A A+ A++

Sen jest niezbędny do prawidłowego rozwoju, dlatego warto zadbać o jego jakość i zapewnić dziecku jak najlepsze warunki do dobrego wypoczynku. Często nie oznacza to wprowadzania rewolucyjnych zmian, ale drobnych poprawek, które sprawią, że maluch będzie budził się wypoczęty i zadowolony. Podpowiadamy, jak to zrobić i na co zwrócić uwagę.

Spis treści:

  1. Łóżko i pościel to nie wszystko!

  2. Jakość powietrza w pokoju dziecka – jakie ma znaczenie?

  3. Skąd się bierze suchy kaszel u dziecka w no

  4. cy? Sprawdź wilgotność powietrza!

  5. Wietrzenie pokoju dziecka przed snem

  6. Wieczorny rytuał zasypiania

  7. Odpowiedni klimat w sypialni dziecka – jak go stworzyć

Łóżko i pościel to nie wszystko!

Jest wiele powód tego, że sen dziecka może być zaburzony. Problem może mieć podłoże behawioralne, wynikać z przeziębienia lub stanów zapalnych, alergii (również tych pokarmowych) czy refluksu. Spania na pewno nie ułatwiają kaszel, gorączka i katar. Powodem kłopotów mogą być także niewłaściwe warunki: za dużo światła w sypialni, niewygodny materac, za niska lub za wysoka temperatura i jakość powietrza – źle wietrzony pokój niestety negatywnie wpływa na jakość snu.

Okazuje się zatem, że łóżko i pościel to nie wszystko. Oczywiście świeżo wyprane i wietrzone pościele, a także dobrany do indywidualnych potrzeb materac, mają ogromne znaczenie, jednak to niejedyne czynniki, które wpływają na to, że nasze pociechy wstają wyspane.

Jakość powietrza w pokoju dziecka – jakie ma znaczenie?

Jakość powietrza – jego czystość i wilgotność – w pokoju dziecka ma kluczowe znaczenie dla zdrowia. Regularnie przypomina o tym Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która zwraca uwagę nie tylko na powietrze na zewnątrz, ale również w naszych domach – okazuje się, że niestety z materiałów budowlanych ulatniają się substancje, które mogą kumulować się w domach, jeżeli nie zadbamy o regularne wietrzenie. W powietrzu, którym oddychamy, unoszą się zatem formaldehydy, pyłki roślin, zarodniki pleśni, zdarty naskórek, sierść, drobinki kurzu, a także masa innych substancji.

Nieustanne narażenie na takie mieszanki, zła wentylacja i brak dopływu świeżego powietrza sprawiają, że chorujemy. Warto podkreślić, że układ oddechowy małego człowieka jest wrażliwszy i mniej rozwinięty niż dorosłego, dlatego dzieci bardziej odczuwają konsekwencje złej jakości powietrza – mogą u nich pojawić się duszności, napady kaszlu, katar, bóle głowy, zmęczenie, rozdrażnienie, częstsze infekcje, ale także rozwinąć się alergia i astma. Dlatego konieczne jest zadbanie o jakość powietrza w pokoju dziecka. Ważne jest regularne sprzątanie, wietrzenie, a także pranie pościeli, zasłon/firan i czyszczenie dywanów.

Skąd się bierze suchy kaszel u dziecka w nocy? Sprawdź wilgotność powietrza!

Rodzice często zadają sobie pytanie, skąd się bierze suchy kaszel u dziecka w nocy. Powody mogą być bardzo różne: przeziębienie, krztusiec, infekcje i choroby układu oddechowego, alergia, astma, ale także zachłyśnięcie. Przyczyna może być również pozornie błaha, czyli złe nawilżenie powietrza. Dlaczego? W przypadku, gdy w pomieszczeniu pojawiają się zanieczyszczenia (chociażby kurz), a wilgotność powietrza jest niska (spada poniżej 40 proc.), ustają ruchy rzęsek płucnych i dziecko wdycha podrażniające drobinki. Jednocześnie błony śluzowe górnych dróg oddechowych szybciej się wysuszają. Znajdujące się w układzie oddechowym receptory zostają podrażnione i naturalnym odruchem organizmu, który chce się pozbyć zanieczyszczeń, staje się kaszel.

