A A+ A++

Alergicy i wszyscy ci, którzy chcą dbać o swoje zdrowie, powinni pomyśleć o tym, żeby zainwestować w rekuperację. Jest to system, który pozwala na odprowadzanie z domu zanieczyszczonego powietrza i wymianę go na świeże i czyste. Przy okazji pozwala on odzyskać z niego ciepło. Wszystko to sprawia, że każdy może cieszyć się przestrzenią wolną od zanieczyszczeń, bez zbyt dużego wydatku. Jak dokładnie działa rekuperacja i co może wpłynąć na jej skuteczność?

Zasady działania wentylacji mechanicznej

Rekuperacja to jeden z kilku rodzajów wentylacji mechanicznej. Jej działanie polega na odprowadzaniu zanieczyszczonego i zużytego powietrza na zewnątrz i doprowadzaniu do wnętrza powietrza świeżego. Wymiana ta odbywa się w tak zwanym wymienniku. Jest to element, który odpowiada za to, by z zanieczyszczonego powietrza odzyskać ciepło. W ten sposób, korzystając z rekuperacji, można nie tylko mieć swobodny dostęp do świeżego powietrza, ale także zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Na system rekuperacji składają się kratki wywiewne, wentylator wyciągowy, rekuperator, wspomniany wymiennik, centrala wentylacyjna, filtry, czerpnia oraz kanały. Poprzez kanały wywiewne, do rekuperatora trafia powietrze zanieczyszczone. Z kolei za pośrednictwem czerpni, do centrali pobierane jest powietrze świeże.

Czytaj: Dlaczego warto mieć rekuperator?

Przed wyprowadzeniem zanieczyszczonego powietrza na zewnątrz, system zaciąga je za sprawą wentylatora wyciągowego i odzyskuje z niego ciepło (kiedy chcemy ochłodzić mieszkanie, system zamiast ciepła może odzyskiwać też zimno). W tym samym czasie za pośrednictwem kanałów, do centrali wentylacyjnej trafia powietrze z zewnątrz. Dla zapewnienia jego najwyższej jakości jest ono jeszcze filtrowane. Po tym czasie wymiennik ciepła ogrzewa je (lub chłodzi, w zależności od zapotrzebowania), a następnie, dzięki wentylatorowi, trafia ono do zaizolowanych termiczne kanałów. Ostatnim etapem działania takiej wentylacji jest rozprowadzenie czystego, rześkiego powietrza po całym domu. Odpowiadają za to kanały nawiewne.

Istotna kwestią dla skuteczności systemu jest odpowiednie rozmieszczenie kanałów

Elementami, które odpowiadają za odprowadzenie zanieczyszczonego i doprowadzenie czystego powietrza są kanały wywiewne oraz kanały nawiewne. Te pierwsze usuwają zużyte powietrze, dlatego też koniecznie powinny znaleźć się w takich pomieszczeniach jak toaleta, łazienka czy kuchnia. Warto pomyśleć także o montażu kanału wywiewnego w pokoju, w którym używany jest kominek lub palone są papierosy.

Kanały nawiewne służą z kolei bezpośredniemu dostarczaniu świeżego powietrza. Z tego względu przede wszystkim powinny znajdować się one w tych pomieszczeniach, w których domownicy spędzają najwięcej czasu. Na pierwszym miejscu będzie to sypialnia. Dobrze byłoby, aby kanały nawiewne zostały zamontowane także w salonie oraz w korytarzu, skąd czyste powietrze swobodnie będzie mogło dostać się do każdego innego pomieszczenia.

Sprawdź Kliwent – klimatyzacja, wentylacja, pompy ciepła

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKontrasygnata Tuska to jednak nie był błąd? Ujawniono nowe fakty
Następny artykułIkona Facebooka na twoim smartfonie wygląda dziwnie? Oto możliwe przyczyny