A A+ A++

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w piątek nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie. Czechy uważają, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.

Kopalnia Turów była tematem rozmów premiera Mateusza Morawieckiego i premiera Czech Andreja Babisza w Brukseli. Po nich Morawiecki oświadczył, że “wydaje się, że jesteśmy już bardzo bliscy porozumienia”. “W wyniku tego porozumienia Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek do TSUE. To porozumienie przede wszystkim zakłada wieloletnie projekty z udziałem strony polskiej w wysokości do 45 mln euro – współfinansowanie tych projektów przez stronę polską” – powiedział.

 Reklama

We wtorek wiceszef MSZ w Programie 1 Polskiego Radia odnosząc się do sprawy Turowa ocenił, że “mieliśmy do czynienia z sytuacją wykorzystywaną do polityki wewnętrznej, przede wszystkim przez władze lokalne tych regionów Czech graniczących z Polską, graniczących z Dolnym Śląskiem”. “Rzeczywiście te względy krajowe zadecydowały najprawdopodobniej o tym, żeby ten spór eskalować” – podkreślił.

Jabłoński zaznaczył, że “rozmowy ze stroną czeską były prowadzone na bardzo wielu poziomach, na bardzo wielu szczeblach od długiego czasu”. “Niestety do momentu wczorajszego spotkania premiera na wysokim szczeblu, już w takiej sytuacji, one nie mogły zakończyć się powodzeniem prawdopodobnie właśnie z tego powodu, że części polityków czeskich na eskalacji tego sporu na krajowe, wewnętrzne potrzeby polityczne” – dodał wiceminister.

“Po wczorajszych rozmowach jesteśmy optymistami, że uda się tę sprawę rozwiązać z korzyścią dla Polski, z korzyścią dla Czech i że dalej nasza współpraca będzie się układała w tym sprawach kluczowych, strategicznych dla regionu jak rozwój infrastruktury, jak odbudowa po pandemii, jak wzmacnianie naszych zdolności w gospodarce w ramach Unii Europejskiej, że ta współpraca będzie się układała harmonijnie” – powiedział wiceszef MSZ.


PAP - mini

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRopa w USA znów powyżej 66 USD za baryłkę, Brent podąża do 69 USD
Następny artykułMieszkaniec Katowic rzucał kamieniami w przejeżdżające samochody. Szczypał i gryzł policjantów