Warto mieć na uwadze, że zarówno za niska wilgotność, jak i za wysoka nie jest korzystna dla naszego ciała. W tym drugim przypadku, czyli gdy wilgotność sięga powyżej 60 proc., lepsze warunki rozwoju dostają grzyby i bakterie. Optymalna temperatura w pokoju dziecka wynosi 20-23 stopnie Celsjusza, wilgotność najlepiej utrzymać na poziomie 40-60 proc.

Jeżeli zdiagnozujemy, że suchy kaszel u dziecka w nocy wynika ze zbyt niskiej wilgotności w pokoju, możemy skorzystać z urządzenia nawilżającego lub postawić na domowe sposoby, czyli np. mokre ręczniki na kaloryferach. Wilgotne powietrze ułatwia oddychanie i sprawia, że zarówno starsze dziecko, jak i niemowlę mniej kaszle podczas snu. Jeśli macie w domu klimatyzator, warto zrezygnować z jego włączania na jakiś czas. To zapobiegnie dodatkowemu wysuszeniu śluzówek jamy ustnej i gardła.

Wietrzenie pokoju dziecka przed snem

Pokój dziecka warto wietrzyć dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Powinien to być nasz rytuał, niezależnie od pogody – eksperci zalecają wietrzenie przez cały rok, nawet podczas mrozów. Wietrzenie pokoju dziecka pozytywnie wpłynie na jego samopoczucie, sprawi, że będzie mu się lepiej oddychało i spało. Warto zadbać o to, by łóżeczko pociechy nie stało za blisko kaloryfera.

Wieczorny rytuał zasypiania

Stworzenie wieczornego rytuału zasypiania to skuteczna metoda na regularny i jakościowy sen. Na czym może on polegać? Oczywiście przebieg rytuału zależy od was, ważne jednak, żeby znalazło się w nim kilka elementów. Na początek: wyciszenie i odprężenie. Na godzinę przed snem warto całkowicie wyeliminować ekrany, bajki i pobudzające zabawy. To dobry czas na odprężającą kąpiel, przytulanie, spokojną rozmowę czy czytanie bajki.

Kąpiel na niektóre dzieci działa pobudzająco, dlatego warto po wyjściu z łazienki od razu skierować się do sypialni, założyć pachnącą piżamę i przygotować się do snu. Znajomość rytuału i przyzwyczajenie, co następuje po sobie, to dla mózgu dziecka sygnał, że minął czas na szalone zabawy i pora wyciszać organizm. To na pewno dobry moment, żeby opowiadać lub czytać maluchowi bajki, zrobić mu rozluźniający masaż lub wspólnie poleżeć pod kocem.

Odpowiedni klimat w sypialni dziecka – jak go stworzyć?

Klimat w sypialni dziecka powinien sprzyjać nie tylko zabawie w dzień, ale również wyciszeniu się wieczorem. Rodzice muszą zatem zadbać o oświetlenie – miękkie i delikatne, ułatwiające zasypianie i nierażące w oczy. Maluchowi może spodobać się lampka o fajnym kształcie, która będzie stała blisko łóżka. Na rynku dostępne są wszelkiego rodzaju lampki bezprzewodowe (np. w kształcie księżyca), świecące naklejki na sufit i projektory nocnego nieba. Dodatkowo przytulny klimat mogą stworzyć kolorowe poduszki, miękki koc i ulubione pluszaki czekające w łóżku. Pozwól dziecku samodzielnie zdecydować i określić, co sprawia, że czuje się spokojnie i bezpiecznie – to fundament dobrego snu.

opracowano na zlecenie USP Zdrowie sp. z o.o.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMark Cavendish i Cees Bol dołączą do Astana Qazaqstan
Następny artykułNa ratunek zabytkom – Rządowy Program Odbudowy Zabytków