A A+ A++

Polski samochód elektryczny dla wielu wydaje się mrzonką. ElectroMobility Poland – twórca Izery, ma ambitne plany, które chce realizować… już jesienią przyszłego roku.

Izera – polski samochód elektryczny, nad którym prace trwają od 2016 roku, został pokazany w dwóch rodzajach nadwozia: SUV oraz hatchback. Podczas premiery tego modelu nie było jeszcze wiadomo, gdzie będzie on produkowany. Tego zresztą nie wiemy do dzisiaj. Pod uwagę brane były dwie lokalizacje: Ruda Śląska i Jaworzno. Póki co nie wiadomo jednak czy jakieś ustalenia w tym zakresie zostały dokonane. EMP postanowiło pokazać swój projekt, w postaci czerwonego prototypu, który mieliśmy okazję widzieć pod koniec lipca podczas premiery na jeszcze nieotwartej obwodnicy Warszawy (droga S2).

CZYTAJ TAKŻE: Polskie e-auto to Izera

Jaki jest plan?
Dziennik.pl zapytał przedstawiciela firmy EMP, jakie są dalsze plany. Zgodnie z uzyskaną odpowiedzią, w ostatnim czasie dokonana została aktualizacja biznesplanu, którego pierwsza wersja powstała w 2018 roku. i opierała się na założeniach z tamtego okresu. – Dziś mogliśmy je już zastąpić konkretnymi danymi i kwotami uzyskanymi w trakcie rozmów np. z dostawcami platformy oraz integratorem technicznym. Nowy plan EMP uwzględnia również sytuację rynkową wynikającą z pandemii Covid-19 – powiedziała dziennik.pl Małgorzata Królak, dyrektor biura programu EMP.

Izera – prototyp polskiego samochodu elektrycznego.

Nowe założenia są wynikiem coraz większej popularyzacji elektromobilności na przestrzeni ostatnich dwóch lat. – Teraz widzimy, jak ta technologia się popularyzuje. Jednak fundamentalne założenia przyjęte w 2018 roku nadal pozostają w mocy. Aktualizacja założeń biznesowych została wykonana we współpracy z renomowanym doradcą biznesowym, innym niż miało to miejsce w przypadku pierwszej wersji. Zależało nam na tym, aby założenia projektu zostały zweryfikowane przez podmiot, który do tej pory nie uczestniczył w pracach, aby partner mógł wnieść swoją niezależną perspektywę. Aktualizacja biznesplanu spółki potwierdziła, że Izera jest nadal atrakcyjnym biznesowo przedsięwzięciem, a na jego zaprzestanie nie możemy sobie pozwolić mając na uwadze przyszłość branży motoryzacyjnej w Polsce – oceniła dla dziennik.pl Królak.

Budowa fabryki od 2021 roku
Zgodnie z zapowiedzią Cypriana Gronkiewicza, dyrektora ds. uruchomienia produkcji EMP, budowa zakładu produkcyjnego ma ruszyć jesienią 2021 roku. Nadal nie podano jednak, gdzie będzie on zlokalizowany. We wrześniu decydenci dokonali oględzin terenów w Jaworznie (naprzeciwko Elektrowni Jaworzno) oraz w Rudzie Śląskiej (120 ha gruntów przemysłowych na terenie Huty Pokój oraz teren dawnej kopalni Polska-Wirek). – Na chwilę obecną nie ma podjętej ostatecznej decyzji dotyczącej miejsca budowy zakładu, w którym będą produkowane samochody elektryczne pod marką Izera. Ostateczna decyzja powinna zapaść w najbliższych tygodniach, ale nie później niż do końca roku. W założeniach budowa zakładu miałaby się zacząć jesienią 2021 – powiedział dziennik.pl Gronkiewicz.

Wyjaśnił również, że o wyborze lokalizacji zdecyduje szereg czynników brzegowych, jak np. umożliwienie wpisania wszystkich części składowych zakładu (tłocznie, spawalnie, lakiernie, montaż) oraz organizację odpowiedniego zaplecza logistycznego. – Chcemy również zabezpieczyć teren dla ewentualnych poddostawców celem umożliwienia stworzenia parku dostawców ulokowanego w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu – dodał Gronkiewicz. Ponadto weryfikacja jakości terenu opierać się będzie na kryteriach technicznych. Mowa między innymi o dostępie do mediów, infrastruktury transportowej (drogowej lub kolejowej), warunków geotechnicznych, ukształtowania terenu czy z własnością gruntów.

Skąd finansowanie?
W tym planie równe ważne co sam projekt auta trzeba jeszcze mieć na uwadze finansowanie. Wybudowanie fabryki to miliardy złotych. W 2019 roku pojawiły się informacje, że EMP chciało wybudować zakład za 4,5 mld zł, gdzie swój udział … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułVictor Luna nie żyje. 37-latek był zakażony koronawirusem
Następny artykułW USA nie było fałszerstw wyborczych. Policzono jeszcze raz głosy w Georgii