W czerwcu pozytywnie działania rządu oceniało 57 proc. respondentów (w tym 12 proc. zdecydowanie dobrze, a 45 proc. raczej dobrze). Odmiennego zdania było 35 proc. badanych (w tym 23 proc. postrzegało je raczej źle, a 12 proc. zdecydowanie źle). 8 proc. nie miało zdania na ten temat.
Jednocześnie 62 proc. ankietowanych uważa, że obowiązujące ograniczenia i restrykcje są odpowiednie do obecnej sytuacji. Znacznie mniej osób niż w maju określa je jako zbyt duże (spadek o 9 punktów procentowych, 23 proc.), a tyle samo co przed miesiącem odczuwa, że są niewystarczające (8 proc.).
Analizując czerwcowe wyniki CBOS podaje, że politykę działań rządu wobec epidemii różnicuje przede wszystkim wiek respondentów. “Wyraźnie widoczna jest następująca zależność: im młodsi badani, tym gorzej oceniają politykę rządu w tej kwestii – i odwrotnie” – zaznaczono. Działania rządu mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 i zachorowań na COVID-19 są postrzegane pozytywnie przez większość ankietowanych powyżej 35 roku życia.
Z kolei negatywnie ocenia je większość badanych między 18 a 24 rokiem życia. Respondenci mający od 25 do 34 lat są podzieleni w swoich opiniach, ale nieznacznie przeważają wśród nich te krytyczne. Warto zauważyć, że co dziesiąty ankietowany w wieku 18-24 lata nie ma jednoznacznej opinii na ten temat.
Wśród cech społeczno-demograficznych respondentów postrzeganie działań rządu wobec epidemii różnicuje wykształcenie, status społeczno-zawodowy i udział w praktykach religijnych. Wysoką aprobatę wobec polityki urzędującego gabinetu wyrażają osoby z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym i zasadniczym zawodowym, a także emeryci, rolnicy i renciści.
Najmniej zadowoleni z działań podejmowanych przez rząd w tym zakresie są uczniowie i studenci, kadra kierownicza wraz ze specjalistami z wyższym wykształceniem oraz pracujący na własny rachunek, a także respondenci posiadający wykształcenie wyższe. Z kolei im częstsze uczestnictwo w praktykach religijnych deklarują respondenci, tym bardziej aprobują obecną politykę wobec epidemii.
Czy Polacy boją się zakażenia koronawirusem?
W czerwcu po raz pierwszy od początku pandemii odsetek osób nieobawiających się zakażenia przewyższył odsetek tych, którzy się boją. 51 proc. Polaków nie boi się zakażenia koronawirusem, 48 proc. wyraża takie obawy – wynika z czerwcowego sondażu CBOS. W maju zakażenia bało się 55 proc. ankietowanych (18 proc. bardzo się bało, a 37 proc. trochę się bało), nie obawiało się 44 proc. (26 proc. raczej się nie bało, a 18 proc. w ogóle się nie bało).
Czytaj też:
Polacy nie boją się zakażenia koronawirusem? Przełomowy sondaż
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS