Ostatnie miesiące były bardzo trudne pod względem finansowym. Utrata pracy, problemy z prowadzeniem własnej działalności i rosnące koszty życia sprawiły, że wiele osób zaczęło szukać innych źródeł pozyskiwania gotówki. Jednym z nich jest pożyczka online, której uzyskanie jest łatwiejsze niż kredyt w banku. Istnieje jednak ryzyko, że takie ratowanie domowego budżetu może wpędzić konsumenta w spiralę długów. Jak tego uniknąć?
Pożyczka online to jeden z najszybszych sposobów na pozyskanie dodatkowej gotówki. Wniosek składa się przez internet i po krótkiej weryfikacji uzyskuje się decyzję opartą na zdolności kredytowej klienta. Jeśli jest ona pozytywna zwykle w kilka minut pieniądze są na jego koncie. Czas spłaty pożyczki online to najczęściej maksymalnie 30 dni, choć niektóre firmy pożyczkowe oferują krótsze lub dłuższe terminy. Nie przekraczają one jednak 60 dni. Większość firm pożyczkowych nie wymaga dodatkowych dokumentów ani zaświadczeń, dzięki czemu uzyskanie pożyczki przez internet jest o wiele prostsze niż ubieganie się o kredyt bankowy. Ten drugi wymaga przedstawienia bardziej zaawansowanych danych, co wiele osób odstrasza. Szczególnie jeśli ich sytuacja finansowa jest zachwiana.
Dla kogo jest pożyczka online?
Bardzo często, mylenie uznajemy, że pożyczki są dla osób w trudnej sytuacji finansowej lub w przypadku nagłej awarii. Jednak głównymi klientami firm pożyczkowych są osoby, które dodatkową gotówkę pożyczają, aby poprawić już dobry budżet. Może to być konieczność zakupienia lepszego sprzętu, skorzystanie z atrakcyjnej promocji cenowej w określonym czasie (np. przed wypłatą), czy nagłe przedłużenie wakacji. Taka osoba doskonale wie, że kiedy przyjdzie termin spłaty zobowiązania nie będzie nerwowo szukała innej pożyczki, aby pokryć tą pierwszą. Po prostu opłaci zadłużenie z kolejnego wynagrodzenia. Ryzykowne jest uzyskanie pożyczki bez pewności, że w dniu spłaty konieczna kwota będzie w posiadaniu pożyczkobiorcy.
Jak pożyczać w instytucjach pozabankowych?
Choć dostęp do pożyczek online jest łatwiejszy i wymaga mniejszej liczby formalności oraz wymagań to zawsze należy podchodzić do nich ostrożnie. Samo świadczenie jest bezpieczne, ale chodzi o stan finansowy pożyczkobiorcy. Zanim złoży się wniosek o pożyczkę online warto przeanalizować swoja sytuację i upewnić się, że po upływie wyznaczonego terminu klient będzie w posiadaniu niezbędnej gotówki. Warto potraktować taką pożyczkę jak dodatkowy zastrzyk gotówki na konkretny zakup, a nigdy na sytuację awaryjną czy spłatę innych długów. Bardzo ważna jest pewność, że za 14 czy 30 dni do dyspozycji będzie gotówka, którą można oddać pożyczkobiorcy. W innym przypadku bardzo łatwo się wpaść w spiralę długów, bo niezapłacona pożyczka sprawi, że klient sięgnie po kolejną w innej firmie i następną, aby te przeterminowane zlecenia spłacać. Jeśli do tego dochodzą problemy ze stałym i odpowiednio wysokim dochodem to poważne problemy finansowe gwarantowane.
Jak uniknąć spirali długów?
Spirala długów to moment, w którym pożyczkobiorca bierze pożyczkę, aby spłacić inne zobowiązanie. Każda kolejna gotówka obarczona jest kosztami dodatkowymi, zwiększającymi ostateczny koszt pożyczki, więc zobowiązanie brane w kolejne firmie musi być wyższe, co wprawia, że całe zadłużenie z miesiąca na miesiąc rośnie. Coraz trudniej jest spłacać kolejne pożyczki i dochodzi do momentu, kiedy jest ich bardzo dużo, a dochody nie są w stanie ich pokryć. Opóźnione pożyczki zaczynają jednocześnie rosnąć z uwagi na odsetki za każdy dzień zwłoki i dochodzi do sytuacji, kiedy spłata długu staje się praktycznie niemożliwa lub wymaga o wiele wyższego dochodu niż klient miał na początku. Najważniejszym sposobem na uniknięcie takiej nakręcającej się spirali długów jest niedopuszczenie do sytuacji, kiedy jedna pożyczka ma spłacać drugą. Aplikowanie o dodatkową gotówkę powinno być ruchem przemyślanym i z gwarancją, że uda się ją spłacić w terminie. W innym przypadku warto poszukać alternatywnych źródeł pożyczki lub rezygnację z niej do czasu, kiedy klient upewni się, że nie będzie miał problemów ze spłatą.
Co zrobić, kiedy pojawiają się długi?
Nie zawsze uda się uniknąć długów, szczególnie w sytuacji, kiedy traci się pracę i perspektywy na zarobek. Jeśli okaże się, że droga do spirali zadłużenia jest blisko warto przeanalizować dokładnie swoją sytuację finansową i to, w jaki sposób pożyczka może pomóc z niej wyjść. Jeśli stanowi ona jeszcze większe zagrożenie dla budżetu to konieczne będzie poszukanie innych rozwiązań. Należy przeanalizować wydatki domowe. Choć nie będzie to łatwe, to może okazać się, że po dokładnym przejrzeniu wszystkich wydatków, które obciążają nasz budżet domowy, okaże się, iż część z nich można zmniejszyć bez znaczącego obniżania codziennego standardu życia. Specjaliści powtarzają, że nawet niewielkie zmiany w wydatkach, ale powtarzane systematycznie mogą znacząco pomóc w odłożeniu oszczędności i spłacie własnych zobowiązań. Można również zwrócić się do bliskiej osoby o pożyczkę, rozpocząć nową pracę, znaleźć dorywcze zajęcie lub poprosić o podwyżkę. Najważniejsze jest zmniejszenie wydatków oraz zwiększenie przychodów, które pozwolą pokryć wszelkie zobowiązania, bez konieczności aplikowania o dodatkową gotówkę. Dopiero w takiej sytuacji, zapewniając sobie stały dochód, w razie potrzeby można wnioskować o pożyczkę.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS