakości odzyskanego aluminium, które trafić ma do ponownego użytku. Z odzyskanego w ten sposób aluminium powstaną następnie m.in. części samochodowe, elementy kadłubów samolotów, puszki, komponenty elektroniczne i setki innych przedmiotów codziennego użytku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAtak nożem kuchennym na życiowego partnera. W sylwestra na komendę wezwano karetkę pogotowia
Następny artykułOd 1 stycznia mamy nowe miasta w województwie łódzkim