A A+ A++

Wielkie miasta na całym świecie przeżywają prawdziwy boom mikromobilności. Elektryczne hulajnogi, rowery i inne środki transportu indywidualnego – specjaliści przewidują, że nawet w czasie pandemii ten rynek wzrośnie o 9-12 proc. Skąd ta popularność?

To wygodna alternatywa dla samochodu i doskonałe uzupełnienie transportu miejskiego. A dodatkowo, w przeciwieństwie do tego ostatniego, pozwalają zachować dystans społeczny. Z pewnością jednak mikromobilność zostanie z nami na dłużej – to przyszłość komunikacji w coraz bardziej zurbanizowanym świecie.

Szczepionką w raka

Szczepionka przeciwko COVID-19 nie tylko umożliwi nam powrót do normalności, lecz także daje nadzieje na pokonanie innego wielkiego zabójcy naszych czasów – raka. Jest to bowiem pierwsza skuteczna i stosowana na szeroką skalę szczepionka oparta o mRNA, czyli informacyjne RNA. To instrukcja dla organizmu, jaki rodzaj obecnych w nim białek ma zwalczać.

Naukowcy pracują nad szczepionkami, które zawierają mRNA różnych nowotworów, co oznacza, że będzie można przyjąć przeciw nim szczepionkę tak samo jak dziś przeciw SARS-CoV-2. To zresztą walka z czerniakiem była pierwotnym celem prac dr Özlem Türeci i jej męża prof. Uğura Şahina, twórców BioNTech. Jeszcze przed pandemią prowadzili obiecujące próby z udziałem 13 chorych.

Absolutnie papier

Butelka czy puszka z papieru? Dlaczego nie?

To właśnie ten materiał może stać się zamiennikiem plastiku używanego do produkcji opakowań. Wykonaną z niego butelkę pokazał Carlsberg, a podobne plany mają Coca-Cola, producent wódki Absolut i wiele innych firm, również z segmentu kosmetycznego. Z kolei browar Grolsch już teraz rezygnuje ze stosowania folii w opakowaniach zbiorczych i zastępuje ją papierem. Tylko w samej Holandii ma to dać o sto ton plastiku rocznie mniej.

Czy papier stanie się zamiennikiem plastiku wykorzystywanego do produkcji opakowań? Fot.: istock.com

To napisał człowiek (jeszcze)

Sztuczna inteligencja nie jest już pieśnią odległej przyszłości. Żeby się o tym przekonać, wystarczy sprawdzić, co potrafi algorytm GPT-3. To udostępnione przez firmę OpenAI oprogramowanie jest w stanie tworzyć teksty na dowolne tematy. Teksty na tyle dobre, że czytający mają kłopot z odróżnieniem ich od tych pisanych przez zawodowych dziennikarzy.

GPT-3 może też tłumaczyć, pisać wiersze lub słowa piosenek albo zamieszczać posty w serwisach społecznościowych. Współpracujący z OpenAI Microsoft już zapowiedział zwolnienie kilkudziesięciu dziennikarzy pracujących w jego serwisach i zastąpienie ich algorytmem.

Internet zachowań

Przywykliśmy do tego, że systemy reklamowe obserwują nasze ruchy w internecie i na ich podstawie dostosowują treść trafiających przed nasze oczy ogłoszeń. Ale już niedługo zaczniemy żyć w świecie internetu zachowań (ang. Internet of Behaviors – IoB), w którym obserwowane będzie również nasze życie w realnym świecie. Danych o naszych zachowaniach dostarczą dziesiątki urządzeń, któ … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMistrzynie LinkedIn. 25 kobiet, które warto obserwować
Następny artykułCzym jest nieświadoma stronniczość? [FELIETON]