A A+ A++

Przy pomocy energii elektrycznej. Takie rozwiązanie zaproponowano w planie funkcjonalno-użytkowym sporządzonym na zlecenie ratusza. Chodzi oczywiście o murawę stadionu przy ul. Agrykola.

Firma Bullait sporządziła plan funkcjonalno-użytkowy dotyczący montażu podgrzewanej murawy na Stadionie Miejskim w Elblągu. Podgrzewana murawa jest jednym z koniecznych warunków do tego, aby w przyszłości elbląska drużyna mogła zagrać w I lidze piłki nożnej. Wykonawca zaproponował podgrzewanie murawy za pomocą kabli elektrycznych. Alternatywne sposoby nie zostały w nim przedstawione.

Obecnie na terenie kompleksu sportowego przy ul. Agrykola znajduje się stacja transformatorowa z transformatorem 400 kVA, jak wskazano w PFU możliwy jest montaż transformatora o maksymalnej mocy 630 kVA. Podstawową kwestia jest zapewnienie zasilania energią elektryczną, która można zapewnić z istniejących stacji transformatorowych z uwzględnieniem ich rozbudowy i uzupełniającego zasilania z istniejącego agregatu prądotwórczego o mocy 200 kVA lub poprzez budowę kontenerowej stacji transformatorowej 15/0,4 kV z transformatorem o mocy 1000 kVA.

Wykonawcy planu obliczyli zapotrzebowanie mocy na 1100 kW. „Do wyliczenia zapotrzebowania mocy grzewczej przyjęto dane ze średniej temperatury otoczenia z ostatnich 10 lat, czas trwania warunków sprzyjających powstawaniu oblodzenia i zamarzaniu płyty oraz zalecenia producentów trawy naturalnej (…) …kierowano się również doświadczeniami i wynikami ze zrealizowanych inwestycji. W wyniku w/w czynników przyjęto moc grzewczą systemu ochrony przeciwzamarzaniowej boiska piłkarskiego na 140 – 150 W/ mkw. Całkowite wymiary placu gry 68 m x 105 m. Całkowite wliczone zapotrzebowanie mocy wynosi 1100 kW“ – możemy przeczytać w planie funkcjonalno-użytkowym.

Murawa będzie podgrzewana przy pomocy kabli grzejnych. Technologia ta pozwoli na stosunkowo mało inwazyjny montaż instalacji, który nie wymaga wymiany murawy. „Przewiduje się dobór około 144 szt. kabli grzejnych o mocy 33 – 35 W/mb długości minimum 220 m (część grzewcza) (…) Kable grzejne należy montować metodą wcinania – bez konieczności wymiany istniejącej murawy boiska. Metoda wcinania polega na precyzyjnym nacięciu darni przez przecinacz i wprowadzeniu kabla w grunt za pomocą lemiesza kablowego. Głębokość ułożenia kabli – 20 cm“ – możemy przeczytać w planie funkcjonalno-użytkowym.

Kabel grzewczy o mocy 33-35 W/mb osiąga maksymalną temperaturę w czasie 40 minut. W planie funkcjonalno-użytkowym przyjęto, że maksymalna temperatura wyniesie 15 stopni Celsjusza. Na kable grzejne powinna być udzielona gwarancja na okres 20 lat. W planie nie planowano wymiany nawierzchni trawiastych. Po wykonaniu inwestycji nawierzchnia ma być doprowadzona do pierwotnego stanu .

„Przedstawione w PFU opracowanie są tylko materiałem wyjściowym i pomocniczym dla Wykonawcy do sporządzenia własnych opracowań wykonania zadań wchodzących w skład umowy. Zamawiający [Urząd Miejski – przyp. SM] dopuszcza zmiany w stosunku do przedstawionych wymagań pod warunkiem akceptacji przez Zamawiającego rozwiązań alternatywnych oraz uzyskania przez Wykonawcę wszelkich niezbędnych uzgodnień z podmiotami trzecimi“ – możemy przeczytać w dokumencie.

Prawdopodobnie inwestycja będzie przeprowadzona w procedurze „zaprojektuj i zbuduj“, co oznacza, że za projekt i prace inwestycyjne odpowiedzialna będzie jedna firma. Kiedy zostanie ogłoszony przetarg, tego jeszcze nie wiemy.

Koszt planu funkcjonalno-użytkowego wyniósł 19,6 tys. zł.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiechlubne rekordy gospodarcze Węgier. Największy spadek sprzedaży detalicznej w UE
Następny artykułŚwiatowy Dzień Oceanów z MSC w śląskim zoo